Arrow backLanguage
7-9 měsíců
Článek
Add this post to favorites

Jaké složení by mělo mít kojenecké mléko?

Ať už jste maminka, která si musí vybrat kojenecké mléko ve velmi krátkém období, a nebo plánujete v dlouhodobém horizontu přejít na náhradní kojenecké mléko, výběr může být docela oříškem.

4minuty čtení Květen 27, 2021

Český trh disponuje poměrně širokým portfoliem značek a mnohdy se v něm maminka dokáže lehce ztratit. Určitě bychom Vám doporučovali se nejen spoléhat na zkušenosti kamarádek, ale udělat si podrobnější průzkum z více zdrojů, abyste si byly jisté, že jste vybraly pro vaše děťátko, takové kojenecké mléko, které právě potřebuje. Určitě se poraďte i s vaším pediatrem, který zná vaše děťátko z hlediska zdravotního stavu nejlépe a může vám například doporučit umělé mléko podle specifických výživových potřeb dítěte.
Často si tedy maminky kladou otázku. Co by mělo nejlepší kojenecké mléko tedy obsahovat? Cílem výrobců umělých mlék je, aby se složení, co nejvíce podobalo mateřskému mléku, které je pro vědce velkým vzorem. Určitě nestačí jen to, že vám kamarádka řekla, že jejich kojenecké mléko neobsahuje palmový olej, což se stalo poslední dobou trendem.
 

Proč je tak důležité hlídat množství bílkoviny?


Bílkoviny jsou nejcennějším stavebním kamenem naší stravy, jsou totiž nezbytně nutné pro správný růst. Při výběru kojenecké výživy věnujte zvláštní pozornost obsahu a kvalitě bílkovin. V období, kdy začne miminko s příkrmy, nepotřebuje již získávat tak velké množství bílkoviny z kojeneckého mléka. Postupem času se tedy potřeba složky bílkovin v kvalitních kojeneckých mlécích snižuje. Při výběru náhradní kojenecké výživy si tedy vždy prohlédněte důkladně složení, zda výrobce snižuje podíl bílkovin s postupem věku. Je totiž dobré vědět, že bílkoviny mohou mít na organismus i negativní vliv. Nadměrný příjem živočišných bílkovin, zejména mléčné bílkoviny, v průběhu prvních let života dítěte může mít negativní vliv na rychlost růstu. Výsledkem může být vysoký index tělesné hmotnosti (BMI) kolem jeho 6 let a sklony k obezitě i v dospělém věku. Ještě si prosím zapamatujte, že kravské mléko by vzhledem k jeho velmi vysokému obsahu bílkovin nemělo být podáváno jako nápoj, a to alespoň v prvním roce života.

Proč miminko potřebuje probiotika?


Probiotika mají prokázaný účinek v rozvoji střevní mikroflóry a ve snížení drobných trávicích potíží. Hodně miminek i maminek dokážou pěkně potrápit bolesti bříška, koliky, nadměrný pláč, ublinkávání, průjem a zácpa. Pokud vaše dítě trpí výše zmíněnými potíži určitě si zvolte kojenecké mléko, které tuto složku obsahuje. Ne všechna probiotika jsou ale stejná, takže aby tomu tak skutečně bylo, musí mít daná probiotická baktérie prokázaný klinický účinek.


Proč miminko potřebuje prebiotika?


Prebiotika jsou nestravitelné složky potravin (vláknina). Jsou důležité pro střevní bakterie - probiotika, pro které slouží jako „potrava“. Podporují jejich množení a jsou tedy velmi přínosné. V mateřském mléku se prebiotika vyskytují ve formě tzv. prebiotických oligosacharidů a jsou třetí nejčastěji zastoupenou složkou mateřského mléka. Tuto strukturu není snadné „zkopírovat“. Prebiotika jsou však potřebná také v náhradní kojenecké výživě. Prebiotika zlepšují konzistenci stolice po vzoru kojených dětí. Vytváří střevní mikroflóru po vzoru kojených dětí. Snižují opakované záněty horních cest dýchacích a snižuje výskyt střevních infekcí.


Nesmíme zapomenout na tak potřebné Vitamíny 


Vitamíny jsou esenciální látky, které spolu s minerálními látkami, bílkovinami, tuky a sacharidy patří k základním složkám potravy. Až na některé výjimky si vitamíny lidský organismus nedokáže vyrobit sám. Musí je přijímat prostřednictvím stravy. Tyto látky hrají významnou úlohu v procesech vstřebávání a látkové výměny. Mají také funkci antioxidantů. Některé vitamíny, ze skupiny imunonutrientů, mají vliv na podporu imunitního systému. Jde například o vitamín A, C a D. Vitamíny řady B, třeba B1, B2 a B5, zase podporují správné fungování energetického metabolismu. 


Minerální látky jako je železo, vápník a zinek nesmí chybět


Také minerální látky jsou pro život nepostradatelné. Ačkoli se jejich referenční hodnota příjmu pohybuje v řádech mikrogramů, každý z nich má nezastupitelnou úlohu. Příkladem může být zinek, který hraje nezastupitelnou úlohu v podpoře imunitního systému, jód a železo pro podporu rozvoje nervové soustavy nebo vápník pro zdravý růst a vývoj kostí. Množství vitamínů a minerálních látek se v náhradní kojenecké výživě řídí doporučením odborných nebo regulačních společností1, 2, 3.


Absence palmového oleje


Některé maminky preferují mléka bez palmového oleje, který některým dětem může způsobovat zácpu a koliky. 


Co dalšího maminky u umělého mléka oceňují?


V neposlední řadě maminky oceňují, když mléko nepění a snadno se rozpouští. To je určitě důležitá vlastnost kojeneckého mléka, které maminky oceňují. Doporučujeme se podívat přímo na recenze maminek.

Přechod na umělé mléko. Jak na to?


Když dítě přechází na náhradní kojeneckou výživu, nemusí mléko hned snadno přijmout. Těmto prvotním problémům se říká Syndrom první lahvičky. Více tipů, jak dítě naučit na lahvičku a jak toto období překonat se dozvíte v našem článku.  

Doporučené produkty
BEBA COMFORT 2 HM-O

Od ukončeného 6. měsíce

BEBA COMFORT 2 HM-O, 800 g
5
5/5
BEBA COMFORT 3 HM-O

Od ukončeného 12. měsíce

BEBA COMFORT 3 HM-O, 800 g
5
5/5
BEBA COMFORT 4 HM-O

Od ukončeného 18. měsíce

BEBA COMFORT 4 HM-O, 800 g
0
0 Recenze
BEBA COMOFORT 5

Od ukončeného 24. měsíce

BEBA COMFORT 5, 800 g
0
0 Recenze
BEBA COMFORT 2 HM-O

Od ukončeného 6. měsíce

BEBA COMFORT 2 HM-O, 500ml
5
5/5
BEBA COMFORT 3 HM-O tekutá

Od ukončeného 12. měsíce

BEBA COMFORT 3 HM-O, 500ml
5
4.9/5
BEBA SUPREMEpro 2, 800 g

Od uk. 6. měsíce

BEBA SUPREMEpro 2, 6 HMO, 800 g
0
0 Recenze
Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

Naše značky