Arrow backLanguage
13-18 mesicu

1-1,5 roku

V období 1-1,5 roku se u děťátka posiluje sebedůvěra. To mu dodává odvahu zkoušet nové věci, ale nezapomínejte, že je to pořád maminčin mazel! Přečtěte si naše články o vývoji, stravě, zdraví a spánku.  

Výživa děťátka ve věku 1-1,5 roku

Ve věku 1-1,5 roku už děťátko konzumuje čtyři jídla denně jako dospělí. Mateřské nebo kojenecké mléko je v jeho stravě stále důležité, ale už není hlavní složkou. Podívejte se, jak vypadá jeho typický jídelníček:

  • při snídani kojení nebo pokračovací mléko (jehož obsah živin umožňuje pokrýt specifické výživové potřeby dětí v rámci pestré stravy), doplněné několika lžícemi cereálií vhodných pro děti nebo „kouskem pečiva“;
  • v poledne zelenina na trošce tuku (1 čajová lžička oleje) a k tomu 20 g živočišných bílkovin, sýra nebo jiného mléčného výrobku a ovocný dezert nebo kousek ovoce;
  • ke svačině opět kojení nebo mléčný výrobek s několika lžičkami cereálií vhodných pro děti, případně kousek pečiva,  ovoce nebo ovocný dezert;
  • k večeři si můžete vybrat mezi kojením nebo láhví pokračovacího mléka s cereáliemi, zeleninou připravenou na lžičce oleje, polévkou nebo zeleninovým pyré. Jako dezert ovoce.

Vývoj děťátka ve věku 1-1,5 roku

Vaše děťátko v tomto věku už lépe vyjadřuje emoce i nesouhlas. Užívá si pozornost dospělých a umí být okouzlující. Při odloučení od rodičů může pocítit úzkost, ale vše pomine, jakmile ho hlídající uklidní. Co se týče jemné motoriky: zvládá držet lžičku, aby mohlo začít samo jíst, a stále obratněji manipuluje s předměty. Na úrovni hrubé motoriky se dokáže samo postavit i vstát a začíná se pouštět, aby udělalo první krůčky.

V tomto věku se z miminka stává „nezávislák“. Přeje si dělat stále víc věcí samo a pokud jde o jídlo, máte pocit, že vychováváte otesánka. Přečtěte si naše články o vývoji, stravě a zdraví vašeho děťátka.  

Doporučené články
Doporučené produkty
BEBA COMFORT 3, 5 HMO, 800 g

Od ukončeného 12. měsíce

BEBA COMFORT 3, 5 HMO, 800 g
5
5/5
BEBA COMFORT 3 HM-O tekutá

Od ukončeného 12. měsíce

BEBA COMFORT 3 HM-O, 500ml
5
4.9/5
BEBA OPTIPRO 3

Od ukončeného 12. měsíce

BEBA OPTIPRO 3, 500 g
0
0/5
Naše značky
Nástroje pro maminky
Recepty
recepty
Vyberte si vhodný recept

Chcete najít chutný a zdravý recept? Je to snadné.

Vyber jmena
výběr jména pro miminko
Generátor jmen pro miminko

Na jménech záleží, a proto pomáháme rodičům prozkoumat nová jména pro miminka, dokud nenajdou perfektní.

ovulacni kalkulacka
Kalkulačka
Ovulační kalkulačka

Využijte naší kalkulačky a spočítejte si své plodné dny.

tehotensky kalendar
Kalkulačka termínu porodu
Kalkulačka termínu porodu

Použijte kalkulačku termínu porodu, abyste měli vždy aktuální informace o svém porodu a zvládli se tak připravit na příchod vašeho miminka.

Rady pro rodice
ikona otaznik
Rady pro moderní rodiče

Čerpejte z mnoha rad moderním rodičům,které Vám usnadní Vaše rodičovství.

Naše značky
VÝHODY ČLENSTVÍ
Přidejte se do Nestle Baby&Me klubu

Čekají vás skvělé výhody, které vykouzlí úsměv každé mamince. Vyzkoušejte naše členství také.