Arrow backLanguage
Casto kladene otazky

Často kladené otázky

Brzy se budu vracet do práce. V současné době kojím a nejsem si jistá, zda dítě začít krmit z lahve nebo pokračovat v kojení?

Matka, která chce pokračovat v kojení i po návratu do práce, by měla naplánovat jídelníček svého batolete na část dne, kdy bude mimo domov. Batole ve věku 7-8 měsíců může v době nepřítomnosti matky jíst kaši, polévku nebo také nějaký ovocný dezert. Po návratu matky z práce, večer, v noci a ráno před odchodem do práce se dítě pouze kojí. Pokud se jedná o mladší dítě, je vhodné nechat lahev s odstříkaným mateřským mlékem babičce nebo chůvě. Případně dát dítěti umělé mléko. Zároveň je dobré vědět, že zákoník práce vyhrazuje kojící matce přestávku na kojení, kterou může využít libovolně během pracovní doby: uprostřed dne nebo na jeho konci. Díky tomu kojící matka pracuje méně a může se dříve vrátit k dítěti toužícímu po mateřském mléce. Pokud se matka rozhodne přejít na lahev s umělým mlékem, měla by to začít zkoušet 2-3 týdny před návratem do práce. Proces přechodu na krmení z lahve totiž může u batolete nějakou dobu trvat. Obvykle to vyžaduje jeden až dva týdny. Savička není totéž co teplý mateřský prs a měla byste dát dítěti čas, aby si na nový způsob krmení zvyklo. Je vhodné zkusit systematicky před každým krmením dávat batoleti místo prsu lahev. Zpočátku si dítě může se savičkou hrát a pohybovat jí pomocí jazyka. Nebo může lahev odstrkovat. Dítě si při hře se savičkou na lahev zvykne, až se nakonec naučí novému způsobu sání a přijme nové mléko. Každá z těchto dvou možností, tedy pokračování v kojení nebo přechod na umělou výživu, má své výhody. Důležité je vybrat si tu nejvíce vyhovující. 

Mé dceři je 5 měsíců, kojím ji od narození a ráda bych v tom pokračovala. Ale za pár dní se vracím do práce na 7 hodin denně a nevím, jaký jídelníček bych pro ni měla připravit.

Během vaší nepřítomnosti by se dítě mělo třikrát nakrmit. Před vaším odchodem doporučujeme dceru nakojit dosyta. Poté může po 2,5-3 hodinách dostat kaši. Vhodnou volbou je kaše Nestlé Sinlac. Jedná se o kaši bez mléka a lepku. Po přidání vody získáte plnohodnotné jídlo, které vaší dceři dodá všechny živiny a nahradí jedno mléčné jídlo. Po dalších 3 hodinách jí můžete naservírovat zeleninové pyré. A jako třetí jídlo se hodí ovocné pyré. Po návratu z práce byste pak měla dceru nakojit tak, jak bude požadovat, a to i v noci.

Jednou jsem se setkala se slovním spojením „krize 8. měsíce“. Chci se zeptat, co to je, jak se to projevuje a jak dlouho to trvá? Moje dcera je už několik dní velmi rozmrzelá a nechce jíst. Nevím, jestli to způsobují zuby nebo třeba právě tato krize?

Vývoj dítěte lze rozdělit do různých fází neboli milníků. Jsou to okamžiky, kdy dochází k velké změně – k dosažení nové úrovně dovedností a kompetencí dítěte. Aby se něco posunulo kupředu, musí se to bohužel nejprve zhoršit. V tom spočívá krize. Dětské chování se zhorší zejména v pro ně náročných situacích. Tak si osvojí nové způsoby zvládání situací a nové dovednosti. Období mezi 7. a 9. měsícem je v životě dítěte velice důležité. Dítě, které až dosud bylo jen málo pohyblivé a bylo 100% závislé na rodičích, začíná zjišťovat, že své tělo stále více ovládá, rozhoduje o tom, co se s ním děje, kroutí se, plazí se, natahuje ruce, nedosáhne na hračku. Svět je pro takto staré děti stále dosažitelnější,ale občas není něco v jejich silách. A to je pro ně frustrující. Dítě by chtělo, ale nemůže. Takže následuje dramatické vztekání se! Existuje také rozpor mezi rostoucí potřebou nezávislosti a závislosti na rodiči. Pak dítě pláče, když mu maminka zmizí z dohledu, odejde do jiné místnosti nebo do koupelny a nemluvě o tom, když ho nechá s někým jiným. Pokud jde o nechuť k jídlu, může být způsobena prořezáváním zoubků. Oteklé, bolavé dásně nejsou pro jídlo nijak příjemné. Dítě se také může nudit. Když vykonává delší dobu jednu činnost, mnoho věcí ho rozptyluje a potřebuje střídat podněty. V takovém případě je vhodné zavést pravidlo méně a častěji. V tomto období děti objevují nové aktivnější hračky a je ta správná chvíle dát dítěti lžičku, aby si samo zkusilo dát jídlo do úst. Naštěstí tato vývojová fáze pomine. Plynule přejde do další a rodič se může těšit na další výchovné výzvy.

Kojím a u mé dcery se projevila alergie na mléčnou bílkovinu. Jak mám upravit svůj jídelníček?

Pokud má vaše dcera alergii na mléčnou bílkovinu, měla byste ze svého jídelníčku vyřadit mléko a výrobky z něj – jogurty, podmáslí, kefíry, bílé a žluté sýry a máslo. Dejte si pozor i na další silné alergeny: bílek ze slepičích vajec, červené maso, ryby, čokoláda, ořechy, med, rajčata, citrusy, jahody, nadýmavá zelenina: květák, zelí, cibule, česnek. Váš jídelníček by měl být bohatý na drůbeží maso, králičí maso, žloutky ze slepičích vajec, výrobky z obilovin (rýže, kroupy, těstoviny, tmavý chléb), brambory, zeleninu, ovoce. Tyto potraviny jsou zdrojem bílkovin a železa. Můžete pít zelený čaj, slabý černý čaj, džusy, mátové a jiné čaje pro kojící ženy a samozřejmě minerální vody (zde doporučujeme vody s vyšším obsahem vápníku). Vyhýbejte se smaženým, tučným, slaným a těžko stravitelným pokrmům.Také se poraďte s lékařem, zda u vás bude nutné doplnit vápník. Bohatým zdrojem vápníku jsou sardinky, mandle, petržel, špenát nebo brokolice.

Může být příznakem nějaké nemoci dítěte neklidný spánek, mávání rukama a kopání nohama, náhlý pláč během spánku a hry? Chtěla bych dodat, že rodiče dítěte se léčí na psychiatrii.

Na základě tak stručného popisu je těžké na otázku jednoznačně odpovědět. U malých dětí je nervový systém ještě nevyvinutý. Takže je možné, že v noci může dítě dělat nekoordinované pohyby končetinami nebo se budit s pláčem – tak se nervový systém vyrovnává s přemírou podnětů, které k němu během dne dorazí (nejčastěji se tyto příznaky objevují po intenzivním dni plném zážitků). U starších dětí se tak děje po dni se silnými emočními prožitky. I během dne se stává, že dítě reaguje velmi emotivně. Při hře, když se mu něco nedaří nebo něco nesmí. Psychiatrická léčba rodičů nutně neznamená psychické problémy u dítěte. Takoví rodiče by měli dostat co nejvíce podpory a pomoci v každodenní péči a je důležitá empatie. Pokud vás ale chování dítěte znepokojuje, doporučujeme konzultaci s dětským neurologem.

Zajímalo by mě, co by mělo umět 9měsíční dítě? Moje dcera roste svým vlastním tempem, ale ráda bych se ujistila, že je vše v pořádku.

Většina devítiměsíčních dětí: plazí se, chodí s oporou v podpaží, stabilně sedí, ukazováčkem a prostředníčkem drží předměty, vkládá je do úst, přikládá ruce k sobě, ukazuje na předměty, kterých se chce dotknout, skládá dvouslabičná slova – máma, táta. To jsou jen některé z dovedností dítěte v této fázi vývoje. Důležité je, že to dělá většina dětí. Ale ne všechny – některé toho zvládnou více, jiní méně. Záleží na individuálním vývoji. Pokud si myslíte, že něco není v pořádku, obraťte se na pediatra a ten vás odkáže na fyzioterapeuta nebo neurologa. Ve vývoji dítěte není vždy důležitá jedna určitá dovednost, důležitý je celek. Protože když přemýšlíme o vývoji dítěte, máme na mysli psychomotorický vývoj – díváme se na celek.

Můj 8měsíční syn právě začíná lézt. Zatím to nezvládá dokonale, ale pomalu se zlepšuje. Jedna věc mě však znepokojuje: když ho držím za ruce a snažím se ho provést po místnosti, pravé chodidlo se mu silně stáčí dovnitř.

Pokud dítě není ještě fyzicky připraveno na chůzi, jsou i nohy nastaveny tak, že mu v chůzi brání. Doporučuji vám počkat až dítě začne uchopovat předměty, zvedat se, samostatně se pokoušet postavit a poté chodit. Pokud se postavení chodidla v budoucnu nezmění, obraťte se na pediatra a poté na ortopeda, ke kterému musíte stejně jít až vaše dítě začne chodit.

Moje pětiměsíční dcera stále nezvedá hlavu ani se sama nezvedá z polohy na zádech. Snaží se mě uchopit za ruku, ale nedaří se jí to. Zatím trpělivě čekám, ale pomalu začínám být nervózní.

Můžete vyzkoušet různá cvičení. Ale dbejte na přizpůsobení schopnostem dítěte. Pětiměsíční dítě se ještě nemusí samo vytáhnout do sedu, ale mělo by se o to pokusit, když se drží za ruce, přičemž hlava by měla být v ose těla (neměla by viset dozadu). Kontrolovala jste, jak dítě zvedá hlavu v poloze na bříšku, na podlaze nebo na kolenou? Mělo by ji držet vysoko a snažit se natáhnout ruce dopředu, aby uchopilo hračku ležící před ním. Pokud to nedělá nebo to není efektivní, obraťte se na fyzioterapeuta. Můžete si sjednat soukromé konzultace nebo využít pomoci Státního zdravotního fondu. V takovém případě potřebujete doporučení od pediatra.

Mému synovi je 8 měsíců a 2 týdny a pořád ještě nemá ani jeden zoubek. Je pravda, že produkuje hodně slin a kouše všechno, co může. I tak si ale dělám starosti, jestli je to normální, že mu ještě nejsou vidět žádné zoubky.

Není důvod k obavám. Dítě v jeho věku ještě nemusí mít zuby. To je normální. Někteří stomatologové dokonce zastávají názor: čím později, tím lépe a tím menší je pravděpodobnost zubního kazu. Máte stále pochybnosti? Poraďte se s dětským zubařem. Možná postačí telefonická konzultace.

Jak mám přejít z jednoho příkrmového produktu na jiný?

Pro snazší přechod na novou příkrmovou směs zkuste smíchat starou směs s novou. Doporučujeme použít tento způsob: Den 1: 1/4 nové příkrmové směsi + 3/4 původní příkrmové směsi. Den 2: 1/2 nové příkrmové směsi + 1/2 původní příkrmové směsi. Den 3: 3/4 nové příkrmové směsi + 1/4 původní příkrmové směsi. Den 4: Od této chvíle používejte pouze novou příkrmovou směs. Pokud potřebujete další rady ohledně konkrétního výrobku, obraťte se na vaši zdravotní sestru.

Nástroje pro maminky
Recepty
recepty
Vyberte si vhodný recept

Chcete najít chutný a zdravý recept? Je to snadné.

Vyber jmena
výběr jména pro miminko
Generátor jmen pro miminko

Na jménech záleží, a proto pomáháme rodičům prozkoumat nová jména pro miminka, dokud nenajdou perfektní.

ovulacni kalkulacka
Kalkulačka
Ovulační kalkulačka

Využijte naší kalkulačky a spočítejte si své plodné dny.

tehotensky kalendar
Kalkulačka termínu porodu
Kalkulačka termínu porodu

Použijte kalkulačku termínu porodu, abyste měli vždy aktuální informace o svém porodu a zvládli se tak připravit na příchod vašeho miminka.

Rady pro rodice
ikona otaznik
Rady pro moderní rodiče

Čerpejte z mnoha rad moderním rodičům,které Vám usnadní Vaše rodičovství.

VÝHODY ČLENSTVÍ
Přidejte se do Nestle Baby&Me klubu

Čekají vás skvělé výhody, které vykouzlí úsměv každé mamince. Vyzkoušejte naše členství také.