Arrow backLanguage
Těhotenství
Článek
Add this post to favorites

Jaké jméno vybrat pro miminko?

K nejkrásnějším rodičovským povinnostem patří výběr jména. Prozradíme vám, jak si to trochu ulehčit a na co při výběru zaměřit pozornost.

4minuty čtení Říj 18, 2016

Už se těšíte, až společně s partnerem začnete vybírat pro drobečka v bříšku jméno? Nebo se toho trochu bojíte? Berte to zodpovědně, je to volba na celý život. Pusťte se do toho spolu s námi.

SNADNÝ VÝBĚR V 5 KROCÍCH

  1. Ujasněte si, koho chcete do výběrového řízení pozvat. Nejspíš to budete vy s partnerem, možná přizvete k výběru i své starší děti. Pokud z výběru jména uděláte věc veřejnou, připravte se, že ne všem se zavděčíte a ve výsledku můžete být s volbou na vážkách.
  2. Sežeňte si co nejdelší seznam jmen. Může to být knížka nebo třeba seznam z internetu. Udělejte si čas, dejte si klidně něco dobrého na zub a začněte vypisovat jména, která se vám líbí.
  3. Z velkého seznamu udělejte menší. Seznam si projeďte, zkonzultujte s blízkými osobami, zvažte případná rizika a znovu seškrtejte seznam.
  4. Opakujte předchozí bod, dokud před sebou nemáte 2 – 3 jména.
  5. Už jste našli to jediné a pravé? Gratulujeme! Pokud ještě ne a stále probíhají pře, zkuste je nahradit konstruktivní diskuzí. Jestli s nějakým jménem nesouhlasíte, vysvětlete proč. Může pomoct i oddych od výběru. Vrátit se k finálnímu seznamu s odstupem a chladnou hlavou. Rozhodnutí nemusí proběhnout za týden. Dopřejte si tolik času, kolik potřebujete.

NA CO SI DÁT PŘI VÝBĚRU JMÉNA POZOR!

Ani dlouhé, ani krátké

Dlouhé jméno a příjmení nezní hezky a navíc ztrácí na praktičnosti. Představte si vyplňování všech úředních dokumentů, hláskování pokaždé, když přijdete do nového prostředí nebo třeba nadepisování školních sešitů? To může být stresující. V případě, že máte příliš krátké příjmení, například Mach, není vhodné zase příliš krátké jméno, jako třeba Dan. Vzniká totiž celek, který ostatní mohou snadno přeslechnout. Ideální je držet se zásady, že ke krátkému příjmení zvolíte delší jméno, a naopak k delšímu příjmení jméno krátké. Vyzkoušejte si několik kombinací a uvidíte, že i po zvukové stránce zaznamenáte velký rozdíl.

Aby to hezky znělo

Už jen samotné vyslovení některých jmen může dělat problém. Jedná se hlavně o případy, kdy je koncová hláska jména shodná s první hláskou příjmení, například Slavomír Renák. Komplikace při výslovnosti může vyvolávat také přemíra problematicky vyslovitelných hlásek – r/ř, s/š, s/ť, r/l. Jméno by mělo být snadno srozumitelné, proto k cizokrajnému příjmení volte ideálně jméno mezinárodní, nebo české, ale velmi jednoduché. Přemíra stejných samohlásek, také není ideální, jako například u jména Tamara Malanová. Nedoporučuje se volit ani jméno, které se rýmuje s příjmením. Je to snadný terč posměchu. A konečně případ, kdy se jméno a příjmení zcela shoduje, například Karel Karel. Pokud dojde v této situaci k záměně jména za příjmení, nic se samozřejmě nestane. To ale neplatí u možnosti jako Petr Karel, u kterého to není jasné vůbec. Zde může být řešením jméno, které se jako příjmení nevyskytuje, například Richard.

Jak mu budete říkat?

Už jste přemýšleli nad tím, jak děťátku budete doma běžně říkat? Miminko málokdo osloví celým jménem. Když tedy zvažujete jméno, popřemýšlejte i nad zkráceninami a zdrobnělinami.

Tradice za každou cenu?

Na zvážení jsou také jména, která se „dědí“. Chápeme, že může být emotivní a pro někoho významné, že je v rodině již 5 pokolení Josefů. Nemusí to však stejně cítit partner. Minimálně si o tom promluvte a na tradicích za každou cenu nelpěte.

A JAKÁ JMÉNA TEĎ LETÍ?

Chcete se odlišit nebo naopak s vybraným jménem příliš nevybočovat? Aktuálně mezi nejoblíbenější jména patří Eliška, Anna, Tereza, Adéla, Karolína, Kristýna, Ema, Sofie, Natálie, Viktorie a z chlapeckých variant Jakub, Jan, Tomáš, Adam, Filip, Lukáš, Vojtěch, Matyáš, David, Matěj. Dítěti můžete u nás dát i jméno poměrně exotické. Holčičky mohou být Asja, Brenda, Claire, Demi, Enikö, Farida, Galja, Iman, Janetta, Kelly a chlapci třeba Zaki, Yan, Willi, Vok, Tony, Safet, Ralph, Paul, Nathanael, Miguel. Každý při výběru jména postupuje trochu jinak, někdo zjišťuje názor širokého okolí, jiný dá třeba na jazykový. Ať už se rozhodnete jakkoli, mějte na paměti, že zejména mladší děti ve školce či na základní škole mohou být kvůli nevhodně zvolenému jménu terčem posměchu. Buďte tedy zodpovědní.

Vyzkoušejte našeho průvodce dětskými jmény
Vyber jmena
výběr jména pro miminko
Generátor jmen pro miminko

Na jménech záleží, a proto pomáháme rodičům prozkoumat nová jména pro miminka, dokud nenajdou perfektní.

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.