Arrow backLanguage
Těhotenství
Článek
Add this post to favorites

20. týden těhotenství - 20. tt

Právě se nacházíte ve 20. tt. Ve Vašem bříšku se toho tento týden děje tolik, že po přečtení těchto řádků možná budete mít chuť si zdřímnout! 

3minuty čtení Květen 17, 2018

 

VÝVOJ DĚŤÁTKA

Vaše děťátko roste čím dál víc, zejména se to týká vývoje mozku, který v tomto období probíhá opravdu rychlým tempem. Tělíčko dítěte už pořádně povyrostlo, tudíž oproti němu už hlavička nevypadá tak velká. Čekáte-li holčičku, její vaječníky již obsahují dostatečné množství jednoduchých buněk, z nichž by mohlo vzniknout až šest miliónů vajíček! Jenže od tohoto vývojového stádia se začne jejich počet postupně snižovat, až se při narození ustálí na zhruba jednom miliónu. Slinivka břišní již začíná produkovat inzulín, což je hormon, který bude po celý život regulovat hladinu cukru v krvi. Dále tělu umožňuje zpracovávat cukry a tuky k růstu, který se nyní zrychluje, a dělat si z nich i podkožní zásoby na dobu, až se narodí.

VAŠE TĚLO

Už vás začalo maličké kopat? Jsou to jistě úžasné chvíle! Chcete-li si je opravdu užít, lehněte si nebo se posaďte a uvolněte se, abyste mohla poskakování dítěte vnímat co nejlépe. Pohybem budete naopak děťátko uspávat. Většina dětí je nejčilejší navečer, mezi 8. a 11. hodinou. Než se naučíte pohyby rozpoznávat s přesností, bude to vyžadovat ještě jistou dávku praxe. Zpočátku budete mít pravděpodobně jenom pocit, že sebou dítě jemně cuká nebo trhá. Kopání do břicha začnete zřetelně pociťovat až od 25. týdnu. A do chvíle, kdy si tyto úžasné chvíle bude s Vámi moct užívat i budoucí tatínek, uplyne ještě několik dalších týdnů.

STRAVA

Asi už víte něco o tom, jaký význam pro vás i budoucí zuby Vašeho děťátka má fluor. Některé vědecké studie udávají, že výskyt zubního kazu u šestiletých dětí, jejichž maminky pily během těhotenství fluorovanou vodu, byl o 35 % nižší než u ostatních. V některých státech, jako například ve Švýcarsku, mají proto fluorem obohacenou vodu z kohoutku, právě kvůli prevenci před zubním kazem. Zmiňujeme to proto, že příjem fluoridu v průběhu těhotenství může ochránit zuby Vašeho děťátka (mineralizace stálých zubů začíná hned po narození). A ta dobrá zpráva? Vzhledem k současným stravovacím návykům je jenom malá šance, že byste měla nedostatek fluoru. Pijeme minerální, pramenité vody (doporučujeme střídat!) a jíme hodně ryb a listové zeleniny, jako je salát a špenát (fluor obsahují i některé druhy ovoce, zejména jablka). 

TIPY

Kočky mají v souvislosti s těhotnými poměrně špatnou reputaci. Mohou opravdu přenést potenciálně nebezpečnou nemoc – toxoplazmózu – na Vaše maličké? Nemusíte sice dávat kočku pryč z domu, než se dítě narodí, jistá preventivní opatření byste však provést měla, obzvláště máte-li koťátko. Jejich výkaly totiž toxoplazmózu přenášet mohou. Je to poměrně běžné onemocnění a většina žen ho prodělá, aniž by si toho všimly. Pro Vaše nenarozené dítě je však vysoce nebezpečné, dokonce smrtelné, tudíž se tomuto riziku můžete vyhnout tak, že svěříte starost o výměnu kočičího steliva třetí osobě a budete si po každém kontaktu s kočkou mýt ruce. Co se bude dít ve 21. týdnu?

Nástroje pro maminky
Recepty
recepty
Vyberte si vhodný recept

Chcete najít chutný a zdravý recept? Je to snadné.

Vyber jmena
výběr jména pro miminko
Generátor jmen pro miminko

Na jménech záleží, a proto pomáháme rodičům prozkoumat nová jména pro miminka, dokud nenajdou perfektní.

ovulacni kalkulacka
Kalkulačka
Ovulační kalkulačka

Využijte naší kalkulačky a spočítejte si své plodné dny.

tehotensky kalendar
Kalkulačka termínu porodu
Kalkulačka termínu porodu

Použijte kalkulačku termínu porodu, abyste měli vždy aktuální informace o svém porodu a zvládli se tak připravit na příchod vašeho miminka.

Rady pro rodice
ikona otaznik
Rady pro moderní rodiče

Čerpejte z mnoha rad moderním rodičům,které Vám usnadní Vaše rodičovství.

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.