Arrow backLanguage
Těhotenství
Článek
Add this post to favorites

29. týden těhotenství - 29. tt

Právě se nacházíte ve 29. tt. Od cílové rovinky už Vás dělí jen kousek – porodíte zhruba za deset týdnů. Dítě stále překotně roste a často otvírá oči.

2minuty čtení Květen 17, 2018

 

VÝVOJ DĚŤÁTKA

Děťátko zabírá ve Vašem břiše čím dál více místa a stísněné podmínky mu nedovolují se příliš pohybovat (to se naštěstí změní - a nebude to trvat dlouho). Má otevřené oči, ale sítnice je zatím neaktivní. Už má dlouhé řasy. Jeho zrak je už poměrně dobře vyvinutý a za pár týdnů začne skrze Vaši břišní stěnu vnímat změny intenzity světla. V době narození bude zrak ještě nedokonalý, ale dítě bude schopné rozeznat Váš obličej a pozorovat předměty na vzdálenost 50 cm.

VAŠE TĚLO

Přítomnost děťátka Vám připomíná kopání a tlukot srdce. Méně příjemné je, že dítě vyvíjí tlak na Vaše plíce a způsobuje, že Vám otékají nohy a ruce. Vaše oblíbené boty Vám jsou nyní možná malé a prstýnky navléknete stěží na špičku prstu. Tyto těžkosti způsobuje zadržování vody v těle. Je jí tolik, že se během dne všechna shromažďuje v rukou a nohou, zejména pokud jste celý den chodila nebo stála a neměla jste čas odpočinout si s nohama nahoře. Přes noc otoky většinou zase zmizí. Pokud přetrvávají nebo se najednou výrazně zhorší, informujte o tom svého lékaře, aby mohl vyloučit preeklampsii.

STRAVA

Od počátku těhotenství se objem krve ve Vašem těle zvýšil asi o 1,5 litru, aby bylo zajištěno dostatečné zásobování placenty. Zatímco objem plasmy se zvýšil asi o polovinu, počet červených krvinek stoupl pouze o 30 %. Proto se u Vás může objevit specifický druh anémie zvaný „diluční anémie“, který je v těhotenství poměrně běžný, takže nemusíte mít obavy. Měla byste pít hodně vody, abyste pokryla zvýšený objem krve, a jíst potraviny s vysokým obsahem železa na podporu produkce červených krvinek. Do doby porodu by se všechno mělo samo upravit.

TIPY

Pokud Vás bolí nohy nebo máte dojem, že se Vám začínají dělat křečové žíly, neděste se. Je to možné, zejména pokud se tyto potíže ve Vaší rodině už vyskytují. Křečové žíly může v těhotenství způsobovat přirozený nárůst objemu krve způsobený hormonálními změnami a zvětšováním objemu dělohy. Od bolesti Vám mohou ulevit kompresní punčochy. Také byste si měla každý den udělat svižnou procházku. Pokud by se bolest zhoršovala, řekněte to svému lékaři. Co se bude dít ve 30. týdnu?

Nástroje pro maminky
Recepty
recepty
Vyberte si vhodný recept

Chcete najít chutný a zdravý recept? Je to snadné.

Vyber jmena
výběr jména pro miminko
Generátor jmen pro miminko

Na jménech záleží, a proto pomáháme rodičům prozkoumat nová jména pro miminka, dokud nenajdou perfektní.

ovulacni kalkulacka
Kalkulačka
Ovulační kalkulačka

Využijte naší kalkulačky a spočítejte si své plodné dny.

tehotensky kalendar
Kalkulačka termínu porodu
Kalkulačka termínu porodu

Použijte kalkulačku termínu porodu, abyste měli vždy aktuální informace o svém porodu a zvládli se tak připravit na příchod vašeho miminka.

Rady pro rodice
ikona otaznik
Rady pro moderní rodiče

Čerpejte z mnoha rad moderním rodičům,které Vám usnadní Vaše rodičovství.

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.