Arrow backLanguage
Těhotenství
Článek
Add this post to favorites

13. týden těhotenství

Právě se nacházíte ve 13. týdnu těhotenství. S příchodem druhého trimestru se začíná ve Vás dít mnoho zajímavých a podstatných věcí. Pojďte s námi nahlédnout, jaké zázraky se dějí ve 13. týdnu.

2minuty čtení Květen 17, 2018

 

VÝVOJ DĚŤÁTKA

Ve vývoji dítěte se toho děje opravdu hodně nového. Věřila byste, že vaše maličké už dokáže svírat prsty, otvírá i zavírá ústa a naučilo se polykat – už umí spolknout plodovou vodu, kterou trávicí soustava vstřebá a posléze ji ledviny vyloučí v podobě moči. Ledviny již krásně fungují. Jeho pokožka si začíná vytvářet melanin – ten způsobí po narození její pigmentaci. Nadále se vyvíjejí kosti a postupně se začíná formovat malá kostra. Dítě nyní váží něco okolo 30 gramů a od kostrče k temenu hlavy měří 7 centimetrů.

VAŠE TĚLO

Ke konci třetího měsíce se obvykle veškeré obtíže počáteční fáze těhotenství postupně vytratí a měla byste se cítit docela dobře. Využijte každé příležitosti vyjít ven, nadýchat se čerstvého vzduchu, i když je třeba zamračeno a slunce nesvítí. Mimochodem, už jste všimla, jak pěkně vypadá vaše pleť? Těhotenství totiž často pokožce prospěje. Hormonální změny podporují metabolismus a díky tomu Vaše pokožka působí zdravějším dojmem. Na čele či na tváři se Vám ale mohou objevit hnědé flíčky. Tyto neškodné pigmentové skvrnky samy zmizí zhruba tři měsíce po porodu. Nevěřte tomu, že se podle nich dá poznat, jestli budete mít holčičku nebo chlapečka, to jsou jenom pověry!

STRAVA

V rámci vyvážené stravy mohou těhotné jíst i ryby, neboť jsou výborným zdrojem bílkovin. Některé ryby obsahují velké množství rtuti, což je škodlivá látka, na niž je nervová soustava plodu během svého vývoje obzvláště citlivá. Proto se doporučuje, aby se těhotné ženy vyhnuly mořským rybám a plodům. Pro jistotu to ještě proberte se svým lékařem.

TIPY

Prozatím jste se nejspíš obešla bez těhotenského oblečení. Na chvíli, kdy budete potřebovat trochu volnější kalhoty, abyste mohla volně dýchat, si nejspíš ještě chvíli počkáte. Nebude ovšem na škodu, když už se dopředu po něčem poohlédnete a třeba si vyjdete na nákup se svou kamarádkou. Už byste si ovšem mohla pořídit několik pohodlných podprsenek s kosticemi a nastavitelnými ramínky. Vzhledem k tomu, že Vaše prsa neustále rostou, nemělo by Vás nic tlačit nebo škrtit. S pořizováním „opravdových“ těhotenských či kojících podprsenek raději ale ještě chvilku počkejte. Za pár týdnů budete možná kvůli rychle rostoucímu plodu začít potřebovat větší velikost! Co se bude dít ve 14. týdnu?

Nástroje pro maminky

Recepty
recepty

Vyberte si vhodný recept

Chcete najít chutný a zdravý recept? Je to snadné.

Vyber jmena
výběr jména pro miminko

Průvodce dětskými jmény

Na jménech záleží, a proto pomáháme rodičům prozkoumat nová jména pro miminka, dokud nenajdou perfektní.

ovulacni kalkulacka
Kalkulačka

Ovulační kalkulačka

Využijte naší kalkulačky a spočítejte si své plodné dny.

tehotensky kalendar
Kalkulačka termínu porodu

Kalkulačka termínu porodu

Použijte kalkulačku termínu porodu, abyste měli vždy aktuální informace o svém porodu a zvládli se tak připravit na příchod vašeho miminka.

Rady pro rodice
ikona otaznik

Rady pro moderní rodiče

Čerpejte z mnoha rad moderním rodičům,které Vám usnadní Vaše rodičovství.