Arrow backLanguage
Těhotenství
Článek
Add this post to favorites

Jak poznat plodné dny? Seznamte se s nejdůležitějšími symptomy!

Nastal okamžik, kdy se chcete stát matkou? Pokud se připravujete na těhotenství, měla byste vědět, kdy jsou vaše plodné dny, jak je rozpoznat a jaké jsou příznaky ovulace.

6minut čtení Čer 13, 2024

Plodnost ženy je dána změnami hladiny hormonů během jejího cyklu, kdy se každý měsíc z vaječníku uvolní zralé vajíčko připravené k oplodnění. Tento okamžik se nazývá ovulace. Aby žena otěhotněla, musí být vajíčko oplodněno do 72 hodin – poté odumírá.

Plodné dny a menstruační cyklus: Kdy začínají plodné dny po menstruaci?

Ideální menstruační cyklus trvá 28 dní. Obvykle je však delší nebo kratší, může trvat 21 až 35 dní. První den cyklu je prvním dnem menstruace, poslední je dnem, který předchází další menstruaci. Každý cyklus má čtyři fáze. První dvě části se mohou lišit v délce – v závislosti na kratších nebo delších menstruačních cyklech.

Menstruace – neplodné dny (1. týden cyklu)     

Hladina estrogenu a progesteronu klesá, což způsobuje odlupování endometria. Pod vlivem FSH – hormonu hypofýzy – se tvoří a dozrávají Graafovy folikuly, které obsahují vajíčka.

 

Předovulační (folikulární) fáze – fáze relativní neplodnosti a plodných dnů (2. týden cyklu)

Po ukončení krvácení se zvyšuje hladina estrogenu a vaginální výtok je tekutější, což usnadňuje spermiím přístup k vajíčkům. Máte hodně energie a zvyšuje se také vaše chuť na sex – to je znamení, že se blíží ovulace (na přelomu 2. a 3. týdne vašeho cyklu).

Ovulace (13.–17. den cyklu)

Nejdůležitější okamžik měsíčního cyklu ženy. Pravděpodobně se cítíte skvěle – estrogeny jsou na nejvyšší úrovni. Během ovulace praskne Graafův folikul a zralé vajíčko, které se z něj uvolní, je připraveno k oplodnění. I když to není pravidlem, tato fáze obvykle probíhá 14 dní před další menstruací. K oplodnění však může dojít i během 72 hodin po ovulaci!

Poovulační (luteální) fáze – neplodné dny (3. a 4. týden cyklu)  

Tato fáze je z větší části neplodným obdobím. Během ní se tělo ženy připravuje na uhnízdění vajíčka v děloze. Dochází také ke zvýšení hladiny progesteronu. Pokud nedošlo k oplodnění, dojde během následující menstruace k vypuzení vajíčka. 

Pozor

U 28denních cyklů dochází k ovulaci 13.–17. den cyklu

Spočítejte si plodné dny pomocí naší kalkulačky. Ověřte si, kdy je v případě vašeho cyklu nejvyšší pravděpodobnost početí. Chcete-li vědět, že se datum příští ovulace blíží, musíte určit, kdy k ovulaci dochází. K tomu budete potřebovat dva parametry – datum začátku vaší poslední menstruace a odhadovanou délku vašich měsíčních cyklů.  

Nezapomeňte, že menstruační cyklus závisí na individuálních okolnostech a jeho délka se může lišit. Ovlivňuje ji například stres, nemoc, strava, a dokonce i delší cesta.

Plodné dny a ovulace – příznaky

Pozorujte své tělo a to, co se s ním děje. V průběhu vašeho cyklu budou některé příznaky charakteristické pouze pro plodné dny a jiné pro samotnou ovulaci. Zkuste u sebe rozpoznat plodné dny. Pomůže vám k tomu ovulační kalendář pro lepší plánování miminka.

Hlen v plodné dny – změna vzhledu hlenu

Zvýšení hladiny estrogenu určuje změnu hlenu – po menstruaci je pochva každý den vlhčí a vlhčí. Nakonec budete pozorovat průhledný, táhlý hlen, který svou konzistencí připomíná vaječný bílek. To je první známka toho, že máte plodné dny.

Změna tělesné teploty

Bez pravidelného měření klidové teploty si této změny nevšimnete. Nejlepší je kontrolovat ji každý den v pevně stanovenou dobu, hned po probuzení, ještě než vstanete z postele. Pokud plánujete těhotenství, využijte i tento způsob, abyste lépe poznala své tělo a svůj cyklus. Během předovulační fáze, kdy se zvyšuje hladina progesteronu, se mírně zvyšuje i klidová tělesná teplota – obvykle o 0,2–0,4 °C (2–4 čárky).

K prudkému vzestupu, který zaznamenáte při denním měření, obvykle dochází během ovulace. Hodnotu klidové teploty však může změnit i nemoc nebo stres

Pozor

Předovulační (folikulární) fáze: 36,2–36,7 °C

Ovulace: nárůst teploty o cca 0,2–0,4 °C

Poovulační (luteální) fáze: 36,4–37,1 °C  

Ovulační bolest v podbřišku

Tato bolest se objevuje u některých žen a signalizuje připravenost vaječníků na ovulaci. Může trvat několik minut nebo pulzovat až několik hodin. Obvykle se objevuje krátce před ovulací nebo během ní. Některé dámy si mohou všimnout přítomnosti vaginálního výtoku, mírně zabarveného krví, na spodním prádle (ovulační špinění) – který by však neměl být zaměňován s menstruací.

Bolest prsou

Během ovulace mohou být prsa v důsledku zvýšené hladiny estrogenu obzvláště citlivá na dotek. Tyto příznaky u mnoha žen rychle pominou, jakmile se dostaví menstruace.

Zvýšené libido a dostatek energie

Během plodných dnů se zvyšuje vaše libido. Zejména během ovulace máte větší chuť na sex a je to nejlepší doba pro milostné hrátky, pokud plánujete mít potomka. Váš vzhled se v tomto období také stává pro muže přitažlivějším. Může za to estrogen, který stimuluje tělo k produkci kolagenu a kyseliny hyaluronové. Díky tomu můžete zaznamenat zlepšení pleti, vlasů a celkové pohody.

Ovulační test (test plodnosti)

Chcete-li zjistit, kdy máte největší šanci otěhotnět, vyplatí se použít ovulační test. Díky němu s větší pravděpodobností určíte den, kdy máte ovulaci. Pomocí speciálního testu z lékárny nebo drogerie můžete snáze poznat své tělo a posoudit fázi menstruačního cyklu.

Pozitivní výsledek ovulačního testu

Ovulační test vám pomůže zjistit přítomnost luteinizačního hormonu (lutropinu) ve vaší moči. Jeho hladina výrazně stoupá přibližně 24–36 hodin před ovulací. To znamená, že právě začíná plodné období vašeho cyklu. Pokud chcete otěhotnět, je to nejlepší doba pro sblížení s partnerem. 

Otázky a odpovědi

1. Jak poznám své plodné dny?

Existuje několik příznaků plodných dnů, je ale důležité si uvědomit, že se mohou u jednotlivých žen lišit. Mezi tyto příznaky patří přítomnost čirého, vazkého vaginálního sekretu. V předovulačním období a během ovulace, kdy je šance na početí nejvyšší, dochází také k mírnému zvýšení tělesné teploty. Některé ženy v tomto období rovněž vnímají charakteristickou bolest v podbřišku. Mohou také cítit bolest nebo citlivost prsou a výrazné zvýšení libida.

2. Kdy jsou plodné dny po menstruaci?

Plodné dny po menstruaci mohou připadat na různou dobu. Závisí to na řadě faktorů, jako jsou například délka cyklu, stres, strava, nemoc, nebo dokonce delší cestování. Obvykle se předpokládá, že u 28denních cyklů dochází k ovulaci 13.–17. den cyklu, přičemž za počátek cyklu se považuje první den menstruace. Právě během ovulace má žena nejvyšší šanci na početí. Plodnost však může nastat i již 3–4 dny před ovulací a po ní. Je třeba mít na paměti, že se jedná o odhady, protože tělo každé ženy se může chovat trochu jinak.

3. Jsou po menstruaci plodné dny?

Bezprostředně po menstruaci nastává tzv. předovulační fáze. Během ní se již mohou vyskytovat plodné dny, i když bezprostředně po ukončení menstruace obvykle ještě nastává období relativní neplodnosti. To znamená, že nelze vyloučit oplodnění v případě nechráněného pohlavního styku.

4. Kolik plodných dnů je v měsíci?

U každé ženy a v každém jednotlivém cyklu se počet plodných dnů může lišit. Obvykle se má za to, že jich je během jednoho cyklu jen několik. Nastávají v době ovulace, i když se mohou vyskytnout i několik dní před ní a po ní. Není však možné stanovit jediný, pevný počet plodných dnů v měsíci.

5. Vnímají muži plodné dny?

Muži mohou během plodných dnů věnovat větší pozornost vzhledu a vůni ženy. Způsobují to hormony (estrogeny) vylučované ženským tělem. Její obličej vypadá souměrněji, zlepšuje se barva její pleti a často se mění i její chování – častěji flirtuje.

6. Vyskytují se plodné dny i po čtyřicítce?

Bylo prokázáno, že po 35. roce věku začíná plodnost ženy klesat, ale otěhotnět přirozenou cestou např. po 40. roce života je stále možné, což znamená, že plodné dny se stále vyskytují. Vše je však individuální záležitost. Pokud si chcete ověřit svou schopnost otěhotnět, může vám pomoci stanovení hormonu AMH (tzv. test ovariální rezervy). Jedná se o krevní test, který umožňuje posoudit počet a životaschopnost vajíček ve vašich vaječnících, tedy vaši plodnost.