Arrow backLanguage
Těhotenství
Článek
Add this post to favorites

Pozdější těhotenství

Je obtížné určit, kdy je nejlepší mít děti. V dnešní době se rozhodujeme pro první dítě stále později – těhotenství po 35., nebo dokonce 40. roce života jsou běžná. Mají taková těhotenství jiný průběh než u mladších žen? Jaké jsou výhody pozdějšího těhotenství?
Podívejme se na to!

4minuty čtení Pro 21, 2022

Pokud bychom brali v úvahu pouze biologická hlediska, velké procento těhotenství v Čechách lze jistě označit za pozdější těhotenství. Dnešní dvacátnice jsou velmi často ženy, které teprve studují, začínají pracovat, nemají ještě byt, nebo dokonce ani partnera, s nímž by byly připravené navázat vážný vztah. To je nutí vědomě odkládat rozhodnutí mít dítě.
V dnešní době už nikoho nepřekvapí první těhotenství po třicítce nebo i později. Velmi často se stává, že teprve tehdy je žena na dítě psychicky a emocionálně připravena. Po svém boku už má zralého a zodpovědného muže a může se spolehnout na stabilní finanční situaci. Proto se pozdějšího těhotenství vůbec nemusíte bát.


Těhotenství po 30. roce věku

Po třicítce nastává pro mnoho žen období společenské a profesní stabilizace. Dokončily studium, mají dobrou práci, uspokojivou ekonomickou situaci, ale především se cítí psychicky připravené na příchod dítěte. Mají dostatek energie a cítí, že jsou schopny zvládnout jak samotné těhotenství, tak následnou péči o dítě a jeho výchovu.
Těhotenství po 30. roce věku ještě není z lékařského hlediska klasifikováno jako pozdější těhotenství. Samozřejmě budete muset být stále pod lékařským dohledem a podstoupit řadu různých vyšetření, ale to je zcela normální a týká se to i mladších žen, které čekají dítě. Váš gynekolog vám může nařídit častější kontroly nebo prenatální testy, ale pouze v odůvodněných případech. Neměla byste si s tím ale dělat starosti, prostě si užívejte očekávání příchodu svého děťátka.
 

pozdnější těhotenství -2

Těhotenství po 35. roce věku

Podle některých odborníků může být otěhotnění po 35. roce věku již o něco obtížnější – doba potřebná k otěhotnění může být delší než u mladších žen. Pokud byste však s partnerem chtěli rozšířit rodinu, stále není pozdě. Připravte se na všechno tak, jak to dělají mladší ženy. Absolvujte potřebná vyšetření, upravte si jídelníček, vysaďte stimulanty a začněte užívat kyselinu listovou. Několikrát týdně se s partnerem milujte bez ochrany.
Pokud se rozhodnete otěhotnět po 35. roce věku, musíte si uvědomit, že se zvyšuje riziko vzniku těhotenských a perinatálních komplikací, jako je těhotenská cukrovka, předčasný porod nebo poporodní krvácení. Pokroky moderní medicíny však umožňují ženám užívat si mateřství bez překážek i v této fázi života.
 

Důležité

Jak o sebe pečovat v pozdějším těhotenství? Stejně jako mladší nastávající maminky se stravujte zdravě, pijte dostatečné množství vody, odpočívejte podle potřeby, a pokud tomu nebrání zdravotní kontraindikace, věnujte se fyzické aktivitě, která je vhodná pro váš stav. Zvláštní pozornost věnujte své pokožce – správná péče jí pomůže rychleji se zotavit po porodu.

Těhotenství po 40. roce věku

Těhotenství po 40. roce věku může být spojeno s vyšším rizikem genetických onemocnění a vrozených vad u dítěte. Naštěstí je však těhotným ženám – a to všech věkových kategorií – k dispozici moderní prenatální diagnostika a různá vyšetření během těhotenství. Mezi 10. a 14. týdnem těhotenství se provádí tzv. prvotrimestrální screening chromozomálních vad při kterém se dělají odběry krve, obvykle v 10. týdnu těhotenství. Zkoumají se hodnoty hCG a Papp-a k posouzení rizika výskytu vad jako například Downův nebo Edisonův syndrom. Dále se provádí genetický ultrazvuk, kde se lékaři zaměřují zejména na šíjové projasnění NT a nosní kůstku NB. Jsou to znaky k posouzení rizika výskytu některých chromozomálních vad. Nezapomeňte však, že tyto testy jsou standardní pro všechny maminky, nehledě na to kolik jim je let. To, že vám je lékař nařídí, ještě neznamená, že s vaším miminkem není něco v pořádku. Naopak, pomohou vám klidněji se těšit na jeho narození. V případě pozitivního výsledku obvykle lékař doporučí aminocentézu, tedy odběr plodové vody – provádí se na základě zjištění ze screeningu v I. trimestru. Tento test je doporučován pro kontrolu předchozích výsledků. Odběry se provádí na specializovaných pracovištích a do 24. týdne, kdy je ještě možné provést případné přerušení těhotenství. 
 


Mateřství po čtyřicítce má nesporně mnoho výhod. Ženy, které otěhotní po čtyřicítce, jsou již emocionálně zralé, což se později projeví v moudrém a informovaném rodičovství. Vztah mezi nastávající maminkou a jejím manželem nebo partnerem je obvykle také pevný a stabilní, takže nastávající maminka cítí podporu muže a je uklidněna při pomyšlení na budoucnost, která je čeká.
Pozdější těhotenství může být pro maminku i miminko plné rizik, ale není třeba hned panikařit a představovat si nejhorší scénáře. Moderní medicína může v mnoha situacích skutečně pomoci. Pokud se nastávající maminka řídí radami svého lékaře a je v jeho stálé péči, je šance na úspěšné těhotenství opravdu vysoká.