Arrow backLanguage
Těhotenství
Článek
Add this post to favorites

Oteklé nohy v těhotenství – 10 tipů na úlevu

S problémem oteklých nohou v těhotenství se potýká mnoho nastávajících maminek. Je pochopitelné, že napuchlá chodidla, kotníky a otoky dolních končetin často vedou k tomu, že se nemusíte cítit dobře. Někdy dokonce i boty, které jste nosila před těhotenstvím, jsou náhle příliš malé. Ale nebojte se, poradíme vám, jak přinést úlevu oteklým nohám a jak odlišit nebezpečné otoky v těhotenství od běžných opuchlin.

5minut čtení Led 2, 2023

Otoky nohou v těhotenství mohou být nepříjemné zejména v létě, kdy jsou venku velmi vysoké teploty. Problém se také zhoršuje večer nebo po zvýšené námaze během dne. Oteklá chodidla, kotníky a lýtka jsou také důsledkem mnoha dalších faktorů, které souvisejí s těhotenstvím.
Zjistěte, proč vám otékají nohy, a získejte až 10 tipů, jak jim ulevit.


Příčiny otoků nohou v těhotenství


Těžké a oteklé nohy jsou obvykle příznakem fyziologického zadržování vody v těle nastávající maminky. Je zcela normální, že se před porodem v tkáních vytvářejí zásoby vody. Je to důsledek hormonálních, oběhových a metabolických změn, ke kterým dochází v těle během těhotenství. Jedná se o adaptační změny, které podmiňují normální průběh těhotenství. Po porodu, během období šestinedělí, kdy se hormony a metabolismus normalizují, by měly otoky ustoupit.
 

Důležité

Otoky na těle těhotné ženy nejsou vždy viditelné pouhým okem. Stává se, že nadměrné nahromadění vody je velmi rovnoměrně rozloženo v tkáni pod kůží a není tak jasně rozpoznatelné jako například otok nohou. V takovém případě se jedná o latentní otok. Jedním z příznaků latentního otoku je náhlý nárůst hmotnosti těhotné o více než 0,5 kg za týden. Proto je důležité během těhotenství neustále sledovat přírůstek hmotnosti. Otok zjistíte tak, že na tkáň zatlačíte prstem. Pokud „důlek“ zůstává i po uvolnění prstu, jedná se o otok.
 

Během těhotenství se také zvyšuje objem krve kolující v těle ženy. Krev má poněkud ztížený odtok z dolních končetin, protože dolní dutá žíla je stlačena zvětšující se dělohou. To je také hlavní příčinou vzniku křečových žil v těhotenství. Kromě toho část vody z krve proniká přes stěny cév do měkkých tkání a vytváří tzv. periferní edémy. Důležitým faktorem je také hmotnost. Bolestivé, opuchlé a oteklé nohy mohou být důsledkem toho, že těhotenské bříško, které ve třetím trimestru již hodně váží, mění těžiště těla. Zátěž je rozložena úplně jinak než před těhotenstvím a nohy jsou namáhány nošením kilogramů navíc.

krece 2

Jak na oteklé nohy během těhotenství


Pokud do termínu porodu zbývá ještě dost času, zjistěte si co nejdříve, jak se s otoky vypořádat. Možná se vám podaří minimalizovat nepříjemné pocity oteklých nohou. Zde jsou osvědčené metody pro oteklá chodidla, lýtka a kotníky.

sedacka

Odpočívejte s nohama nahoře

Během těhotenství o sebe obzvlášť pečujte. Kdykoli máte možnost, zvedněte nohy nahoru a v této poloze vydržte co nejdéle. To je důležité pro zlepšení průtoku stagnující krve v žilách a zároveň pro prevenci křečových žil. Pod nohy si položte srolovanou deku nebo polštář. Když vás tato poloha přestane bavit, přetočte se na levý bok, abyste nestlačovala dutou žílu.

puncochace

Pořiďte si kompresní zdravotní punčocháče pro těhotné ženy

Kompresní punčochové kalhoty dokonale přilnou k nohám a zároveň poskytují jemnou kompresi. Vybírejte výrobky z měkkých, pružných a prodyšných vláken. Punčocháče přizpůsobte velikosti, kterou nosíte. Vybírejte modely, které mají 3 kompresní zóny: na stehně, ve výšce lýtka a na kotníku. Těhotenské punčocháče pomáhají efektivněji odvádět krev ze spodních částí těla nahoru.

ponozky

Používejte zklidňující přípravky na nohy

Zeptejte se svého lékárníka na osvědčený přípravek pro těhotné ženy, který má chladivý účinek. Gely, krémy nebo masti s mentolem příjemně ochladí oteklou kůži na nohou. Budete se cítit uvolněně a bez bolesti – zejména po dlouhém dni, kdy jsou vaše nohy velmi unavené. Vybírejte přípravky, které navíc obsahují zklidňující složky – například alantoin nebo přírodní rostlinné výtažky.

lotus

Ponořte si nohy do studené vody

Před použitím chladicích přípravků můžete nohy ponořit do studené vody. Pomůže také chladivý obklad na lýtka. Po dlouhém dni můžete ve vaně svým nohám dopřát studenou sprchu tak, že proud vody nasměrujete na bolavá lýtka a chodidla. Studená voda stimuluje krevní oběh v dolních končetinách a stahuje cévy.

cviceni

Vyberte si fyzickou aktivitu

Fyzická aktivita během těhotenství vám pomůže zabránit opuchlinám a otokům nohou. Frekvenci a typ pohybu přizpůsobte svým schopnostem a zdravotnímu stavu. Pohyb venku nebo cvičení v bazénu či doma zlepší krevní oběh, zvedne vám náladu (zvyšuje uvolňování endorfinů) a zabrání těhotenským otokům.


masazVydejte se do lázní a relaxujte

Myslete také na relaxaci v lázních. Zakupte si pobyt s balíčkem relaxačních masáží nohou. Pokud chcete ušetřit, požádejte partnera, aby vám namasíroval unavená a oteklá chodidla a lýtka.

 

nohy

Péče o nohy na cestách

Pokud se chystáte na cestu (autem, letadlem, vlakem), provádějte cvičení podporujte prokrvování (kružte nohama, pohybujte jimi nahoru a dolů) a co nejčastěji se snažte protáhnout a projít během zastávky nebo na palubě či v kupé.
 

sedici Vyhýbejte se dlouhému setrvávání v jedné poloze

Kdykoli máte příležitost, vyhledejte místo, kde si můžete sednout a odpočinout si. Když sedíte, nedávejte si nohu přes nohu, abyste nebránila volnému oběhu krve.

 

flaskaV těhotenství dbejte na dostatečnou hydrataci

Ta je důležitá zejména v horkém počasí. Těhotná žena by měla během druhého a třetího trimestru přijmout přibližně 3 litry tekutin denně. Důležitá je také vyvážená strava a kontrola přibývání na váze.

 

Kdy mohou být otoky v těhotenství nebezpečné?

Otok nemizí ani po odpočinku? Objevily se vám náhle na nohou, rukou, obličeji, stehnech nebo v podbřišku? Co nejdříve navštivte svého lékaře, který vám změří krevní tlak (měl by být nižší než 140/90 mmHg) a nařídí vyšetření moči na přítomnost bílkovin. Proteinurie a vysoký krevní tlak jsou příznaky preeklampsie. Tento stav se nejčastěji vyskytuje u žen, které rodí poprvé nebo čekají více dětí. Riziko onemocnění se zvyšuje, pokud má nastávající maminka diagnostikovanou hypertenzi nebo cukrovku.


Zjištění vysokého krevního tlaku v těhotenství vyžaduje sledování a léčbu, protože je spojen se zvýšeným rizikem komplikací pro matku i dítě.
Během těhotenství pečujte o své nohy. Hodně odpočívejte, nenamáhejte se a nezůstávejte dlouho v jedné poloze. Průběžně si kontrolujte krevní tlak a provádějte testy moči, abyste se ujistila, že nemáte proteinurii. Doufáme, že s pomocí našich rad zlepšíte prokrvení dolních končetin a konečně pocítíte úlevu nebo se otokům v těhotenství zcela vyhnete.
 


 


 

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.