Arrow backLanguage
Těhotenství
Článek
Add this post to favorites

Porodní plán – jak a kdy ho sestavit?

Porodní plán je dokument, který stanoví očekávání rodičky v souvislosti s předporodní péčí, samotným porodem a šestinedělím. Stojí za to si ho připravit, abyste se cítila jistěji. Můžete tak učinit pod vedením svého lékaře nebo porodní asistentky. Zjistěte, co by měl váš individuální plán obsahovat a kdy je nejvhodnější doba pro jeho sestavení.

6minut čtení Led 2, 2023

Porodní plán je velmi důležitý dokument. Žena v něm stanoví svá očekávání ohledně průběhu porodu nebo lékařské péče během porodu a po něm. O tomto plánu je vhodné uvažovat již ve druhém trimestru těhotenství.


Co je porodní plán?


Porod je jedinečnou událostí v životě ženy, na kterou se vyplatí dobře připravit. S tím může pomoci porodní plán, dokument doporučený současnými standardy předporodní a poporodní péče. Porodní plán je nejlepší vypracovat ve spolupráci s gynekologem nebo zkušenou porodní asistentkou. Pokud se rozhodnete sestavit porodní plán, měla byste ho zařadit mezi své těhotenské dokumenty.


Porodní plán – stojí za to ho mít?


Porodní plán se vyplatí připravit kvůli vlastní psychické pohodě. Dozvíte se také o všech lékařských postupech, které vám lékař a porodní asistentka mohou během porodu nabídnout. Očekávání ve vašem porodním plánu a poporodní péči jsou pro lékaře a porodní asistentku tím nejlepším vodítkem. Nezapomeňte tento dokument předem projednat také s osobou, která vás bude u porodu doprovázet – např. s manželem, matkou, kamarádkou nebo dulou.
 

Důležité

Porod je fyziologický jev, který nelze plně naplánovat. Vždy může dojít k nějakým nečekaným zvratům. Vaše očekávání v porodním plánu lze proto upravit a přizpůsobit aktuální situaci tak, abyste byly vy i miminko chráněné. Např. jste ve svém plánu uvedla, že nechcete použít anestezii, ale kontrakce jsou nesnesitelné? Můžete si to rozmyslet a požádat o úlevu od bolesti, pokud na to ovšem není pozdě. Konečné rozhodnutí učiní váš lékař v zájmu vašeho zdraví a života.k nějakým nečekaným zvratům. Vaše očekávání v porodním plánu lze proto upravit a přizpůsobit aktuální situaci tak, abyste byly vy i miminko chráněné. Např. jste ve svém plánu uvedla, že nechcete použít anestezii, ale kontrakce jsou nesnesitelné? Můžete si to rozmyslet a požádat o úlevu od bolesti, pokud na to ovšem není pozdě. Konečné rozhodnutí učiní váš lékař v zájmu vašeho zdraví a života.

Co zahrnuje porodní plán?


Porodní plán lze rozdělit do několika klíčových částí. Každou z nich byste měla pečlivě promyslet a zvážit všechny argumenty „pro“ i „proti“. Zde je několik příkladů.


Informace týkající se přípravné části porodu, například:
•    jestli chcete rodit sama, nebo s doprovodem,
•    zda souhlasíte s přítomností studentů medicíny u vašeho porodu,
•    zda souhlasíte s cévkováním, oholením podbřišku nebo klystýrem,
•    zda si přejete odebrat pupečníkovou krev.
Informace o tom, jak má porod probíhat, například:
•    zda chcete během porodu jíst malé občerstvení a pít nápoje,
•    zda chcete použít vanu, míč, matraci nebo žebřík,
•    zda souhlasíte s nástřihem hráze, nebo zda dáváte přednost tomu, aby se ji porodní asistentka snažila uchránit,
•    zda chcete při porodu zaujmout nějakou konkrétní polohu.
Informace o tom, co se má dít po porodu, například:
•    zda chcete být v kontaktu se svým miminkem na holém těle ještě 2 hodiny po porodu,
•    zda souhlasíte s očkováním svého dítěte,
•    zda chcete své dítě po narození co nejdříve nakojit,
•    zda chcete mít miminko u sebe během porodu placenty.
 

plan-porodu

Jak sestavit porodní plán?


Předem si přečtěte informace o fázích porodu, způsobech tlumení bolesti a normách chování po narození dítěte. Dobře se na tuto důležitou událost ve svém životě připravte.
Nejlepším zdrojem informací pro vás budou zajímavé články o těhotenství na našich webových stránkách, těhotenský kalendář, odborná literatura pro maminky a blogy lékařů či porodních asistentek. Pomohou vám nejen rozptýlit vaše pochybnosti, ale především snížit váš strach z porodu a získat znalosti o tom, co se děje s vaším tělem během porodu a bezprostředně po něm. To vám umožní vytvořit si vlastní názor na to, jak byste si přála, aby porod probíhal, abyste mohla porodní asistentce a lékaři sdělit svá očekávání (např. svůj postoj k ochraně hráze, lékům proti bolesti nebo oxytocinu, který porod urychluje).


Podívejte se do nemocnice


Ujistěte se, že porodnice, kde chcete rodit, splňuje vaše očekávání uvedená v porodním plánu. Zkuste získat zpětnou vazbu od ostatních maminek, které již v daném zařízení rodily. Můžete si také promluvit s porodní asistentkou, která v dané nemocnici pracuje, a důkladně prozkoumat terén.
 

Důležité

Začátek třetího trimestru je posledním okamžikem pro výběr porodnice. Tuto otázku nenechávejte na poslední chvíli. Pokud se vám něco nelíbí, máte ještě čas vybrat si jiné místo, kde vaše miminko přijde na svět.

Zeptejte se na porod svého lékaře


Pokud máte pochybnosti o tom, co bude pro vás a vaše miminko během porodu nejlepší, zeptejte se svého lékaře. Nezapomeňte také, že připravený plán není pevným pravidlem, které nelze změnit. Na porodním sále i mimo něj máte právo být informována o tom, co se s vámi a vaším dítětem děje. Můžete také odmítnout souhlasit s řešeními navrženými zdravotnickým personálem, pokud to neohrozí váš život ani zdraví
 

porodni-plan2

Porod je důležitým okamžikem v životě ženy. Připravujete se na něj po celou dobu těhotenství. Je to také velmi vyčerpávající úkol pro váš organismus. Dobře si promyslete, jak byste chtěla, aby váš porod vypadal, a nebojte se vyjádřit svůj vlastní názor. Hodně štěstí!

otaznik

 

Otázky a odpovědi

 

1.    Co je to porodní plán?
Porodní plán je dokument, který je podle současných lékařských standardů vhodné sestavit ještě před porodem. Měl by být založen do těhotenské složky a předán porodní asistentce při příjezdu do porodnice. Dokument obsahuje očekávání rodičky týkající se mimo jiné přípravy na porod, anestezie, průběhu porodu i poporodní péče. Zde můžete mimo jiné uvést, zda chcete rodit sama, nebo s doprovodem, zda si přejete vyvolávat kontrakce, zda chcete odebrat pupečníkovou krev, zda souhlasíte s nástřihem hráze nebo zda chcete dítě ihned po porodu kojit. To jsou jen některé z problémů, které můžete identifikovat ve svém porodním plánu.
2.    Jak sestavit porodní plán?
Pro vytvoření porodního plánu je dobré se předem poradit s porodní asistentkou nebo gynekologem – vaším průvodcem těhotenstvím – a položit jim důležité otázky, které potřebujete vyřešit. Zkuste se také sama podívat, jak porod nebo péče o matku funguje. Dále si představte, jakou si přejete předporodní i poporodní péči a výkon zdravotnických činností během porodu. Chcete rodit sama, nebo s doprovodem? Chcete si uchránit hráz před nástřihem? Nepřejete si anestezii? Apod. Poté si stáhněte formulář (např. z webových stránek nemocnice, kde plánujete rodit) a uveďte, co od této důležité události ve svém životě očekáváte.
3.    Jak vypadá porodní plán?
Porodní plán je dokument, který se skládá z několika částí. Připomíná formulář, ve kterém je třeba odpovědět na otázky nebo zaškrtnout určité otázky týkající se porodu. Patří mezi ně příprava na porod, samotný porod a události, které mohou nastat po příchodu miminka na svět.

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.