císařský řez

Břicho po císařském řezu: srůsty a keloidní jizvy

Těhotenství
Článek
Srp 19, 2024
5 minut

Existuje nějaký způsob, jak tomu zabránit? Mají srůsty vliv na další těhotenství? Co to jsou keloidní jizvy po císařském řezu a jakou roli při rekonvalescenci hojící se rány hraje urogynekologický fyzioterapeut? To vám vysvětlíme v našem článku! 

Při císařském řezu dochází k proříznutí kůže na břiše, svalů a dělohy matky. Třebaže lékaři každou z těchto vrstev pečlivě sešijí, mohou někdy v důsledku zákroku vzniknout uvnitř břišní dutiny srůsty.

Co se z článku dozvíte?

  • Jak vypadají srůsty po císařském řezu?

  • Lze se srůstům po císařském řezu vyhnout?

  • Keloidní jizvy po císařském řezu – co byste o nich měli vědět?

  • Lze se zbavit keloidní jizvy?

  • Jak pečovat o břicho po císařském řezu?

 

Po císařském řezu se jizva na břiše matky obvykle rychle zahojí a po operaci zůstane jen malá stopa. Někdy však dochází k tzv. fibróznímu zjizvení neboli ke srůstům, což jsou abnormální spojení mezi orgány a tkáněmi. Nejedná se zde o keloidní jizvy po císařském řezu, tj. hypertrofované a ztvrdlé jizvy. Jednoduše a srozumitelně vysvětlíme, zda takové změny uvnitř hojící se rány mohou ovlivnit další těhotenství a jak se s nimi vypořádat.

Srůsty po císařském řezu – co to je?

Gynekologové a porodní asistentky označují srůsty po císařském řezu jako určité změny na břiše, jež mohou vzniknout v důsledku hojení rány. Srůsty jsou komplikací císařského řezu, ovšem mohou se objevit i několik let po zákroku. Ženy se srůsty si nejčastěji stěžují na bolesti břicha nebo poruchy střevní peristaltiky. Tyto příznaky určitě nepodceňujte. Pokud se u vás podobné potíže vyskytnou, je vhodné poradit se s lékařem. Pokud plánujete znovu otěhotnět, možná vás zajímá, zda srůsty ovlivní vaše další těhotenství. Ukazuje se, že nikoli. Mohou však ztížit opětovné provedení císařského řezu a následné hojení rány.

Jak zabránit vzniku srůstů po císařském řezu?

Nejlépe uděláte, když krátce po šestinedělí navštívíte urogynekologického fyzioterapeuta. Odborník vám může pomoci jizvu mobilizovat, posílit svaly pánevního dna a urychlit zotavení po operaci. Pravidelné návštěvy jsou rovněž dobrým prostředkem, jak zabránit vzniku srůstů. Během návštěv fyzioterapeut obvykle použije speciální manuální techniky – například uvolňující myofasciální masáž jizvy, která ji pomůže rozmasírovat. Může také aplikovat lymfatickou drenáž a kinesiotaping. Díky této rehabilitaci je jizva po císařském řezu pružná, mobilní a oddělená od okolních tkání.

Jak vypadají keloidní jizvy po císařském řezu?

Při císařském řezu lékař provede řez nad stydkou kostí a po vyjmutí dítěte kůži precizně sešije. Vzniklá rána se v prvních týdnech po porodu intenzivně hojí. Zpočátku má červenorůžovou barvu a postupem času je stále méně viditelná a bledne. Někdy se stává, že v místě řezu a šití vznikne keloidní jizva, tj. charakteristické ztluštění na jizvě nepravidelného tvaru. Proces jejího vzniku někdy trvá až několik měsíců.

Keloidní jizva může vypadat nevzhledně nebo mírně svědit, nepředstavuje však žádné zdravotní riziko. Vzniká z vazivové tkáně a o tom, zda se vytvoří, nejčastěji rozhoduje genetika a barva pleti. Tento typ jizev po císařském řezu častěji postihuje ženy s tmavou pletí. 

císařský řez

Jak odstranit keloidní jizvu po císařském řezu?

K odstranění keloidní jizvy – stejně jako u srůstů – je nutná lokální terapie. Proto je důležité jizvu mobilizovat s fyzioterapeutem, aby se kůže uvolnila a vzniklé ztluštění se stalo pružnějším. Kromě toho můžete použít i speciální přípravky a gely, samozřejmě až po úplném zahojení rány. Obsahují protizánětlivé, zklidňující, pokožku zjemňující a ošetřující složky. V lékárně jsou pak k dostání také náplasti na bázi silikonu, díky nimž je jizva méně viditelná, mírně vybledne a zploští.

Odstraňování jizev po císařském řezu laserem

Jakmile se rána zahojí, můžete také uvažovat o návštěvě kliniky estetické medicíny a podstoupit laserovou terapii jizvy, jež alespoň zčásti zahladí stopy po císařském řezu. Při bezbolestném ošetření se používá například ultrazvuk, který zvyšuje pružnost kolagenových vláken, což pomáhá vyhladit kůži na jizvě.

Mějte ovšem na paměti, že jizvy, ani ty keloidní, nepředstavují zdravotní problém. Pokud vás mírné ztluštění v oblasti jizvy vůbec neobtěžuje, není třeba s ním nic dělat. Koneckonců je to připomínka toho, že jste byla těhotná a porodila jste báječné děťátko.  

Víte, že…

V boji s keloidní jizvou velmi záleží na její velikosti a hloubce. Nezapomeňte, že na výsledky si někdy musíte počkat, protože léčba jizev může být časově náročná. Pokud chcete kůži na jizvě zploštit, odborník na klinice estetické medicíny vám pomůže zvolit správné ošetření, díky kterému jizva nebude tak viditelná. 

Břicho po císařském řezu – jak o ně pečovat?

Období šestinedělí po císařském řezu je určeno k tomu, aby si novopečená maminka po porodu odpočinula a zotavila se. Potřebuje to zejména děloha, která se stahuje, a také břicho a hojící se rána. Je důležité vědět, že břicho se po císařském řezu zmenšuje postupně. Doba, za kterou se vrátí do velikosti před těhotenstvím, může záviset mimo jiné na tom, kolik jste v posledních měsících přibrala.

Restriktivní redukční diety se během šestinedělí důrazně nedoporučují. Některé matky, jež podstoupily císařský řez, také zvažují nošení poporodního pásu, aby se břicho rychleji stáhlo. Lékaři a porodní asistentky však tuto praxi nedoporučují. Nošení těsného pásu může dokonce způsobit bolesti břicha, abnormální stahy dělohy nebo nesprávné hojení rány. Pokud se chcete po císařském řezu vrátit k fyzické aktivitě, uvažujte o tom až po ukončení šestinedělí a poté, co vám gynekolog cvičení povolí.

Kromě již zmíněných srůstů a keloidních jizev může někdy dojít k rozestupu (neboli diastáze) přímých břišních svalů, případně může jizva po císařském řezu atrofovat. I v těchto případech bude návštěva fyzioterapeuta velmi užitečná. Neexistují-li žádné kontraindikace, můžete o kůži kolem jizvy po císařském řezu pečovat denně. Doporučujeme vám kartáčování břicha nasucho a pravidelné používání pečujících olejů pro zlepšení tonusu a hydratace pokožky, která bývá po těhotenství roztažená a mohou se na ní objevit strie.

 

Otázky a odpovědi

Jsou keloidní jizvy nebezpečné?

Nikoli. Keloidní jizvy jsou nezhoubná ztluštění tkáně, jež se někdy tvoří v místě hojící se rány. Nepředstavují zdravotní riziko, ale mnoho maminek je považuje za nevzhledné, a proto se jich chtějí zbavit.

Může se jizva změnit v keloidní jizvu?

Ano, v některých případech se na jizvě vytvoří nepravidelně tvarované ztluštění, což je právě keloidní jizva. K tomu může dojít i několik měsíců po císařském řezu.

Související články

View details Jak pečovat o pleť
Článek
Těhotenství - Nestlé baby

Jak pečovat o pleť

Při péči o tělo nepodceňujte osvědčené babičkovské rady, říká korektivní dermatoložka Katarína Třísková.

4 minuty čtení

View details 14. týden těhotenství - 14. tt
Článek
Recepty - Nestlé baby

14. týden těhotenství - 14. tt

Právě se nacházíte ve 14. tt. Teprve začátek druhého trimestru a malý návštěvník, který ve Vás roste, může svět kolem nejen pohladit, ale taky se na něj pěkně zamračit!

2 minuty čtení

View details Připravte si výbavičku pro miminko
Článek
Vývoj dítěte - Nestlé baby

Připravte si výbavičku pro miminko

Malý človíček vyžaduje nejen péči, ale i výbavičku, ve které bude vše důležité. Přečtěte si, co všechno budete potřebovat.

2 minuty čtení

View details 13. týden těhotenství - 13. tt
Článek
Recepty - Nestlé baby

13. týden těhotenství - 13. tt

Právě se nacházíte ve 13. tt. S příchodem druhého trimestru se začíná ve Vás dít mnoho podstatných věcí. Pojďte s námi nahlédnout, jaké zázraky se dějí ve 13. týdnu.

3 minuty čtení

View details 34. týden těhotenství - 34. tt
Článek
Těhotenství - Nestlé baby

34. týden těhotenství - 34. tt

Právě se nacházíte v 34. tt. Dění ve Vašem břiše se trochu zpomalilo. Všechno se připravuje na závěrečnou fázi. Dítě měří asi 45 cm a váží pěkných 2,2 kg.

2 minuty čtení

View details Co s sebou do porodnice?
Článek
Těhotenství - Nestlé baby

Co s sebou do porodnice?

Období těhotenství provází spousta otázek, těšení se a přípravy na příchod miminka. Nezapomeňte si ale s blížícím se dnem D připravit, co si sebou vezmete do porodnice.

2 minuty čtení

View details 33. týden těhotenství - 33. tt
Článek
Těhotenství - Nestlé baby

33. týden těhotenství - 33. tt

Právě se nacházíte ve 33. tt. Vaše dítě je každý den o něco lépe vyvinuté a připravuje se na to, že už za necelých 10 týdnů přijde na svět.

3 minuty čtení

View details Kyselina listová
Článek
Recepty - Nestlé baby

Kyselina listová

Ať už miminko plánujete, nebo čekáte, měla byste začít s užíváním kyseliny listové co nejdříve. Právě ona je nezbytná pro správný růst a vývoj plodu.

2 minuty čtení

View details 9. týden těhotenství - 9. tt
Článek
Recepty - Nestlé baby

9. týden těhotenství - 9. tt

Právě se nacházíte v 9. tt. Srdce vašeho děťátka nyní bije úplně samo. 

3 minuty čtení

View details 28. týden těhotenství - 28. tt
Článek
Těhotenství - Nestlé baby

28. týden těhotenství - 28. tt

Právě se nacházíte ve 28. tt . Už brzy se setkáte s Vaším miminkem naživo! Od temene k prstům u nohou zatím měří asi 38 cm a váží kolem 1,2 kg.

3 minuty čtení

View details Co je těhotenská cukrovka?
Článek
těhotenská cukrovka

Co je těhotenská cukrovka?

Dnes už je naprosto běžné, že nastávající maminky postupují v ordinaci svého lékaře vyšetření, které odhaluje těhotenskou cukrovku neboli těhotenskou diabetes.

5 minut čtení

View details Fyzické a hormonální změny v těhotenství
Článek
Těhotenství - Nestlé baby

Fyzické a hormonální změny v těhotenství

Těhotenství je velmi vzrušující období. Nejen, že napjatě očekáváte okamžik, až si děťátko poprvé pochováte, Vaše tělo rovněž prochází řadou změn.

6 minut čtení

View details 32. týden těhotenství - 32. tt
Článek
Těhotenství - Nestlé baby

32. týden těhotenství - 32. tt

Právě se nacházíte ve 32. tt. Blížíte se do cílové rovinky a Vaše dítě se stále vyvíjí, ale od teď už půjde spíše o kosmetické úpravy a drobná zdokonalení.

2 minuty čtení

View details Zácpa v těhotenství – jak nad ní vyzrát?
Článek
Kojenecká výživa BEBA

Zácpa v těhotenství – jak nad ní vyzrát?

Pojďme si povídat o… zácpě? Ačkoli nás tento problém dokáže pěkně potrápit, nepředpokládáme, že takto začíná ani končí většina vašich rozhovorů s kamarádkami.

3 minuty čtení

View details Seznam věcí do porodnice
Článek
Těhotenství - Nestlé baby

Seznam věcí do porodnice

Nevíte si rady s balením do porodnice? Náš seznam věcí do porodnice vám jistě pomůže!

1 minuta čtení

View details Jak vybírat porodnici
Článek
Těhotenství - Nestlé baby

Jak vybírat porodnici

Porod může být pro mnoho žen stresovou situací, proto vybírejte porodnici tak, abyste se v ní cítila maximálně bezpečně a příjemně.

2 minuty čtení

View details 19. týden těhotenství - 19. tt
Článek
Těhotenství - Nestlé baby

19. týden těhotenství - 19. tt

Právě se nacházíte v 19. tt. Váš malý podnájemník již nyní váží okolo 240 gramů a měří zhruba 15,5 centimetrů. Níže se dozvíte víc o devatenáctém týdnu.

3 minuty čtení

View details Seznam vyšetření v těhotenství
Článek
Těhotenství - Nestlé baby

Seznam vyšetření v těhotenství

Připravili jsme pro vás přehledný seznam všech vyšetření, které budete muset v průběhu těhotenství absolvovat. Budete tak mít stále přehled o tom, co vás do porodu ještě čeká.

5 minut čtení

View details 11. týden těhotenství - 11. tt
Článek
Recepty - Nestlé baby

11. týden těhotenství - 11. tt

Právě se nacházíte v 11. tt. Pokud byste se mohla podívat dovnitř, viděla byste, že na obočí a na horním rtu rostou děťátku krátké chloupky. 

2 minuty čtení

Přidejte se do Nestle Baby&Me klubu

  Přidejte se do Nestle Baby&Me klubu

Čekají Vás skvělé výhody, které vykouzlí úsměv každé mamince.​ Přidejte se k mnoha spokojeným maminkám​.

Nástroje pro maminky

Nástroje pro maminky

Vyzkoušejte naše užitečné nástroje pro maminky.

Vzorky zdarma

Vzorky zdarma

Testování a soutěž pro registrované​

Jídelníčky

Jídelníčky

Stáhněte si brožurky o péči o dítě a jeho jídelníček

Akční nabídky

Akční nabídky

Personalizované newslettery s akčními nabídkami