Arrow backLanguage
Těhotenství
Článek
Add this post to favorites

39. týden těhotenství - 39. tt

Právě se nacházíte ve 39. tt. Možná jste už párkrát cítila kontrakce a říkala jste si, jestli to už je „ono“. Nebojte se, začátek porodu určitě nepropásnete.

2minuty čtení Květen 17, 2018

 

VÝVOJ DĚŤÁTKA

Pod kůží děťátka se dále tvoří slabá tuková vrstva, aby bylo schopno čelit vnějšímu prostředí poté, co si tak dlouho hovělo v útulném bezpečí Vaší dělohy. Již téměř dosáhlo porodní hmotnosti, takže nemá skoro žádné místo na to, aby se mohlo hýbat, a toto omezení dobře vnímá. Tělo a orgány děťátka jsou již v předposledním týdnu v dokonale funkčním stavu, a pokud by se dítě narodilo už teď, bylo by naprosto v pořádku.

VAŠE TĚLO

Zejména prvorodičky si nejsou jisté, zda poznají začátek porodu. Můžeme Vás ujistit, že ho rozhodně poznáte. Jen velmi malé procento dětí se narodí tak rychle, že matka nestihne včas dojet do porodnice. Naopak se často stává, že lékař pošle rodiče z porodnice zpět domů, protože přijeli příliš brzy. Krátce před začátkem porodu můžete pociťovat lehkou nevolnost nebo bolest hlavy a možná budete velmi unavená. Často se objeví mírně krvavý nebo hlenovitý výtok. To je známka, že se děložní čípek otevřel. Pokud Vám začaly kontrakce, znamená to, že porod začal. A jaký je rozdíl mezi Braxton-Hicksovými kontrakcemi neboli poslíčky a opravdovými kontrakcemi v první fázi porodu? Při poslíčcích se břicho napne na chvíli a pak se hned zase uvolní, navíc jsou nepravidelné a přestanou, pokud si lehnete nebo si vlezete do horké vany. Naproti tomu „opravdové“ kontrakce ve vaně nebo v klidové poloze zesilují. Objevují se v pravidelných intervalech, které se postupně zkracují. Pokud je interval kratší než deset minut, je čas vyrazit do porodnice!

TIPY

Každé dítě je samozřejmě jiné a nelze tedy říci, jaké budou jeho přesné míry. Ale průměrná délka zdravého novorozence při narození v termínu je asi 52 cm a průměrná hmotnost mezi 3,3 a 3,4 kilo. Tato čísla se ale u jednotlivých dětí mohou výrazně lišit. Pokud byste čekala mimořádně velké dítě, Váš lékař by to na posledním ultrazvuku určitě poznal a řekl by Vám to. Co se bude dít ve 40. týdnu?

Nástroje pro maminky
Recepty
recepty
Vyberte si vhodný recept

Chcete najít chutný a zdravý recept? Je to snadné.

Vyber jmena
výběr jména pro miminko
Generátor jmen pro miminko

Na jménech záleží, a proto pomáháme rodičům prozkoumat nová jména pro miminka, dokud nenajdou perfektní.

ovulacni kalkulacka
Kalkulačka
Ovulační kalkulačka

Využijte naší kalkulačky a spočítejte si své plodné dny.

tehotensky kalendar
Kalkulačka termínu porodu
Kalkulačka termínu porodu

Použijte kalkulačku termínu porodu, abyste měli vždy aktuální informace o svém porodu a zvládli se tak připravit na příchod vašeho miminka.

Rady pro rodice
ikona otaznik
Rady pro moderní rodiče

Čerpejte z mnoha rad moderním rodičům,které Vám usnadní Vaše rodičovství.

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.