Poprsí v těhotenství – jak se mění jejich tvar a vzhled?
Těhotenství je pro vaše ňadra náročné období. Na jedné straně je většina žen na jejich rostoucí objem hrdá, ale na druhé straně s ním mohou být spojeny různé nepříjemnosti. Na prsou se objeví cévky, bradavky ztmavnou a mohou se objevit i strie. Ňadra pak mohou být navíc oteklá a bolestivá a bradavky podrážděné a velmi citlivé.
Bolest prsou na začátku těhotenství
Píchání v prsou, jejich bolestivost a zvláštní citlivost na dotek se objevují jako jedny z prvních příznaků těhotenství – již kolem 4. týdne. To je ovlivněno tím, že se ňadra v tomto období začínají rychle zvětšovat. Je to způsobeno hormonálními změnami, které probíhají v těle těhotné ženy. Ňadra se pak začnou transformovat, aby mohla po porodu produkovat mléko pro novorozence. Dochází k výraznému zvýšení průtoku krve a rozrůstání žlázové tkáně.
Důležité
Pokud jste již dříve trpěla bolestivostí prsou před menstruací, je pravděpodobnější, že se s tímto stavem setkáte i během těhotenství.
Pravděpodobně kolem 8. týdne těhotenství si již jasně všimnete, že se vaše ňadra zvětšila. Navíc budou růst i v dalších měsících. Ňadra se mohou zvětšit až o jednu nebo více velikostí. Obzvlášť velké „skoky“ ve velikosti ňader zaznamenávají ženy, které otěhotní poprvé, a také ty, které výrazně přibírají na váze. V tomto období je proto vhodné dbát na správnou stravu, aby tělo nebylo vystaveno tak rychlým změnám. Navíc byste měla svým ňadrům poskytnout správnou oporu – v podobě vhodné podprsenky. Měla by dobře podpírat poprsí, být měkká a pohodlná a mít široká ramínka. Již v této fázi si můžete koupit pěknou podprsenku vhodnou na kojení, která se vám bude hodit i po porodu. Abyste se i po kojení mohla těšit z krásného poprsí, můžete nosit podprsenku i na noc. Ňadra v těhotenství mohou být velmi těžká a potřebují neustálou podporu.
Strie a žilky na prsou během těhotenství
Také ještě v prvním trimestru těhotenství se na prsou obvykle objevují modré žilky. To souvisí s působením estrogenů, které mají za následek rozšíření cévní sítě. Krev začne v prsou intenzivněji cirkulovat, protože je určena ke stimulaci činnosti mléčných žláz. Kůže, která se v důsledku zvětšení prsou roztáhne, je náchylná ke vzniku strií. Může také svědit a být podrážděná, zejména pokud máte suchou pokožku. Pak je dobré sáhnout po speciálním krému na ňadra v těhotenství. Obvykle má hydratační a elastické účinky. Pomáhá také předcházet vzniku strií – a to je velmi důležité, protože jakmile se objeví, je mnohem těžší s nimi bojovat.
Proto je vhodné o ňadra během těhotenství pečovat a pokožku promašťovat – je pak pružnější a méně náchylná ke vzniku strií.
Bradavky během těhotenství
Těhotná žena si může všimnout, že se jí mění bradavky. Již kolem 4. týdne jsou podrážděné a citlivé a v 6. týdnu se obvykle zvětší a více vystoupí. V této době také v těhotenství bradavky tmavnou.
Ztmavnou také dvorce kolem nich. Jedná se o přirozený jev, který souvisí s působením hormonů. Po porodu se barva bradavek obvykle vrátí do normálu. Kolem 9. týdne se také zvětšují vývody mazových žláz na dvorcích bradavek. Ty pak mohou mít podobu charakteristických růžových hrudek. Připravují ňadra na jejich novou roli – krmení dítěte.
Důležité
Uzlíky ve dvorcích bradavek jsou známé jako Montgomeryho žlázy – pojmenované po svém objeviteli, irském gynekologovi Williamu Montgomerym. Jejich přítomnost je přirozená – obklopují bradavky žen po celý jejich život. Během těhotenství však mají tendenci se značně zvětšovat a zůstávají tak ještě nějakou dobu po porodu. Později se zase přirozeně zmenší a vrátí se do své normální velikosti.
Kdy se v ňadrech v těhotenství objevuje mateřské mléko?
Mléčné folikuly obvykle začínají produkovat mléko mezi 16. a 20. týdnem těhotenství. Tento proces může začít i mnohem později, je to velmi individuální záležitost ovlivněná mimo jiné hormony. V první fázi se tvoří tzv. mlezivo, které obsahuje mnoho cenných složek pro dítě, včetně oligosacharidů mateřského mléka. Ve třetím trimestru – kolem 30. týdne těhotenství – si můžete všimnout, že vám mlezivo začíná vytékat z prsou. Nejedná se však o příznak, který by měl vyvolávat obavy – je naprosto přirozený. Pokud na bradavkách pozorujete malé množství tohoto žlutého výtoku, postarejte se o své pohodlí. Pokud se obáváte úniku mléka přes podprsenku, můžete si do košíčků podprsenky vložit speciální prsní vložky.
Některé změny, ke kterým dochází v prsou během těhotenství, vás mohou nadchnout a potěšit, jiné vás mohou občas znepokojovat. Nezapomeňte však, že v tomto období se mění celé vaše tělo. Přijměte to a netrapte se tím, jak bude vaše poprsí vypadat po porodu. Snažte se o ně pečovat už během těhotenství a připravte se na kojení svého děťátka – to je teď to nejdůležitější. Vaše ňadra i tak čeká spousta změn a nemá cenu se tím předem zabývat.
Vyšetření prsou během těhotenství
A nakonec to nejdůležitější – poprsí v těhotenství je třeba vyšetřovat. Nejprve si vzpomeňte na standardní hmatovou kontrolu, kterou můžete kdykoli provést sama.
Kdy jít na ultrazvuk prsou v těhotenství?
Pokud si všimnete jakýchkoli změn v prsu, které ve vás vzbuzují obavy (bulka, zarudnutí, otok kůže, zvětšení lymfatických uzlin atd.), okamžitě požádejte o ultrazvukové vyšetření.