Arrow backLanguage
Těhotenství
Článek
Add this post to favorites

6. týden těhotenství - 6. tt

Právě se nacházíte v 6. tt. Vaše děťátko roste jako z vody. Tak malý tvoreček a tolik neuvěřitelných nových věcí. Více o tom, co se děje v šestém týdnu, se dočtete níže.

4minuty čtení Květen 17, 2018

VÝVOJ DĚŤÁTKA

Víte, co je nového? Vaše dítě už má opravdovou kůži! Na svém místě jsou již všechny orgány, ačkoli jsou zatím maličké. Vyvíjejí se oční nervy a hlava děťátka už je dobře vytvarovaná, i když je zatím stále o hodně větší než zbytek těla. Hodně místa ve Vaší děloze v tomto týdnu zabírá srdce a játra děťátka. Už má vytvořenou také páteř. Končetiny se prodlužují a malý „ocásek“ zanedlouho zmizí. Prsty na rukou a nohou jsou zatím spojeny blanou, ale během několika týdnů je nahradí opravdové oddělené prsty. Tento týden je opravdu plný událostí!

VAŠE TĚLO

Kus cesty už máte za sebou, dítě se narodí asi za 33 týdnů. Mnoho žen musí v tomto období poněkud zvolnit tempo, protože se začínají projevovat některé z méně příjemných stránek těhotenství, jako jsou například nevolnosti, problémy s usínáním a změny nálad. Útěchou vám může být, že všechny tyto příznaky jsou ve skutečnosti dobrým znamením. Objevují se v důsledku hormonálních změn, které jsou naprosto normální a znamenají, že těhotenství se dobře vyvíjí. Přesto byste na sebe v tomto období neměla být příliš náročná. Těhotenství sice není nemoc, ale přeci jen představuje pro vaše tělo zátěž. Možná vám denní a pracovní režim umožní udělat si tu a tam malou přestávku.

STRAVA

Pokud se cítíte poněkud unavená, můžete se pokusit únavu zmírnit úpravou stravy. Jídla s obsahem sacharidů (potraviny obsahující škrob, jako je chleba, těstoviny, brambory, rýže a luštěniny) vám pomohou k rovnoměrnějšímu rozložení energie v průběhu dne. A nezapomeňte zařadit ovoce a zeleninu, které jsou výborným zdrojem vitamínů, dále celozrnné produkty, pšeničné klíčky a ořechy obsahující hořčík, které pomáhá k udržení duševní rovnováhy, a vitamín B6, klíčový pro fungování centrálního nervového systému. Vyhněte se džusům a mléčným výrobkům, které nebyly ošetřeny pasterací. Ovoce a zeleninu jezte vždy důkladně omytou, beze stop nečistot.

TIPY

Přemýšlíte, zda můžete během těhotenství běhat? Pokud již nějakou dobu běháte pravidelně, je pravděpodobné, že budete moci pokračovat tak dlouho, dokud se při tom budete cítit dobře. Než se tímto doporučením začnete řídit, měla byste se samozřejmě poradit se svým lékařem, protože ten vás zná nejlépe. Pokud nebude mít námitky, měla byste se při běhání v těhotenství řídit následujícími doporučeními. Neběhejte více než 4 až 5 km najednou. Naslouchejte svému tělu. S během přestaňte, pokud dostatečně nepřibíráte, pokud máte při běhu nevolnosti nebo pokud je zřejmé, že se Vaše tempo zpomaluje. V posledním trimestru běh nahraďte rychlou chůzí. V těhotenství platí více jak kdy předtím, že byste neměla „tlačit na pilu“. Co se bude dít v 7. týdnu těhotenství?

Jakým vývojem prochází dítě v 6. týdnu těhotenství?

V 6. týdnu těhotenství prochází dítě různými vývojovými fázemi. Má již skutečnou kůži a všechny orgány jsou již na svém místě, i když jsou ještě malé. Vyvíjejí se oční nervy a hlavička dítěte je již dobře zformovaná, přičemž je prozatím stále větší než zbytek těla. Velký prostor v děloze zabírá srdce a játra dítěte. Má již také vytvořenou páteř. Končetiny se prodlužují a malý "ocásek" brzy zmizí. Prsty na rukou a nohou jsou zatím spojeny blánou, ale v příštích týdnech je nahradí skutečné samostatné prsty.

Jaké jsou některé vedlejší účinky těhotenství v této fázi a co znamenají?

Mezi vedlejší účinky těhotenství v této fázi patří nevolnost, problémy s usínáním a změny nálad. Tyto příznaky jsou ve skutečnosti dobrým znamením, protože se objevují v důsledku hormonálních změn, které jsou zcela normální a znamenají, že těhotenství probíhá dobře.

Jaká strava je vhodná pro těhotné ženy v 6. týdnu těhotenství?

Vhodná strava pro těhotné ženy v 6. týdnu těhotenství by měla obsahovat sacharidy, jako je chléb, těstoviny, brambory, rýže a luštěniny, které pomáhají rovnoměrně rozložit energii během dne. Neměla byste zapomínat na ovoce a zeleninu, které jsou vynikajícím zdrojem vitaminů, celozrnné výrobky, pšeničné klíčky a ořechy obsahující hořčík, které pomáhají udržovat duševní rovnováhu, a vitamin B6, který je zásadní pro fungování centrální nervové soustavy. Měli byste se vyhýbat džusům a mléčným výrobkům, které neprošly pasterizací. Ovoce a zelenina by měly být vždy konzumovány důkladně omyté a beze stop nečistot.

Může těhotná žena běhat?

Pokud jde o běhání, těhotná žena, která již dříve běhala, může v běhání pokračovat, dokud se při něm cítí dobře. Měla by se však poradit se svým lékařem. Pokud lékař nemá žádné námitky, doporučuje se, aby nechodila.

Nástroje pro maminky
Recepty
recepty
Vyberte si vhodný recept

Chcete najít chutný a zdravý recept? Je to snadné.

Vyber jmena
výběr jména pro miminko
Generátor jmen pro miminko

Na jménech záleží, a proto pomáháme rodičům prozkoumat nová jména pro miminka, dokud nenajdou perfektní.

ovulacni kalkulacka
Kalkulačka
Ovulační kalkulačka

Využijte naší kalkulačky a spočítejte si své plodné dny.

tehotensky kalendar
Kalkulačka termínu porodu
Kalkulačka termínu porodu

Použijte kalkulačku termínu porodu, abyste měli vždy aktuální informace o svém porodu a zvládli se tak připravit na příchod vašeho miminka.

Rady pro rodice
ikona otaznik
Rady pro moderní rodiče

Čerpejte z mnoha rad moderním rodičům,které Vám usnadní Vaše rodičovství.

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.