Křeče v lýtkách u těhotných žen obvykle zesilují ve třetím trimestru – po 27. týdnu. Má to fyziologický základ, který souvisí s průběhem těhotenství. Je to často velký problém, protože záchvaty křečí mohou vést k vážným poruchám spánku, které následně ovlivňují celkovou pohodu nastávající maminky.
Křeče v lýtkách v těhotenství – příčiny
Křeče v nohou u těhotných žen mívají několikero příčin. Během těhotenství běžně dochází k narušení rovnováhy elektrolytů. V důsledku toho se ženy mohou potýkat s nedostatkem hořčíku, vápníku a draslíku a také s nadbytkem fosforu, což má vliv na vznik křečí v lýtkách. Rostoucí děloha navíc začíná stále více tlačit na cévy, což se projevuje horším prokrvením nohou. To může způsobit nejen křeče v lýtkách, ale také otoky a křečové žíly na nohou.
U některých žen dobře zabírají chladné obklady přikládané na lýtko a položení nohy na studenou podlahu. Jednou z nejúčinnějších metod proti křečím v nohách je také ohýbání prstů nohy pevně nahoru směrem k hlavě. Pokud vám to velikost břicha dovolí, můžete si pomoci tak, že rukama uchopíte prsty na dané noze a přitáhnete je k sobě. Nezapomeňte však, že během křeče nesmíte provádět opačný pohyb, tj. nesmíte prsty na nohou napínat. Někdy to může křeč zhoršit a zesílit vnímání bolesti.
Jídelníček a křeče v lýtkách
Jednou z věcí, které mohou pomoci snížit výskyt křečí v lýtkách, je také volba vhodného jídelníčku. Obvyklá doporučená strava pro třetí trimestr by měla zahrnovat zejména potraviny bohaté na hořčík, vápník a draslík. Zvláštní pozornost je třeba věnovat také zdrojům vitaminů skupiny B – a zejména vitaminu B12. Podílí se totiž na tvorbě a rekonstrukci obalů nervových vláken, což může mít velký význam v případě křečí v lýtkách způsobených útlakem nervů.
Jak na křeče v lýtkách v těhotenství? Cenné zdroje důležitých prvků
Hořčík: krupice (hlavně pohanková), ořechy, pšeničné otruby, luštěniny (sója, hrách, čočka), listová zelenina (špenát), sušené ovoce (fíky, meruňky, datle) a syrové ovoce, např. banány.
Vápník: kravské mléko a výrobky z něj: přírodní jogurty, tvaroh a smetanové sýry (zejména parmezán), kozí mléko, ořechy, ryby (sardinky, makrela, losos), luštěniny: sója, bílé fazole, listová zelenina (špenát, mangold).
Draslík: luštěniny (sója, bílé fazole, hrách, čočka), rajčata a výrobky z rajčat, sušené ovoce (meruňky, fíky, rozinky), mléko a mléčné výrobky, ořechy, maso (krůtí nebo kuřecí prsa, telecí), ryby (platýs, sardinky, makrela, losos).
Vitamin B12: maso (hovězí, vepřové, drůbeží) a vnitřnosti (játra, ledviny), ryby (platýs, losos, tuňák), slepičí vejce, mléko a mléčné výrobky: přírodní jogurt, tvaroh a tvrdý sýr.
Další metody prevence
Abyste se vyhnula nepříjemným křečím v lýtkách, snažte se dodržovat několik pravidel. Zlepšíte si tak prokrvení nohou a zabráníte jejich přetěžování.
Pokud vaše těhotenství nevyžaduje, abyste ležela, zajistěte si během dne dostatek pohybu. Fyzická aktivita je skvělá pro funkci svalů a předcházení bolestivým křečím.
Před spaním si nohy protáhněte. Narovnejte je v kolenou a střídavě přitahujte špičky k sobě a pak je napínejte dopředu. Tento cvik několikrát opakujte.
Před spaním si dejte teplou relaxační koupel a požádejte partnera o uvolňující masáž chodidel. Můžete také masírovat suchým kartáčem od chodidel směrem nahoru k srdci – to stimuluje krevní oběh v povrchových cévách.
Pro spánek během těhotenství zaujměte polohu na boku. Mezi kolena si můžete položit polštářek.
Při odpočinku vleže nebo vsedě věnujte pozornost mírnému zvedání nohou – zlepší se tím proudění krve. Dávejte pozor, abyste si nedávala nohu přes nohu.
Snažte se nezůstávat příliš dlouho v jedné poloze. Jednou za čas vstaňte, protáhněte se, udělejte pár kroků. Postavte se také na špičky a poté spusťte paty k zemi – a cvik několikrát zopakujte.
Nenoste příliš úzkou a stlačující obuv. Obuv by měla být pohodlná, se širokou špičkou a pružnou podrážkou. Nenoste příliš těsné nebo omezující oblečení.