Arrow backLanguage
Těhotenství
Článek
Add this post to favorites

35. týden těhotenství - 35. tt

Právě se nacházíte v 35. tt. Asi za měsíc už budete svůj malý uzlíček držet v náruči. Do té doby bude ve Vašem těle probíhat ještě spousta malých změn a úprav.

3minuty čtení Květen 17, 2018

 

VÝVOJ DĚŤÁTKA

Plíce děťátka jsou připraveny – nejen na první výkřik. Vnitřní stěny koncových částí plicních sklípků již pokrývá dostatečné množství látky, která zajišťuje jejich flexibilitu a brání jejich smršťování. Nadále pokračuje látková výměna mezi Vámi a dítětem skrze placentu. Díky tomu je zachován objem plodové vody vyplňující plodový vak. Až se děťátko bude chystat na svět, tento vak praskne, neboli jak se říká „praskne Vám voda“, což je jasný signál k odjezdu do porodnice.

VAŠE TĚLO

Postupně se Vám lépe dýchá a zlepšilo se i zažívání. Co se děje? Odpověď je jednoduchá – dítě dělá přesně to, co je potřeba. Chytře se přesunulo hlavou dolů do Vaší pánve. Možná jste již před časem cítila lehkou bolest břicha. Byly to kontrakce stlačující dělohu směrem dolů, čímž vzniklo více místa pro plíce a žaludek. V posledních několika týdnech těhotenství už určitě budete cítit, že se Vaše tělo začíná připravovat na porod Vašeho zlatíčka.

STRAVA

Omega-3 mastné kyseliny, které se také nazývají esenciální mastné kyseliny, jsou pro Vás skutečně naprosto zásadní. Tělo si je totiž neumí samo vyrobit. Podílejí se na stavbě buněčných membrán a zejména mozku. Protože pomáhají regulovat komunikaci mezi buňkami, zvláště neurony, jsou nezbytné pro normální fungování imunitního systému. Veškeré Omega-3 mastné kyseliny, které zkonzumujete, přecházejí díky fetoplacentárnímu oběhu do těla dítěte. Tyto zázračné mastné kyseliny najdete ve lněném semínku, řepkovém oleji, vlašských ořeších a oleji z vlašských ořechů, v pšeničných klíčcích a v tučných rybách, především mořských. Vzpomeňte si na to, až si budete děla zálivku na salát, a několikrát týdně si dejte k obědu či večeři tučnou rybu. Vyhýbejte se ale těm mořským.

TIPY

Ke konci těhotenství si některé nastávající maminky dělají starosti, zda budou schopny kojit. Pamatujte, že kojení je ta nejpřirozenější věc na světě. Děťátko už bude přesně vědět, co má dělat, sání si procvičovalo už v děloze. A kdybyste přeci jen měla na počátku kojení potíže, existuje spousta odborníků, kteří Vám pomohou. Mateřské mléko je to nejlepší, co svému dítěti můžete dát, skutečný zázrak přírody. Asi od druhého týdne života začínají děti „jen“ z mléka přibírat asi 30 g denně. Mléko se navíc automaticky přizpůsobuje potřebám dítěte. Na počátku kojení je mléko řidší a vodnaté, aby děťátko zahnalo žízeň. V průběhu kojení se stává hustším a vydatnějším, aby dítě zasytilo. Pokud se potřeba dítěte zvýší, tělo se během dvou dnů přizpůsobí a začne produkovat více mléka. Úžasné! Pokud však ze zdravotních důvodů nebudete moci kojit, nemějte obavy. Moderní umělá mléka se svým složením přírodnímu mateřskému mléku velmi podobají. Vaše děťátko z nich získá všechny nezbytné živiny!

Nástroje pro maminky
Recepty
recepty
Vyberte si vhodný recept

Chcete najít chutný a zdravý recept? Je to snadné.

Vyber jmena
výběr jména pro miminko
Generátor jmen pro miminko

Na jménech záleží, a proto pomáháme rodičům prozkoumat nová jména pro miminka, dokud nenajdou perfektní.

ovulacni kalkulacka
Kalkulačka
Ovulační kalkulačka

Využijte naší kalkulačky a spočítejte si své plodné dny.

tehotensky kalendar
Kalkulačka termínu porodu
Kalkulačka termínu porodu

Použijte kalkulačku termínu porodu, abyste měli vždy aktuální informace o svém porodu a zvládli se tak připravit na příchod vašeho miminka.

Rady pro rodice
ikona otaznik
Rady pro moderní rodiče

Čerpejte z mnoha rad moderním rodičům,které Vám usnadní Vaše rodičovství.

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.