VÝVOJ DĚŤÁTKA
Děťátko se začíná připravovat na dlouhou cestu – oplodněné vajíčko, které má nyní neuvěřitelné 0,2 mm v průměru, se uhnízdilo v děloze, vytváří se plodová voda a placenta. Tento týden je také důležitým milníkem v embryonálním vývoji. Začíná proces zvaný organogeneze – začínají se vytvářet základy řady vnitřních orgánů a krevního oběhu. Na konci čtvrtého týdne děťátko vypadá jako maličká tečka plovoucí v plodové vodě. Výměna látek mezi dítětem a placentou již byla zahájena a funguje. Neuvěřitelné je, že od okamžiku početí se hmotnost zárodku zvýšila 10.000krát!
VAŠE TĚLO
Z nepatrného smítka se stala tečka a první buňka se mnohosetkrát rozdělila. Embryo se stěhuje z vejcovodů do dělohy. Jakmile najde vhodné místo, vnoří se do děložní stěny a uhnízdí se v ní. V tomto okamžiku nastávají ve vašem těle prudké hormonální změny. Hormony jsou nezbytné pro to, aby dítě dostávalo všechno, co potřebuje. Zajistí, abyste během těhotenství neměla menstruaci, a pomáhají při formování placenty. Placenta, že už jste tento termín někde zaslechla, ale k čemu opravdu slouží, nedokážete s jistotou odpovědět? Placenta dodává dítěti kyslík a živiny a zároveň ho chrání před bakteriemi a škodlivými látkami. Ale ne před všemi - pokud ještě kouříte, nyní je nejvyšší čas přestat.
STRAVA
Všude slýcháte, že byste v těhotenství měla „zdravě jíst“, což je pro mnohé velmi obecný a nekonkrétní požadavek. Základem je zaměřit se především na kvalitu konzumovaných potravin – to vám pomůže osvojit si už na počátku těhotenství správné návyky. Také byste měla věnovat zvláštní pozornost přípravě jídla, abyste předešla riziku otravy ohrožující vás i dítě. Maso by mělo být důkladně tepelně upraveno: rozhodně je třeba se vyhnout tatarskému bifteku a veškerému nedopečenému či nedovařenému masu. Je nezbytné, abyste si důkladně myla ruce po práci na zahradě, po krmení zvířat a pokaždé před přípravou jídla. Jezte jen důkladně omyté ovoce a zeleninu. Pokud máte čas, je vhodné pravidelně čistit ledničku čistícím a dezinfekčním přípravkem. Nedojídejte zbytky, ve kterých se mohly pomnožit bakterie. Trocha opatrnosti může významně přispět k tomu, abyste se vy i dítě cítili dobře.
TIPY
Je vhodné během těhotenství užívat výživové doplňky s obsahem vitamínů a minerálů? Lékaři se obecně shodují, že potřebu vitamínů a minerálů lze zpravidla pokrýt vyváženou stravou. Realita ale bývá taková, že strava mnohých žen vyvážená není. Vitamínové doplňky mohou tělu dodat látky, kterých máte nedostatek - těhotné ženy většinou potřebují vyšší příjem železa, vápníku, vitamínu D a kyseliny listové. Stejně jako u všech léků byste se před užíváním jakéhokoli výživového doplňku v těhotenství měla poradit se svým lékařem. Může vám předepsat výživový doplněk speciálně určený pro období těhotenství. Buďte opatrná a nehrajte si na lékárníka. Špatné dávkování některých látek (vitamín A, vitamín D, selen, fluor) může děťátku uškodit! A co se bude dít v 5. týdnu těhotennství?