Arrow backLanguage
Od narození
Článek
Add this post to favorites

Mateřské mléko – první dětské „superjídlo“

Samotné mateřské mléko je považováno za zázrak přírody. Je důležitým zdrojem výživy a pomáhá vašemu miminku růst a vyvíjet se.

18minut čtení Črv 3, 2020

Mateřské mléko

Nejenže je důležitým zdrojem výživy a pomáhá vašemu miminku růst a vyvíjet se. Zároveň se také podílí na budování střevního mikrobiomu, který je pro vyvážené fungování imunity klíčový. Navíc poskytuje nepostradatelnou ochrannou funkci před infekcemi a viry. Kouzlo mateřského mléka se skrývá ve 4 úžasných složkách. Jsou to „superingredience“ se speciálními vlastnostmi, které umí dělat mnohem více než jen nakrmit vaše nejmenší.

supersila_02

Protektivní protilátky, které ochrání Kolostrum

Mateřské mléko obsahuje vysoký podíl protilátek, které jsou produkovány v prvních dnech po narození dítěte. Právě během těchto prvních dní života potřebuje vaše miminko získávat vše potřebné pro budování imunity. To nejcennější získává převážně z mateřského mléka. 

ochranné protilátky

HM-O neboli přírodní strážci vašeho miminka

HM-O jsou prebiotické oligosacharidy mateřského mléka, které mají speciální bioaktivní strukturu a které mají vliv na imunitu. Často jsou HM-O přirovnávány k přírodním strážců, jelikož pomáhají posílit imunitní systém miminka již od jeho narození. S vývojem se množství HM-O přirozeně snižuje. Nejvíce prebiotických oligosacharidů se v mateřském mléce vyskytuje ihned po narození dítěte. Celkově existuje více než 150 struktur HM-O, z nichž nejčetnější je 2´FL (2´fukosyllaktóza).

 

hmo

Probiotika – „přátelské bakterie“

Mateřské mléko přirozeně obsahuje různé typy „přátelských“ bakterií. Některá probiotika mohou podporovat vývoj imunitního systému i přirozenou funkci střevní bariéry vašeho miminka. Mezi takové patří např. bifidobakterie a laktobacily. Vědci zjistili, že osídlení střev přátelskými bakteriemi je u kojených dětí vyšší než u dětí, kterým byla podávána náhradní výživa. Proteiny (bílkoviny) nejsou pouze stavebními kameny buněk. Mají také svoji nezastupitelnou úlohu v budování imunity.

Existují tzv. bioaktivní proteiny např. imunoglobuliny, které mají přínos pro vaše miminko různými způsoby:

  • podporují jeho imunitní funkce
  • chrání před nemocemi a alergiemi
  • podporují správný růst a vývoj

Množství bílkovin se v průběhu kojení snižuje, proto je kladen důraz na jejich optimální přísun dle vývojových stádií dítěte. Právě vyvážené množství bílkovin představuje nejen prevenci obezity v dětství, ale i v dospělosti.

probiotika

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.