Arrow backLanguage
Těhotenství
Článek
Add this post to favorites

Seznam vyšetření v těhotenství

Připravili jsme pro vás přehledný seznam všech vyšetření, které budete muset v průběhu těhotenství absolvovat. Budete tak mít stále přehled o tom, co vás do porodu ještě čeká.

5minut čtení Říj 18, 2016

Budu máma! Okamžik, kdy vám těhotenský test potvrdí velkou novinu a rozbuší se vám srdce. Víme, že bezprostředně po zjištění, že čekáte přírůstek do rodiny, je velmi těžké udržet emoce na uzdě a zachovat chladnou hlavu. Proto jsme pro vás připravili přehledný seznam všech vyšetření, které budete muset v průběhu těhotenství absolvovat. Budete tak mít stále přehled o tom, co vás do porodu ještě čeká. Jakmile šťastnou zprávu zjistíte, objednejte se ke svému gynekologovi. Na prohlídce provede ultrazvuk, aby potvrdil těhotenství. Pokud je vše v pořádku, budete pravidelně docházet na kontroly do poradny pro těhotné. Do 23. týdne těhotenství každé 4 týdny, v 24. – 32. týdnu každé 3 týdny, v 33. – 36. co 2 týdny a v posledním období 37. – 40. týden poradnu navštívíte každý týden, pokud lékař nestanoví jinak.

CO SE NA KONTROLÁCH BUDE DÍT?

Při každém vyšetření se provádí měření vaší váhy. Pokud trpíte nevolnostmi, můžete i hubnout. Je ale důležité, že budete pod lékařským dohledem. Pravidelné kontroly odhalí případné změny nebo problémy. Vždy vám lékař změří krevní tlak a puls. Dále se provádí vyšetření moči. Kontroluje se zejména přítomnost cukru a bílkovin v moči. Lékař se pravděpodobně bude ptát i na vaše ruce a nohy, zda neotékají a jak se cítíte. Vždy by měl zevně zkontrolovat bříško a jemně ho prohmatat. Může vám také kontrolovat bradavky.

SEZNAM VYŠETŘENÍ V TĚHOTENSTVÍ

6. – 10. TÝDEN TĚHOTENSTVÍ

Kromě běžného vyšetření popsaného výše se provádí těhotenské odběry krve. Je potřeba určit krevní skupinu. Řeší se Rh faktor a výskyt protilátek v krvi. Hlídá se, zda žena nemá HIV, syfilis, žloutenku typu B, zkoumá se krevní obraz i hodnota cukru v krvi. Odběr je potřeba podstoupit nalačno.

10. – 12. TÝDEN TĚHOTENSTVÍ

Další klasická kontrola, při které vám možná bude doporučeno speciální vyšetření na vyloučení genetických vad, které není hrazené pojišťovnou. Jde o prvotrimestrální screening chromozomálních vad při kterém se dělají odběry krve, obvykle v 10. týdnu těhotenství. Zkoumají se hodnoty hCG a Papp-a k posouzení rizika výskytu vad jako například Downův nebo Edisonův syndrom. Ve 12. týdnu pak následuje ultrazvukové vyšetření, kde se lékaři zaměřují zejména na šíjové projasnění NT a nosní kůstku NB. Opět jsou to znaky k posouzení rizika výskytu některých chromozomálních vad. Také se na základě měření plodu stanovuje termín porodu.

14. TÝDEN TĚHOTENSTVÍ

Do 14. týdne těhotenství byste měla mít stanovený termín porodu. Jde proto o mezník, kdy byste se měla hlavně v Praze registrovat k porodu ve vybrané porodnici.

16. TÝDEN TĚHOTENSTVÍ

V případě pozitivního výsledku prvotrimestrálního screeningu chromozomálních vad obvykle lékař doporučí aminocentézu, tedy odběr plodové vody. Tento test je doporučován pro kontrolu předchozích výsledků. Odběry se provádí na specializovaných pracovištích a do 24. týdne, kdy je ještě možné provést případné přerušení těhotenství.

20. – 24. TÝDEN TĚHOTENSTVÍ

Ve 20. týdnu vás čeká ultrazvukové hodnocení podrobné morfologie plodu. Ženy s negativním Rh faktorem ještě podstoupí kontrolu protilátek v krvi a lékař se zaměří na celkový krevní obraz. Ve 24. týdnu by měly maminky podstoupit orální glukózový toleranční test oGGT. Díky němu lékaři zjistí, zda netrpíte těhotenskou cukrovkou. Ženám, kterým hrozí předčasný porod, pak ještě lékař provádí stěr a kultivaci mikrobů z pochvy a děložní stěny.

28. – 32. TÝDEN TĚHOTENSTVÍ

Další klasická kontrola krev, moč, tlak, prohmatání bříška, u Rh pozitivních žen zase kontrola protilátek. Kolem 30. – 32. týdne je pak na řadě druhý ultrazvukový screening plodu.

36. – 40. TÝDEN TĚHOTENSTVÍ

Do 37. týdne by měl u všech těhotných žen proběhnout test, zda ve vašem těle není streptokok skupiny B. Po 40. týdnu dle doporučení ČGPS se doporučuje ženám s rizikovým těhotenstvím kardiotogram. Je to vyšetření, kdy se sleduje srdeční frekvence plodu a zároveň děložní stahy. Po 40. týdnu se kontroly ještě zintenzivní. Kardiotogram se provádí přibližně každé 3 dny, případně je doplněn ultrazvukovým vyšetřením miminka. Častěji se kontroluje také stav děložního čípkuAčkoli některá z vyšetření V těhotenství mohou znít děsivě, nemusíte se bát. Dělají se hlavně proto, abyste vy i miminko byla v bezpečí a abyste si mohla být jistá, že vše probíhá tak, jak má. Kdybyste náhodou nevěděla, proč vás na některé vyšetření posílají, nebo kdybyste něčemu nerozuměla, nebojte se zeptat.  

Jaká vyšetření absolvovat v průběhu těhotenství?


V průběhu těhotenství jsou prováděna následující vyšetření:

 1. Pravidelné kontroly u lékaře (měření váhy, krevní tlak, puls, vyšetření moči, otázky na zdravotní stav a pohmatání bříška)

 2. Těhotenské odběry krve (6. – 10. týden těhotenství)

 3. Prvotrimestrální screening chromozomálních vad (10. – 12. týden těhotenství)

 4. Stanovení termínu porodu (do 14. týdne těhotenství)

 5. Aminocentéza, tedy odběr plodové vody (16. týden těhotenství, v případě pozitivního výsledku screening chromozomálních vad)

 6. Ultrazvukové hodnocení podrobné morfologie plodu (20. – 24. týden těhotenství)

 7. Orální glukózový toleranční test (24. týden těhotenství)

 8. Kontrola protilátek u žen s negativním Rh faktorem (20. – 24. týden těhotenství)

 9. Další klasická kontrola krev, moč, tlak, prohmatání bříška (28. – 32. týden těhotenství)

 10. Druhý ultrazvukový screening plodu (30. – 32. týden těhotenství)

 11. Test na streptokok skupiny B (do 37. týdne těhotenství)

 12. Kardiotogram (po 40. týdnu těhotenství, u rizikových těhotenství)

 13. Ultrazvukové vyšetření miminka a kontrola stavu děložního čípku (po 40. týdnu těhotenství)

Je důležité pravidelně docházet na kontroly v průběhu těhotenství?

Ano. Tyto kontroly mohou odhalit případné změny nebo problémy v průběhu těhotenství. 

Jaké testy a odběry krve se provádějí v prvním trimestru těhotenství?

​​​​​​​V prvním trimestru těhotenství jsou prováděny těhotenské odběry krve, kde se určuje krevní skupina, Rh faktor a výskyt protilátek v krvi. Hlídá se také, zda žena nemá HIV, syfilis, žloutenku typu B, zkoumá se krevní obraz i hodnota cukru v krvi. Dále je prováděn prvotrimestrální screening chromozomálních vad, kde se dělají odběry krve a zkoumají se hodnoty hCG a Papp-a k posouzení rizika výskytu vad jako například Downův nebo Edisonův syndrom. Ve 12. týdnu pak následuje ultrazvukové vyšetření, kde se lékaři zaměřují zejména na šíjové projasnění NT a nosní kůstku NB.

Nástroje pro maminky
Recepty
recepty
Vyberte si vhodný recept

Chcete najít chutný a zdravý recept? Je to snadné.

Vyber jmena
výběr jména pro miminko
Generátor jmen pro miminko

Na jménech záleží, a proto pomáháme rodičům prozkoumat nová jména pro miminka, dokud nenajdou perfektní.

ovulacni kalkulacka
Kalkulačka
Ovulační kalkulačka

Využijte naší kalkulačky a spočítejte si své plodné dny.

tehotensky kalendar
Kalkulačka termínu porodu
Kalkulačka termínu porodu

Použijte kalkulačku termínu porodu, abyste měli vždy aktuální informace o svém porodu a zvládli se tak připravit na příchod vašeho miminka.

Rady pro rodice
ikona otaznik
Rady pro moderní rodiče

Čerpejte z mnoha rad moderním rodičům,které Vám usnadní Vaše rodičovství.

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.