Arrow backLanguage
Těhotenství
Článek
Add this post to favorites

Tvrdnutí bříška, pálení žáhy nebo bolesti zad?

Těhotenství patří k nejkrásnějším obdobím života ženy pod jednou podmínkou. Nesmí se objevit komplikace a jiné zdravotní potíže. Ne všechny ale znamenají ohrožení pro miminko. To jen tělo reaguje na přítomnost nového života vlastním způsobem.

3minuty čtení Říj 19, 2016

 

PÁLENÍ ŽÁHY

Pálení žáhy způsobuje návrat kyselého žaludečního obsahu zpět do jícnu. Důvody, proč k němu dochází v období těhotenství tak často, najdeme hned dva. První představují hormonální změny. Ty způsobují snížení napětí stěn trávicího traktu. Jeho následkem dochází ke snížení funkce uzávěru mezi žaludkem a jícnem a k pomalejšímu vyprazdňování žaludku. Druhým důvodem je zvětšení dělohy, která tlačí na žaludek a posunuje ho stále výš.

PREVENCE:

 • Jezte menší porce vícekrát denně.
 • Odstraňte z jídelníčku potraviny, jejichž chemické složení způsobuje pálení žáhy, například čokoláda, mentol, máta, rajčata, papriky, kořeněná jídla, káva, sycené nápoje.
 • Neuléhejte hned po jídle, ale třeba až hodinku po něm.
 • Mějte hlavu v posteli podloženou.
 • Zbytečně se neohýbejte, raději si dřepněte.
 • Nezvedejte těžké předměty.
 • Zkuste udržet váhu v rozumných mezích.

Méně závažné pálení žáhy lze řešit volně prodejnými antacidy, ale o jejich užívání se vždy poraďte s lékařem. Jen vybraná jsou totiž vhodná pro těhotné ženy.

TVRDNUTÍ BŘÍŠKA

Tvrdnutí bříška dokáže vyděsit, ale představuje vlastně běžnou děložní činnost v průběhu těhotenství. Dochází k němu skoro po celou dobu těhotenství a intenzivněji potom od 34. týdne, kdy se děloha začíná připravovat na porod a zkouší, co dokáže při stazích. Především, pokud žena rodí poprvé, může pociťovat bolest v podbřišku, která postupuje směrem k pupíku. Tvrdnutí přitom není bolestivé, jen nepříjemné. Přichází ve chvílích, kdy je žena pod větším stresem nebo během fyzicky namáhavější činnosti. Pokud k tvrdnutí dochází často, informujte raději lékaře. Do 34. týdne by počet případů neměl přesáhnout 15, později 20 – 30. Může se však stát i ukazatelem předčasného porodu ve chvílích, kdy jej doprovází bolest v kříži a v podbřišku.

PREVENCE:

 • Lékaři doporučují magnesium, ale také klid, procházky a nepřemáhat se.

OMDLÉVÁNÍ A MDLOBY

V jakémkoliv období těhotenství mohou ženy překvapit slabosti a mdloby. Dochází k nim vlivem rozšířeného krevního řečiště, vyššímu minutovému objemu a vyšší srdeční frekvenci. Následkem těchto změn poklesne krevní tlak. Právě jeho snížení má za následek motání hlavy, mžitky a omdlévání, které přicházejí při delším stání, pobytu ve vydýchané místnosti nebo při rychlém vstávání. Obecně není omdlévání pro maminku, ani plod nebezpečné, pokud vlivem pádu nedojde k většímu zranění či k delší době bezvědomí.

PREVENCE:

 • Dostatečný pitný režim.
 • Dostatek spánku a pohybu.
 • Pomalé vstávání z nižších poloh.
 • V horku preferovat pobyt ve stínu.
 • Pravidelný příjem jídla, aby nedocházelo k dlouhým přestávkám na lačno.

BOLESTI ZAD

Ženské tělo se během těhotenství mění hned v několika oblastech, což s sebou přináší také určitou fyziologickou nestabilitu. K největším bolestem zad a pánve dochází zejména během dlouhé chůze, nastupování a vystupování z auta, stoupání do schodů či během vstávání z postele. Současně by budoucí maminky neměly dlouho setrvávat v jedné pozici. Velmi nepříjemné je, pokud se bolesti objevují během spánku. Těhotné ženy by proto měly preferovat spánek na levém boku s tím, že by hlava měla být v jedné rovině s páteří.

PREVENCE: