Arrow backLanguage
Těhotenství
Článek
Add this post to favorites

13. týden těhotenství - 13. tt

Právě se nacházíte ve 13. tt. S příchodem druhého trimestru se začíná ve Vás dít mnoho podstatných věcí. Pojďte s námi nahlédnout, jaké zázraky se dějí ve 13. týdnu.

3minuty čtení Květen 17, 2018

 

VÝVOJ DĚŤÁTKA

Ve vývoji dítěte se toho děje opravdu hodně nového. Věřila byste, že vaše maličké už dokáže svírat prsty, otvírá i zavírá ústa a naučilo se polykat – už umí spolknout plodovou vodu, kterou trávicí soustava vstřebá a posléze ji ledviny vyloučí v podobě moči. Ledviny již krásně fungují. Jeho pokožka si začíná vytvářet melanin – ten způsobí po narození její pigmentaci. Nadále se vyvíjejí kosti a postupně se začíná formovat malá kostra. Dítě nyní váží něco okolo 30 gramů a od kostrče k temenu hlavy měří 7 centimetrů.

VAŠE TĚLO

Ke konci třetího měsíce se obvykle veškeré obtíže počáteční fáze těhotenství postupně vytratí a měla byste se cítit docela dobře. Využijte každé příležitosti vyjít ven, nadýchat se čerstvého vzduchu, i když je třeba zamračeno a slunce nesvítí. Mimochodem, už jste všimla, jak pěkně vypadá vaše pleť? Těhotenství totiž často pokožce prospěje. Hormonální změny podporují metabolismus a díky tomu Vaše pokožka působí zdravějším dojmem. Na čele či na tváři se Vám ale mohou objevit hnědé flíčky. Tyto neškodné pigmentové skvrnky samy zmizí zhruba tři měsíce po porodu. Nevěřte tomu, že se podle nich dá poznat, jestli budete mít holčičku nebo chlapečka, to jsou jenom pověry!

STRAVA

V rámci vyvážené stravy mohou těhotné jíst i ryby, neboť jsou výborným zdrojem bílkovin. Některé ryby obsahují velké množství rtuti, což je škodlivá látka, na niž je nervová soustava plodu během svého vývoje obzvláště citlivá. Proto se doporučuje, aby se těhotné ženy vyhnuly mořským rybám a plodům. Pro jistotu to ještě proberte se svým lékařem.

TIPY

Prozatím jste se nejspíš obešla bez těhotenského oblečení. Na chvíli, kdy budete potřebovat trochu volnější kalhoty, abyste mohla volně dýchat, si nejspíš ještě chvíli počkáte. Nebude ovšem na škodu, když už se dopředu po něčem poohlédnete a třeba si vyjdete na nákup se svou kamarádkou. Už byste si ovšem mohla pořídit několik pohodlných podprsenek s kosticemi a nastavitelnými ramínky. Vzhledem k tomu, že Vaše prsa neustále rostou, nemělo by Vás nic tlačit nebo škrtit. S pořizováním „opravdových“ těhotenských či kojících podprsenek raději ale ještě chvilku počkejte. Za pár týdnů budete možná kvůli rychle rostoucímu plodu začít potřebovat větší velikost! Co se bude dít ve 14. týdnu?

Jaké jsou hlavní vývojové změny dítěte ve 13. týdnu těhotenství?

Dítě se naučilo štípat prsty, otevírat a zavírat ústa a polykat, což znamená, že může polykat plodovou vodu. Jeho trávicí systém ji vstřebává a ledviny ji pak vylučují ve formě moči. Ledviny dítěte již fungují. Kůže dítěte začíná vytvářet melanin, který způsobuje jeho pigmentaci po narození. Kosti dítěte se dále vyvíjejí a postupně se začíná tvořit malá kostra. Dítě nyní váží něco kolem 30 gramů a měří 7 centimetrů od kostrče k temeni hlavy.

Jaké jsou fyzické změny těla během 13. týdne těhotenství?

Ke konci třetího měsíce obvykle všechny problémy počáteční fáze těhotenství postupně mizí a těhotná žena by se měla cítit zcela dobře. Hormonální změny podporují metabolismus a díky tomu pleť ženy vypadá zdravěji. Na čele nebo v obličeji se jí však mohou objevit hnědé skvrny. Tyto neškodné pigmentové skvrny zmizí samy přibližně tři měsíce po porodu.

Jak se stravovat ve 13. týdnu těhotenství?

Těhotné ženy mohou v rámci vyvážené stravy konzumovat také ryby, které jsou vynikajícím zdrojem bílkovin. Některé ryby obsahují velké množství rtuti, škodlivé látky, na kterou je nervový systém plodu během vývoje obzvláště citlivý. Těhotným ženám se proto doporučuje vyhýbat se mořským plodům. Pro jistotu se o tom poraďte se svým lékařem.

Nástroje pro maminky
Recepty
recepty
Vyberte si vhodný recept

Chcete najít chutný a zdravý recept? Je to snadné.

Vyber jmena
výběr jména pro miminko
Generátor jmen pro miminko

Na jménech záleží, a proto pomáháme rodičům prozkoumat nová jména pro miminka, dokud nenajdou perfektní.

ovulacni kalkulacka
Kalkulačka
Ovulační kalkulačka

Využijte naší kalkulačky a spočítejte si své plodné dny.

tehotensky kalendar
Kalkulačka termínu porodu
Kalkulačka termínu porodu

Použijte kalkulačku termínu porodu, abyste měli vždy aktuální informace o svém porodu a zvládli se tak připravit na příchod vašeho miminka.

Rady pro rodice
ikona otaznik
Rady pro moderní rodiče

Čerpejte z mnoha rad moderním rodičům,které Vám usnadní Vaše rodičovství.

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.