Arrow backLanguage
Těhotenství
Článek
Add this post to favorites

32. týden těhotenství

Právě se nacházíte ve 32. týdnu těhotenství. Blížíte se do cílové rovinky a Vaše dítě se stále vyvíjí, ale od teď už půjde spíše o kosmetické úpravy a drobná zdokonalení.

2minuty čtení Květen 17, 2018

 

VÝVOJ DĚŤÁTKA

Kosti dítěte jsou téměř na 100 % vyvinuté. Brzy se změní i barva kůže z červené na krásně růžovou, typickou pro novorozence. V tomto období má plod relativně velké nadledviny – stejně velké jako dospívající člověk Nadledviny vylučují obrovské množství steroidních hormonů včetně kortizolu (přírodní kortizon), téměř desetkrát více než nadledviny dospělého. Kortizol hraje důležitou úlohu – jednak pomáhá ve správný okamžik spustit porod a též má vliv na dozrávání orgánů, jako jsou plíce. Po narození se nadledviny dramaticky zmenší a jejich velikost bude poměrná k celkové velikosti dítěte.

VAŠE TĚLO

Vnímáte, že Vaše zažívání nyní funguje pomaleji než obvykle? I v tomto případě můžete poděkovat hormonům. K lepšímu fungování střev a většímu celkovému pohodlí můžete přispět tím, že budete jíst sušené ovoce a další potraviny bohaté na vlákninu.

STRAVA

Sice jste ještě těhotná, bříško již nejspíš nezapřete, ani v těch nejvolnějších šatech, ale my se Vás pokusíme nabádat k tomu, abyste se už pomalu začala připravovat na období po porodu. Nyní je skvělá příležitost zajistit, aby Váš jídelníček obsahoval všechny potřebné vitamíny. Jemná kůže děťátka projde během porodu a po něm zatěžkávací zkouškou, protože už nebude chráněná plodovou vodou. Vitamíny se v těle neukládají na horší časy, je tedy potřeba je v potravě přijímat dnes a denně, aby od Vás dítě nyní i v době kojení mohlo dostávat všechny živiny potřebné pro jeho kůži a tělo. Potřebné množství pokryje normální vyvážená a rozmanitá strava. Je dobré řídit se jednoduchým pravidlem: čím barevnější (a teď myslíme přirozeně barevnější) jídlo je, tím více vitamínů z něj získáte.

TIPY

Asi jste už přemýšlela nad tím, co budete pro děťátko potřebovat. Pokud jde o oblečení, budete potřebovat pět až sedm kusů dupaček, košilek či body a kombinéz na spaní. Malé děti ze začátku vypité mléko často vyzvrací. Dále budete potřebovat jednu nebo dvě bavlněné čepičky, spací pytel, svetříky a zimní nebo lehčí kombinézu a čepici naven podle počasí. Mezi základní výbavu pro první dny patří ještě věci na spaní, koupání, přebalovaní, krmení a hraní, i když nejoblíbenější hračkou budete v prvním období samozřejmě vy. A dále budete potřebovat malou zásobu kosmetiky, aby bylo Vaše dítě hned od začátku hezky čisté. Co se bude dít ve 33. týdnu?

Nástroje pro maminky

Recepty
recepty

Vyberte si vhodný recept

Chcete najít chutný a zdravý recept? Je to snadné.

Vyber jmena
výběr jména pro miminko

Průvodce dětskými jmény

Na jménech záleží, a proto pomáháme rodičům prozkoumat nová jména pro miminka, dokud nenajdou perfektní.

ovulacni kalkulacka
Kalkulačka

Ovulační kalkulačka

Využijte naší kalkulačky a spočítejte si své plodné dny.

tehotensky kalendar
Kalkulačka termínu porodu

Kalkulačka termínu porodu

Použijte kalkulačku termínu porodu, abyste měli vždy aktuální informace o svém porodu a zvládli se tak připravit na příchod vašeho miminka.

Rady pro rodice
ikona otaznik

Rady pro moderní rodiče

Čerpejte z mnoha rad moderním rodičům,které Vám usnadní Vaše rodičovství.