Arrow backLanguage
Těhotenství
Článek
Add this post to favorites

9. týden těhotenství

Právě se nacházíte v 9. týdnu těhotenství. Srdce vašeho děťátka nyní bez problémů bije úplně samo. 

2minuty čtení Květen 17, 2018

 

VÝVOJ DĚŤÁTKA

V této době se u dítěte vyvíjejí chuťové pohárky a orgány. Tělo je vyvinuté do té míry, že je možné dítě na ultrazvuku měřit dvěma způsoby: od temene hlavy ke kostrči a od temene hlavy k patičkám. Oči děťátka překrývají oční víčka a v hrudním koši je již vytvořena bránice oddělující srdce a plíce od zažívacích orgánů. Srdce dítěte bije vlastním tempem – s frekvencí 110 až 160 tepů za minutu. Bije tedy mnohem rychleji než Vaše srdce a tepová frekvence se může ještě zvýšit, pokud vám pod vlivem stresových situací stoupne hladina adrenalinu v těle. Proto se zkuste stresu vyhnout. Víme, že se to snadno řekne a hůře dělá, ale rozhodně to stojí za pokus.

VAŠE TĚLO

Na pohled zvenku pravděpodobně většina lidí stále nepozná, že vám v břiše roste dítě. Ale uvnitř se toho děje mnohem víc, než si možná představujete. Mnoho orgánů se již vytvořilo a spousta dalších se vyvíjí. Možná jste mnohem více unavená, než jste čekala, ale je to úplně normální – vaše tělo přece vyrábí malou lidskou bytůstku.

STRAVA

Klíčovým slovem pro tento týden a vlastně pro celé těhotenství je voda. Pamatujte na to, abyste každý den dostatečně pila. Tekutiny jsou potřeba kvůli tvorbě plodové vody, jejíž objem závisí na stádiu těhotenství, a voda tvoří také 80 % těla děťátka. Proto potřebuje dostatek tekutin stejně jako vy. Při dostatečném příjmu tekutin budou vaše ledviny lépe zpracovávat odpadní látky, které se tvoří ve vašem těle i v těle dítěte. Na dehydrataci byste si měla dávat pozor zvláště v případě, že zvracíte, nebo je velké horko. Kolik tekutin denně byste tedy měla vypít? Asi 1,5 litru, při velmi horkém počasí trochu více. Také pamatujte, že byste se měla vyhnout alkoholu a omezit pití kávy a čaje, které mohou u vás i u dítěte způsobovat neklid.

TIPY

„Když jsem ještě nevěděla, že jsem těhotná, dala jsem si pivo. Mohla jsem tím dítě ohrozit?“ To je velmi častá otázka. Alkohol byste měla i v době mimo těhotenství konzumovat s mírou. Pokud jste si v době, kdy jste o těhotenství ještě nevěděla, dala skleničku piva či vína, dítěti to pravděpodobně neublížilo. Nicméně vám doporučujeme, abyste se po zbytek těhotenství alkoholu vyhnula. Pití alkoholu zvyšuje riziko fetálního alkoholového syndromu, potratu, předčasného porodu a může způsobit nízkou porodní hmotnost.

Nástroje pro maminky

Recepty
recepty

Vyberte si vhodný recept

Chcete najít chutný a zdravý recept? Je to snadné.

Vyber jmena
výběr jména pro miminko

Generátor jmen pro miminko

Na jménech záleží, a proto pomáháme rodičům prozkoumat nová jména pro miminka, dokud nenajdou perfektní.

ovulacni kalkulacka
Kalkulačka

Ovulační kalkulačka

Využijte naší kalkulačky a spočítejte si své plodné dny.

tehotensky kalendar
Kalkulačka termínu porodu

Kalkulačka termínu porodu

Použijte kalkulačku termínu porodu, abyste měli vždy aktuální informace o svém porodu a zvládli se tak připravit na příchod vašeho miminka.

Rady pro rodice
ikona otaznik

Rady pro moderní rodiče

Čerpejte z mnoha rad moderním rodičům,které Vám usnadní Vaše rodičovství.