Arrow backLanguage
0-3 měsíců
Článek
Add this post to favorites

Mateřské mléko – první dětské „superjídlo“

Samotné mateřské mléko je považováno za zázrak přírody.

2minuty čtení Črv 3, 2020

supersila_02

Nejenže je důležitým zdrojem výživy a pomáhá vašemu miminku růst a vyvíjet se. Zároveň se také podílí na budování střevního mikrobiomu, který je pro vyvážené fungování imunity klíčový. Navíc poskytuje nepostradatelnou ochrannou funkci před infekcemi a viry. Kouzlo mateřského mléka se skrývá ve 4 úžasných složkách. Jsou to „superingredience“ se speciálními vlastnostmi, které umí dělat mnohem více než jen nakrmit vaše nejmenší.

 

ochranné protilátky

Protektivní protilátky, které ochrání Kolostrum je mateřské mléko obsahující vysoký podíl protilátek, které je produkováno v prvních dnech po narození dítěte. Právě během těchto prvních dní života potřebuje vaše miminko získávat vše potřebné pro budování imunity. To nejcennější získává převážně z mateřského mléka. „Superschopnost“ v každé kapce

hmo

HM-O jsou přírodní strážci vašeho miminka HM-O (prebiotické oligosacharidy mateřského mléka) jsou speciální bioaktivní struktury, které mají vliv na imunitu. Často jsou HM-O přirovnávány k přírodním strážců, jelikož pomáhají posílit imunitní systém miminka již od jeho narození. S vývojem se množství HM-O přirozeně snižuje. Nejvíce prebiotických oligosacharidů se v mateřském mléce vyskytuje ihned po narození dítěte. Celkově existuje více než 150 struktur HM-O, z nichž nejčetnější je 2´FL (2´fukosyllaktóza).

probiotika

Probiotika – „přátelské bakterie“ Mateřské mléko přirozeně obsahuje různé typy „přátelských“ bakterií. Některá probiotika mohou podporovat vývoj imunitního systému i přirozenou funkci střevní bariéry vašeho miminka. Mezi takové patří např. bifidobakterie a laktobacily. Vědci zjistili, že osídlení střev přátelskými bakteriemi je u kojených dětí vyšší než u dětí, kterým byla podávána náhradní výživa. Proteiny Bílkoviny nejsou pouze stavebními kameny buněk. Mají také svoji nezastupitelnou úlohu v budování imunity. Existují tzv. bioaktivní proteiny např. imunoglobuliny, které mají přínos pro vaše miminko různými způsoby:

  • podporují jeho imunitní funkce
  • chrání před nemocemi a alergiemi
  • podporují správný růst a vývoj

Množství bílkovin se v průběhu kojení snižuje, proto je kladen důraz na jejich optimální přísun dle vývojových stádií dítěte. Právě vyvážené množství bílkovin představuje nejen prevenci obezity v dětství, ale i v dospělosti.