VÝVOJ DĚŤÁTKA
Pod kůží děťátka se dále tvoří slabá tuková vrstva, aby bylo schopno čelit vnějšímu prostředí poté, co si tak dlouho hovělo v útulném bezpečí Vaší dělohy. Již téměř dosáhlo porodní hmotnosti, takže nemá skoro žádné místo na to, aby se mohlo hýbat, a toto omezení dobře vnímá. Tělo a orgány děťátka jsou již v předposledním týdnu v dokonale funkčním stavu, a pokud by se dítě narodilo už teď, bylo by naprosto v pořádku.
VAŠE TĚLO
Zejména prvorodičky si nejsou jisté, zda poznají začátek porodu. Můžeme Vás ujistit, že ho rozhodně poznáte. Jen velmi malé procento dětí se narodí tak rychle, že matka nestihne včas dojet do porodnice. Naopak se často stává, že lékař pošle rodiče z porodnice zpět domů, protože přijeli příliš brzy. Krátce před začátkem porodu můžete pociťovat lehkou nevolnost nebo bolest hlavy a možná budete velmi unavená. Často se objeví mírně krvavý nebo hlenovitý výtok. To je známka, že se děložní čípek otevřel. Pokud Vám začaly kontrakce, znamená to, že porod začal. A jaký je rozdíl mezi Braxton-Hicksovými kontrakcemi neboli poslíčky a opravdovými kontrakcemi v první fázi porodu? Při poslíčcích se břicho napne na chvíli a pak se hned zase uvolní, navíc jsou nepravidelné a přestanou, pokud si lehnete nebo si vlezete do horké vany. Naproti tomu „opravdové“ kontrakce ve vaně nebo v klidové poloze zesilují. Objevují se v pravidelných intervalech, které se postupně zkracují. Pokud je interval kratší než deset minut, je čas vyrazit do porodnice!
TIPY
Každé dítě je samozřejmě jiné a nelze tedy říci, jaké budou jeho přesné míry. Ale průměrná délka zdravého novorozence při narození v termínu je asi 52 cm a průměrná hmotnost mezi 3,3 a 3,4 kilo. Tato čísla se ale u jednotlivých dětí mohou výrazně lišit. Pokud byste čekala mimořádně velké dítě, Váš lékař by to na posledním ultrazvuku určitě poznal a řekl by Vám to. Co se bude dít ve 40. týdnu?