Arrow backLanguage
Těhotenství
Článek
Add this post to favorites

30. týden těhotenství - 30. tt

Právě se nacházíte ve 30. tt. Vaše dítě je každý den o něco lépe vyvinuté a připravuje se na to, že už za necelých 10 týdnů přijde na svět.

2minuty čtení Květen 17, 2018

VÝVOJ DĚŤÁTKA

Jé, co to bylo? Cítíte pohyb, který byl jiný než obvyklé kopání? Vaše děťátko má možná škytavku. Stává se to, pokud spolykalo příliš mnoho plodové vody. Škytavku můžete v břiše cítit i slyšet. Je důvod se znepokojovat? Kdepak, děťátko si jenom nacvičuje pohyby nezbytné k dýchání. V tomto týdnu bude ukončen vývoj pohlavních orgánů. Dítě už dobře vidí a reaguje na zvukové podněty. Obzvláště dobře vnímá zvuky o nízké frekvenci, jako je hlas jeho otce a některé hudební skladby, a může na ně reagovat pohyby a zrychleným tepem, které lze pozorovat na ultrazvuku.

VAŠE TĚLO

Před pár týdny jste se z prvních pohybů děťátka radovala. Teď už mohou být jeho prostocviky poněkud méně příjemné – děloha se zvětšila natolik, že prudký pohyb vyvíjející tlak na Vaše žebra, což může být bolestivý. Řada maminek si v tomto období začíná stěžovat na nejrůznější bolesti po celém těle. Zvýšený průtok krve vede k rozvolnění kloubů, vazů a svalů (nemějte obavy, zase se vrátí do původního stavu).

STRAVA

Pokud pracujete, brzy půjdete na mateřskou dovolenou, nebo na ní možná už jste – obvyklá doba je 6-8 týdnů před porodem. Mírnější tempo si užívejte. Co nejvíce odpočívejte a začněte se připravovat na příchod děťátka. Je to také skvělá příležitost znovu se zaměřit na svůj jídelníček. Ovoce a zelenina Vám dodají vitamín C, který chrání Vaše buňky a žíly. Navíc podporuje absorpci železa, což Vám pomůže doplnit počet červených krvinek.

TIPY

Pokud v práci sedíte celý den u počítače, možná si kladete otázku, zda tím neohrožujte vývoj děťátka. Záření vycházející z monitoru nemá na plod ani na matku žádný vliv. Vědecké studie jasně prokázaly, že doba strávená u počítače nikterak nezvyšuje riziko potratu ani jiných problémů v těhotenství. Další položka na seznamu stresujících otázek, kterou si můžete odškrtnout. Co se bude dít ve 31. týdnu?

Nástroje pro maminky
Recepty
recepty
Vyberte si vhodný recept

Chcete najít chutný a zdravý recept? Je to snadné.

Vyber jmena
výběr jména pro miminko
Generátor jmen pro miminko

Na jménech záleží, a proto pomáháme rodičům prozkoumat nová jména pro miminka, dokud nenajdou perfektní.

ovulacni kalkulacka
Kalkulačka
Ovulační kalkulačka

Využijte naší kalkulačky a spočítejte si své plodné dny.

tehotensky kalendar
Kalkulačka termínu porodu
Kalkulačka termínu porodu

Použijte kalkulačku termínu porodu, abyste měli vždy aktuální informace o svém porodu a zvládli se tak připravit na příchod vašeho miminka.

Rady pro rodice
ikona otaznik
Rady pro moderní rodiče

Čerpejte z mnoha rad moderním rodičům,které Vám usnadní Vaše rodičovství.

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.