Arrow backLanguage
Těhotenství
Článek
Add this post to favorites

Přirozený porod versus císařský řez – jaký je mezi nimi rozdíl?

Císařský řez a přirozený porod – vysvětlujeme rozdíly mezi těmito dvěma typy porodu a důsledky pro maminku i miminko. V článku dále najdete informace týkající se lékařských indikací pro plánovaný císařský řez. 

5minut čtení Led 2, 2023

Co se z článku dozvíte?

  • Plánovaný císařský řez – kdy se provádí a jaká vyšetření jsou k němu potřeba?
  • Jaké jsou lékařské indikace k císařskému řezu? Jaké jsou výhody přirozeného porodu?
  • Jak lze snížit bolest při přirozeném porodu?


Pokud je těhotenství životaschopné (po 37. týdnu) a neexistují lékařské indikace pro císařský řez, je přirozený porod smaozřejmě tou nejlepší volbou pro matku i dítě. Někdy však nastanou komplikace při porodu a vše nakonec dopadne jinak. Nicméně se určitě nemáte čeho bát, lékaři jsou na takové situace vždy připraveni.

Císařský řez – lékařské indikace pro tento typ porodu


Je třeba připomenout, že nastávající maminky si ne vždy uvědomují, že císařský řez je operace. Je důležité si uvědomit, že i když je plánovaný, nese s sebou riziko komplikací pro maminku i dítě. Přesto některé ženy oceňují několik výhod spojených s císařským řezem.

 

  • Těhotná žena, která je na tento typ operace objednaná, přesně ví, kdy její miminko přijde na svět.
  • Doba trvání nekomplikovaného císařského řezu je obvykle kratší než doba trvání přirozeného porodu.
  • Průběh císařského řezu je prakticky bezbolestný, protože těhotná žena je v narkóze. Nejčastější je subarachnoidální anestezie, při níž rodička cítí dotek, ale ne bolest.
     

Důležité

Existují tzv. naléhavé indikace k císařskému řezu – např. nedostatečný postup porodu nebo hrozící asfyxie plodu. Statisticky se jedná o nejčastější příčiny císařského řezu. Mezi zdravotní indikace k plánovanému císařskému řezu mohou patřit také: zúžená pánev těhotné ženy, poloha dítěte koncem pánevním (u žen, které rodí poprvé), abnormální poloha placenty v děloze (tzv. nízko položená placenta), vícečetné těhotenství nebo vysoká hmotnost novorozence. Zajímavé je, že císařský řez v prvním těhotenství nevylučuje přirozený porod dalšího dítěte. Žena, která již takovou operaci podstoupila, má však právo odmítnout pokus o přirozený porod.

Plánovaný císařský řez –v jakém týdnu má smysl a kdy začít vše zjišťovat?


Pokud již víte, že budete mít plánovaný císařský řez, jeho termín si dohodnete na konzultaci s anesteziologem. Tehdy se také dozvíte, jestli máte do porodnice dorazit v den plánované operace, nebo o den dříve. Pokud před termínem porodu pocítíte znepokojivé potíže nebo například pravidelné kontrakce, neotálejte a jeďte do porodnice, kde máte plánovaný pobyt.
 
Mezi budoucími maminkami se často objevují otázky, jaká vyšetření je třeba podstoupit před plánovaným císařským řezem. Těhotné ženy se ptají například na takzvaný GBS (screeningový mikrobiologický test na streptokoky skupiny B), který je povinný před přirozeným porodem. V případě císařského řezu si s tím však nemusíte dělat starosti. I když je výsledek pozitivní, nehrozí žádné následky, protože dítě neprojde porodními cestami.
Kontraindikací plánované operace nejsou ani infekce u matek.
 

poloha mininka

Výhody přirozeného porodu

Přirozený porod (tj. fyziologický proces zakončení těhotenství) je akt porodu dítěte a následně placenty. Lékaři ho doporučují jako nejlepší způsob zakončení těhotenství, který má řadu příznivých účinků. Výhody přirozeného porodu jsou pro matku i novorozence nesmírně důležité.

  • Přirozený porod znamená větší šanci porodit dítě v přítomnosti blízké osoby.
  • Čerstvá maminka může po přirozeném porodu vstát z postele a postarat se o své dítě.
  • Téměř ihned po narození děťátka se s ním může mazlit, klokánkovat ho a začít ho přirozeně kojit.
  • Novorozenec, který projde porodními cestami matky, má také možnost osídlit trávicí trakt správnou bakteriální flórou, což snižuje riziko mnoha onemocnění v budoucnu (včetně alergií, astmatu, obezity nebo cukrovky II. typu).
     

Důležité

V rámci přípravy na porod (kromě přípravy výbavičky) je důležité naučit se dýchací a relaxační techniky, které pomáhají odpočívat mezi kontrakcemi. Nezapomeňte také na pohyb (houpání v bocích, chůzi po porodním sále a používání gymnastického míče), který podporuje gravitaci a usnadňuje průchod dítěte porodními cestami. Podle zákona o porodní péči by pacientka měla přijít na porodní sál s předem připraveným porodním plánem. Situace však ne vždy umožňuje jeho plné dodržování, proto je nejdůležitější správná komunikace se zdravotnickým personálem a důvěra v ty, kteří se o nás starají.

Přirozený porod – jaké jsou metody proti porodním bolestem?


Pro mnoho žen je přirozený porod nádherným zážitkem i přes obtíže a bolesti, které se při něm objevují. Nezapomeňte však, že existuje mnoho způsobů, jak je zmírnit. Můžeme je rozdělit na farmakologické (léky) a nefarmakologické (techniky tlumení porodních bolestí bez použití léků, například masáže, ponoření do vody, tj. pobyt v první době porodní ve vodě, TENS – transkutánní elektrická nervová stimulace, která brání pronikání bolestivých podnětů do mozku – nebo hypnoporod). Před porodem se poraďte se svým gynekologem nebo porodní asistentkou a společně můžete zvolit pro vás nejvhodnější metodu.
 

Důležité

V poslední době se rozvíjející teorie hypnoporodu, neboli porodu v hluboké relaxaci, se zaměřuje na krásu a sílu, kterou mají nastávající maminky k dispozici. Díky použitým relaxačním technikám pomáhá hypnoporod zapamatovat si zakončení těhotenství jako jedinečný zážitek.

Nebo se nejvíce bojíte natržení hráze a šití? Již během těhotenství ji můžete masírovat tak, aby byla pokožka v této oblasti pružnější. Je dobré se zeptat své porodní asistentky, jaké polohy při porodu vám mohou pomoci tuto citlivou zónu ochránit. Promluvte si s ní také o potížích, které pociťujete při stolici a močení.
Jakmile se dá všechno do pohybu, snažte se nepanikařit. Dobrá příprava na porod (návštěva kurzů porodní školy nebo předporodního vzdělávání vedeného porodní asistentkou, četba článků a elektronických knih pro budoucí maminky nebo účast na poradenských webinářích) vás jistě uklidní, jakmile dostanete pravidelné kontrakce.