poloha mininka

Jak poloha a postavení dítěte ovlivňuje typ porodu?

Těhotenství
Článek
Led 2, 2023
5 minut

Poloha a postavení plodu v bříšku matky určuje, jak se dítě narodí – zda přirozenou cestou, nebo pomocí císařského řezu. Nejlepším postavením dítěte je v poloze na zádech. Jaké jsou mezi těmito pozicemi rozdíly? Jak rozlišujeme mezi polohou a postavením miminka?

Miminko v bříšku matky obvykle zaujímá podélnou polohu hlavičkou ve třetím trimestru těhotenství (mezi 32. a 34. týdnem těhotenství). Jsou ovšem také známé případy, kdy se dítě otočí až před samotným porodem. Při posledních návštěvách gynekologa před porodem lékař pomocí ultrazvuku zhodnotí, jak je dítě polohováno. Pokud je plod malý, má v děloze matky dostatek místa a v děloze je hodně plodové vody, může dítě svou polohu změnit i v den porodu.

Důležité

Jak dítě roste, jeho hlavička je stále těžší a těžší. Ta díky gravitační síle v určitém okamžiku začne přirozeně klesat. Miminko se pak v děloze různě přetáčí a připravuje se tak na porod. O něco silnější a rychlejší pohyby dítěte a kopání v horní části břicha ke konci těhotenství mohou být pro maminku signálem, že miminko již změnilo polohu a pomalu se připravuje na porod.

Držení dítěte v bříšku matky

Držení je pozice jednotlivých částí těla plodu vůči sobě (je to například poloha hlavy vůči trupu).

  • Po zahájení porodu by mělo dítě přirozeně přitisknout hlavičku k hrudníčku. Tehdy hovoříme o flexi (kdy se dítě bradičkou dotýká hrudníčku). Jedná se o správné držení dítěte při porodu.

poloha 1-
  • Pokud se hlavička nepřitiskne a naopak se v různé míře zaklání, bradička je více či méně vzdálená od hrudníčku. Tuto situaci označujeme jako deflexi (rozlišuje se poloha temenní, čelní a obličejová). Všechny tyto tři polohy jsou nesprávné a mohou porod komplikovat.

poloha 2

Podélná, příčná a šikmá poloha

Poloha plodu je jinak označována jako vztah dlouhé osy plodu k podélné ose dělohy matky. Proto se v medicíně rozlišuje podélná a příčná poloha.

  • Podélná poloha hlavičky je fyziologická a hovoříme o ní, když je hlavička dítěte v pánevním vchodu matky.
  • Příčná poloha je jakákoliv poloha plodu, při níž dlouhá osa plodu svírá s podélnou osou matky pravý nebo ostrý úhel (šikmá poloha). Přirozený porod v tomto případě není možný, protože ramínko plodu je obvykle zaklíněno v porodních cestách. Lékař v zájmu bezpečnosti maminky a dítěte v takovém případě přejde k variantě císařského řezu.
     
poloha 3 - upravena

Poloha koncem pánevním – císařský řez, nebo přirozený porod?

Miminko může být v poloze koncem pánevním, což znamená, že místo hlavičky je v matčině pánvi umístěn zadeček dítěte. Maminka v tomto případě pocítí kopání v dolní části břicha. Poloha koncem pánevním má několik různých variant: naléhání zadečkem, naléhání nožičkama nebo úplnou polohu koncem pánevním (zadeček dítěte a obě nožičky jsou v pánevním vchodu maminky a klouby dolních končetin jsou ohnuté). Při této poslední variantě má dítě v bříšku maminky polohu podobnou tureckému sedu.
Poloha koncem pánevním je indikací k císařskému řezu bez ohledu na typ polohy plodu. V určitých přesně vymezených situacích však může porod z podélné polohy plodu koncem pánevním proběhnout přirozenou cestou. Patří mezi ně například narození druhého plodu s polohou koncem pánevním u dvojčat, předčasný porod před 25. týdnem, porod, který již velmi pokročil, nebo narození dítěte, jehož přežití mimo dělohu je nemožné z důvodu mnohočetných vad. 

poloha 4

Proč dítě zaujímá nesprávné polohy?

Poloha dítěte se od polohy hlavičkou dolů může lišit z mnoha důvodů. Tomu napomáhá: abnormální tvar hlavičky dítěte, abnormální stavba pánve, abnormální tvar dělohy – např. děloha s přepážkou nebo se dvěma krčky – a také jakákoliv situace, která „brání“ rotaci, např. krátká pupeční šňůra, nižší množství plodové vody, myomy, které výrazně mění tvar děložní dutiny, nebo nízko položená placenta. Dítě se také nemusí stihnout otočit, protože dojde k předčasnému porodu. Toto jsou jen některé z důvodů. Lékař by měl svoji pacientku informovat o všech důvodech. 

Důležité

O normální poloze a postavení plodu lze tedy hovořit tehdy, když má dítě podélnou polohu hlavičkou a je v poloze na zádech (nazývané také pravá přední). Tato poloha pomáhá dítěti snadněji projít porodními cestami matky. Jedná se o nejfyziologičtější polohu pro přirozený porod. Pokud je hlavička dítěte zakloněná (poloha temenní, čelní nebo obličejová) nebo jsou zadeček, kolínka či nožičky dítěte položeny směrem dolů, může být porod obtížný, nebo dokonce nemožný. V takovém případě může lékař rozhodnout o provedení císařského řezu.

Jak pomoci dítěti zaujmout před porodem správnou polohu?

Pokud miminko před porodem nezaujalo správnou polohu, je například uloženo podélně koncem pánevním dolů, může lékař nebo porodní asistentka pacientce doporučit, aby často zaujímala pozici na kolenou a na loktech. Před dokončením porodu může lékařský tým vyzkoušet také takzvanou externí cefalickou verzi (ECV) dítěte. Jedná se o metodu, při které se porodník-gynekolog snaží změnit příčnou polohu nebo polohu koncem pánevním dítěte na podélnou polohu hlavičkou zvenčí přes břicho maminky.

poloha 5

Těhotná žena může také využít pomoci osteopata. Pomocí speciálních cviků (tzv. spinning babies) pomáhá specialista uvolnit svalové napětí v oblasti pánve a uvolnit vazy. Maminky je mohou provádět samy doma – samozřejmě pokud nemají gynekologické kontraindikace. Otázka účinnosti těchto cvičení je však velmi diskutabilní a většina lékařů je k nim spíše skeptická.
Těhotná žena by neměla mít před porodem žádné obavy, a to ani když se její miminko ještě neotočilo hlavičkou dolů. Situace se může změnit doslova ze dne na den. Je dobré poslouchat rady lékaře nebo porodní asistentky a být pod stálou gynekologickou péčí. Soustavné sledování polohy a postavení plodu může budoucí matce pomoci psychicky se připravit na přirozený porod nebo císařský řez.

Související články

View details Připravte si výbavičku pro miminko
Článek
Vývoj dítěte - Nestlé baby

Připravte si výbavičku pro miminko

Malý človíček vyžaduje nejen péči, ale i výbavičku, ve které bude vše důležité. Přečtěte si, co všechno budete potřebovat.

2 minuty čtení

View details Jak pečovat o pleť
Článek
Těhotenství - Nestlé baby

Jak pečovat o pleť

Při péči o tělo nepodceňujte osvědčené babičkovské rady, říká korektivní dermatoložka Katarína Třísková.

4 minuty čtení

View details Oteklé nohy v těhotenství – 10 tipů na úlevu
Článek
nateklé nohy

Oteklé nohy v těhotenství – 10 tipů na úlevu

S problémem oteklých nohou v těhotenství se potýká mnoho nastávajících maminek.

5 minut čtení

View details Co s sebou do porodnice?
Článek
Těhotenství - Nestlé baby

Co s sebou do porodnice?

Období těhotenství provází spousta otázek, těšení se a přípravy na příchod miminka. Nezapomeňte si ale s blížícím se dnem D připravit, co si sebou vezmete do porodnice.

2 minuty čtení

View details Hudba během těhotenství a její vliv na dítě
Článek
hudba v těhotenství - 1

Hudba během těhotenství a její vliv na dítě

Již dlouho se ví, že vhodně zvolená hudba může v lidském těle vyvolat fyziologické a psychické reakce.

4 minuty čtení

View details Fyzické a hormonální změny v těhotenství
Článek
Těhotenství - Nestlé baby

Fyzické a hormonální změny v těhotenství

Těhotenství je velmi vzrušující období. Nejen, že napjatě očekáváte okamžik, až si děťátko poprvé pochováte, Vaše tělo rovněž prochází řadou změn.

6 minut čtení

View details Porodní plán – jak a kdy ho sestavit?
Článek
porodní plan

Porodní plán – jak a kdy ho sestavit?

Porodní plán je dokument, který stanoví očekávání rodičky v souvislosti s předporodní péčí, samotným porodem a šestinedělím. Stojí za to si ho připravit, abyste se cítila jistěji.

6 minut čtení

View details Nástrahy cestování v těhotenství
Článek
Těhotenství - Nestlé baby

Nástrahy cestování v těhotenství

Cestování v těhotenství není ničím zakázaným. S rostoucím bříškem by však žena měla brát ohled na rizika s ním spojená.

2 minuty čtení

View details Pozdější těhotenství
Článek
pozdenější těhotenství 1.j

Pozdější těhotenství

Je obtížné určit, kdy je nejlepší mít děti. V dnešní době se rozhodujeme pro první dítě stále později – těhotenství po 35., nebo dokonce 40. roce života jsou běžná.

4 minuty čtení

View details Práce v těhotenství - tipy a rady
Článek
Těhotenství - Nestlé baby

Práce v těhotenství - tipy a rady

Pokud Vaše těhotenství není rizikové, není nutné odcházet ze zaměstnání dříve než 6-8 týdnu přes porodem. 

3 minuty čtení

View details Co je preeklampsie v těhotenství?
Článek
preeklampsie

Co je preeklampsie v těhotenství?

O preeklampsii se příliš nemluví. Ale pokud jste těhotná nebo se o to snažíte, stojí za to vědět, na co si dát pozor. Podívejme se na příznaky, příčiny a léčbu.

4 minuty čtení

View details Jak o sebe pečovat po porodu
Článek
Těhotenství - Nestlé baby

Jak o sebe pečovat po porodu

Vaše děťátko je konečně na světě, vy byste ale neměla zapomínat najít si občas čas sama pro sebe. Přinášíme Vám několik typů, jak o sebe pečovat v období po porodu.

3 minuty čtení

View details Jak na poporodní splín + tipy, jak se mu vyvarovat
Článek
poporodni-splin

Jak na poporodní splín + tipy, jak se mu vyvarovat

Spokojená maminka znamená spokojené dítě. Několik věcí, které můžete udělat pro to, aby vás nepřemohl poporodní splín.

2 minuty čtení

View details Cvičíme s kočárkem
Článek
Cvičení - Nestlé baby

Cvičíme s kočárkem

Jak sloučit péči o miminko s pravidelným pohybem? Vyzkoušejte aerobně-posilovací program fitMami.

3 minuty čtení

View details Užijte si silvestrovskou oslavu i s bříškem
Článek
Nestlé Baby

Užijte si silvestrovskou oslavu i s bříškem

To, že jste těhotná, samozřejmě vyžaduje jisté ohledy a péči. Neznamená to ale, že si nemůžete užít Silvestra jako váš partner nebo ostatní kamarádi.

3 minuty čtení

View details Jak se připravit na narození dalšího miminka?
Článek
sourozenci

Jak se připravit na narození dalšího miminka?

Blahopřejeme! Stáváte se znovu rodiči! Vaše děťátko se chystá přijít na svět. Poradíme vám, jak starší dítě připravit na příchod sourozence a jak mu pomoci s radostí přivítat nového člena rodiny.

5 minut čtení

View details Těhotná a fit - jak na to?
Článek
Těhotenství - Nestlé baby

Těhotná a fit - jak na to?

Těhotenství je dobrou příležitostí k tomu, abyste začala žít zdravěji.

3 minuty čtení

View details Praktická těhotenská kalkulačka
Článek
Těhotenská kalkulačka

Praktická těhotenská kalkulačka

Další praktickou pomůckou pro nastávající maminky je tzv. těhotenská kalkulačka

1 minuta čtení

View details Mýtus versus skutečnost u alergií
Článek
alergie

Mýtus versus skutečnost u alergií

Pomáhá vyhýbání se alergizujícím potravinám u těhotných a kojících žen předcházet alergiím u jejich potomků?

4 minuty čtení

Přidejte se do Nestle Baby&Me klubu

  Přidejte se do Nestle Baby&Me klubu

Čekají Vás skvělé výhody, které vykouzlí úsměv každé mamince.​ Přidejte se k mnoha spokojeným maminkám​.

Nástroje pro maminky

Nástroje pro maminky

Vyzkoušejte naše užitečné nástroje pro maminky.

Vzorky zdarma

Vzorky zdarma

Testování a soutěž pro registrované​

Jídelníčky

Jídelníčky

Stáhněte si brožurky o péči o dítě a jeho jídelníček

Akční nabídky

Akční nabídky

Personalizované newslettery s akčními nabídkami