Arrow backLanguage
Od narození
Článek
Add this post to favorites

Potíže při kojení?

Kojení je důležité pro správnou výživu, růst, vývoj a fungování imunity kojenců a batolat a má řadu přínosů i pro vás. Pokud si obstaráte co nejvíce informací o kojení, budete se cítit klidnější. vy i vaše miminko si poté budete moci tuto krásnou zkušenost společně užívat.

6minut čtení Říj 20, 2016

Během přípravy byste se měla seznámit také s problémy, se kterými se setkaly jiné maminky, a zejména se naučit jim předcházet, řešit je a využívat dostupnou pomoc a podporu. Nebojte se vyhledat pomoc odborníka! Doporučujeme si přečíst článek o správné technice kojení. Většinu obtíží při kojení lze snadno zvládnout. Je možné, že se budete potřebovat na některé věci zeptat a poradit se s odborníky. Pokud se vám dostane rychlé podpory, zvýší se tím pravděpodobnost, že budete moci v kojení úspěšně pokračovat. Některé nemocnice, komunitní i veřejná zdravotnická zařízení nabízejí poradenské služby a podporu pro kojící matky. 

  • Poraďte se s lékařem, porodní asistentkou nebo laktační poradkyní.

  • Pokud jste rodila v nemocnici, můžete využít poradenské služby, které nabízí většina z nich.

  • Zavolejte do místního veřejného zdravotnického zařízení a poraďte se se zdravotní sestrou.

  • Kontaktujte některou ze skupin na podporu kojení, jako je například Laktační liga – kontakt na nejbližší poradkyni najdete například na internetu.

  • Certifikované duly poskytující poporodní péči bývají často rovněž vyškoleny k podpoře kojícím matkám.

 

Nedostatek mléka

Vaše děťátko je na světě a Vy chcete kojit. Víte totiž, že mateřské mléko dává vašemu dítěti ten nejlepší start do života. Přestože je kojení přirozený proces, můžete se na této cestě setkat s nejrůznějšími problémy, například, že se vám mléko netvoří nebo máte pocit, že se netvoří dostatečné množství mléka. Tvorbu mateřského mléka podporuje například bylina pískavice řecké seno, která je obsažena v doplňku stravy BEBACARE Mama Lacto+.

Přisátí

Klíčem k prevenci mnoha obtíží je správné přisátí dítěte. Před odchodem z porodnice určitě využijte možnost navštívit kurz kojení, pokud je nabízen, a rovněž požádejte o radu personál nemocnice. Informace o tom, jak dítě správně přikládat, abyste zajistila dobrou techniku kojení, najdete v materiálu „Základní informace o kojení“.

Vytékání mléka

Samovolné vytékání mléka je zejména v několika prvních měsících po porodu poměrně častou záležitostí. Vlastně se nejedná o problém, ale o zcela běžný jev. Snadným řešením, jak zmírnit následky vytékání mléka, jsou speciální vložky do podprsenky, které seženete ve verzi na jedno použití nebo pratelné. Pokud by vám mléko přeci jen prosáklo přes šaty, nemusíte mít obavy, protože nezanechává skvrny. Možná budete v období kojení upřednostňovat vzorovaná trika a košile, na kterých případné stopy vytékajícího mléka nejsou tolik vidět. Kolem dvacátého týdne věku dítěte by vytékání mléka mělo ustat.

Pocit plných prsou

Kolem třetího dne je přirozené, že budete mít pocit plných prsou, protože se zvyšuje produkce mléka a prsa se „nalévají“. Tato fáze bude trvat asi 24 hodin a nejlepší je v tomto období dítě kojit co nejčastěji, kdykoli bude mít chuť. Pravidelné kojení vám přinese úlevu a zároveň je prevencí před pocitem plných prsou v dalších dnech. Pocit plných prsou se může čas od času objevit až do 16. – 20. týdne po porodu. Je to zcela běžné. Pokud budete dítě kojit podle potřeby, tělo si bude produkci mléka samo regulovat a po několika měsících, až se plně přizpůsobí potřebám dítěte, se pocit plných prsou přestane dostavovat. Časté kojení je rovněž důležité pro prevenci tvrdnutí prsou. Zde je několik dalších tipů co dělat, pokud máte pocit plných prsou:

  • Pokud jsou prsa příliš nalitá a dítě má problém se přisát, zkuste si před kojením prsa nahřát ve sprše nebo teplou žínkou.

  • Také můžete malé množství mléka odstříkat, ručně nebo pomocí odsávačky, aby nebyla prsa bezprostředně před kojením tolik plná. Zjistěte si, jak správně odstříkávat mléko.

  • Nechte dítě, aby z jednoho prsu vypilo tolik mléka, kolik bude chtít. Pokud se z druhého prsu již nebude chtít napít, odstříkejte mléko ručně, abyste zmírnila pocit plnosti a napětí.

  • Po kojení si na prsa na 10 minut přiložte studený obklad nebo sáček s ledem, abyste zmírnila jejich natékání.

  • Nenoste příliš těsnou podprsenku. Příliš volná podprsenka však může rovněž způsobovat problémy. Správně padnoucí podprsenka dokáže zázraky.

Tvrdnutí prsou

Kolem třetího až čtvrtého dne kojení mohou být prsa kvůli zvyšující se produkci nateklá a tvrdá. Je to naprosto normální a nejdůležitější je, abyste nepřestala kojit. Požádejte o radu lékaře nebo laktační poradkyni. Pokud máte nateklá a tvrdá prsa, postupujte podle výše uvedených doporučení pro zmírnění pocitu plných prsou. Rychlé řešení vám přinese úlevu a zajistí, aby dítě dostávalo dostatek mléka.

Ucpané mlékovody

Pokud nedochází k dokonalému vyprazdňování prsou, může docházet k zadržování mléka a vzniku zánětu okolní tkáně. Může se stát, že v prsu nahmatáte zatvrdlinu bolestivou na dotek a někdy se může objevit také bílá tečka na bradavce v místě ústí ucpaného mlékovodu. Pokud máte dojem, že došlo k ucpání mlékovodu, poraďte se s lékařem, abyste předešla vzniku mastitidy (zánětu prsou), která se z ucpaného mlékovodu může vyvinout. Zde je několik opatření, která můžete učinit, aby se stav nezhoršoval:

  • Kojte dítě častěji a začínejte vždy kojit z postiženého prsu

  • Prs si jemně masírujte a zaměřte se při tom na oblast kolem zatvrdliny. Masáž provádějte v průběhu kojení a dále i mimo dobu kojení několikrát za den, abyste podpořila cirkulaci mléka

  • Zkontrolujte, zda je dítě správně přisáté

  • Pokud možno nenoste podprsenku

  • Dejte si teplou sprchu a přiložte si na postižený prs ohřívací láhev, abyste podpořila vyprazdňování prsu

Mastitida

Mastitida neboli zánět prsou se objevuje nejčastěji v prvních dvou až třech týdnech po porodu a projevuje se bolestivým ztvrdnutím a zčervenáním části prsu. Může být provázena zvýšenou teplotou a celkovou slabostí. Důležité je pokračovat v kojení a hodně odpočívat. Nejlepší prevencí mastitidy je důkladné a časté kojení a správná technika. V případě jakýchkoli pochybností kontaktujte lékaře.

Moučnivka

Moučnivka neboli kandidóza je kvasinkové onemocnění související s kojením. Příznaky se objevují u matky i u dítěte. Pokud máte pocit, že trpíte moučnivkou, navštivte co nejdříve svého lékaře. Při moučnivce je velmi důležité dodržovat zásady správné hygieny, často si mýt ruce a sterilizovat všechno, co přijde do kontaktu s vašimi prsy nebo s ústy dítěte. Poté, co se moučnivky zbavíte, vyhoďte veškeré savičky ke kojeneckým lahvičkám a dudlíky, pokud je používáte.

Příznaky u matky

  • Bolestivé bradavky.

  • Bolest při kojení nebo po něm.

Příznaky u dítěte

  • Bílý tvarohovitý povlak na jazyku a v ústech.

  • Červená vyrážka v oblasti pod plenkami.

Citlivé bradavky

Nejlepším lékem na citlivé bradavky je prevence. Zejména důležité je správné přisátí a pozice dítěte při kojení. Ačkoli v prvních dnech můžete mít lehce nepříjemné pocity, obecně platí, že kojení by mělo být bezbolestné. Pokud při něm cítíte bolest, pomocí prstu vsunutého do úst dítěte přerušte sání a nechte dítě, aby se přisálo znovu. Pokud bolest při kojení přetrvává, poraďte se s lékařem, porodní asistentkou nebo laktační poradkyní.

Péče

Péče o bradavky v době mezi kojením je rovněž velmi důležitá. Tření bradavek (například ručníkem) nebo používání mýdla může citlivou kůži bradavek dráždit a vysušovat. Namísto toho je vhodné si na bradavky po kojení natřít trochu mateřského mléka a před nasazením podprsenky nechat prsa dokonale oschnout na vzduchu. Pokud vám bradavky popraskají nebo krvácejí, požádejte lékaře, aby vám doporučil vhodný krém. Výběr správné podprsenky je běh na dlouhou trať. Dobrá podprsenka poskytující prsům dostatečnou oporu vám může pomoci předcházet tvrdnutí a natékání prsou a zároveň se v ní budete cítit pohodlně. Vyhněte se podprsenkám s kosticemi, protože mohou způsobovat ucpávání mlékovodů. 

Brožurka o kojení
Doporučený produkt
lacto+
Nové

Od narození

BEBACARE MAMA LACTO+, pískavice řecké seno, 20,9 g
5
4.8/5