Arrow backLanguage
Těhotenství
Článek
Add this post to favorites

26. týden těhotenství - 26. tt

Právě se nacházíte ve 26. tt. Zhruba v tomto období Vaše děťátko poprvé otevřelo oči a zčíná vnímat svět kolem sebe.

2minuty čtení Květen 17, 2018

VÝVOJ DĚŤÁTKA

Hlavička děťátka má nyní přes 7 centimetrů v průměru a je velká jako malý pomeranč, tělo váží kolem 760 gramů a měří 36 centimetrů. Díky tuku, který se mu postupně ukládá pod kůží, se dítě postupně zakulacuje, aby mělo po narození zásoby. Vlasy a nehty se již také začínají rýsovat, v dásních se potahují zubní sklovinou budoucí mléčné zoubky. Dítě už má velice dobře vyvinutý chápavý reflex a může se držet pupeční šňůry. Občas s ní může zvesela tahat tam a zpátky. Nebojte se, je to úplně normální a nehrozí žádné nebezpečí!

VAŠE TĚLO

Už je zase večer a Vám by se chtělo spát. Jenže děťátku vůbec ne! „Proč nic nedělá? Kam se poděl ten příjemný houpavý pohyb? Asi se budu muset hýbat samo!” Něco podobného si asi Vaše maličké říká a dožaduje se Vaší pozornosti – a zrovna v dobu, kdy už byste chtěla ulehnout. Tatínkovi to nevadí, protože ten je rád, když se děťátko hýbá. Ale co Vy? Není divu, že teď býváte často unavená a vyčerpaná! Vaše bříško se pořád zvětšuje a je čím dál těžší najít si při spaní pohodlnou pozici. Na břiše už spát vůbec nemůžete. Ale ani na zádech byste neměla, protože by děloha mohla tlačit na velkou žílu, která Vám probíhá zády, což by bránilo oběhu krve. V dalších několika týdnech pro vás bude nejpohodlnější pozice na boku. Vložte si mezi kolena polštář, aby to bylo příjemnější.

STRAVA

Pokud vás v noci pálí žáha, zkuste pod hlavu dát ještě jeden polštář. Dále si dávejte navečer pouze lehčí jídla. Pozor na tuky, ty mohou zpomalit trávení a prohlubovat potíže se zažíváním, které narušují Váš spánek. Honí-li vás po lehčím večerním jídle v noci mlsná, dejte si hodinku před spaním něco menšího, třeba krajíček chleba s džemem, nějaký mléčný výrobek nebo ovoce. Večerní mňamka až do postele? Jste-li už v noci opravdu utahaná, klidně si jídlo přineste do postele na tácu.

TIPY

Asi jste si již všimla, že je bříško o něco napjatější – a taky děťátku už v něm začíná být poněkud těsno. Veletoče, které ještě nedávno šťastně předvádělo v plodové vodě, brzy skončí. Nedělejte si tedy starosti, hýbá-li se Vaše miminko o něco méně než dřív. Pokud byste však delší dobu nepocítila žádný pohyb (zhruba 8 hodin), okamžitě vyhledejte svého lékaře, aby zjistil, jestli je vše v pořádku. Co se bude dít ve 27. týdnu?

Nástroje pro maminky
Recepty
recepty
Vyberte si vhodný recept

Chcete najít chutný a zdravý recept? Je to snadné.

Vyber jmena
výběr jména pro miminko
Generátor jmen pro miminko

Na jménech záleží, a proto pomáháme rodičům prozkoumat nová jména pro miminka, dokud nenajdou perfektní.

ovulacni kalkulacka
Kalkulačka
Ovulační kalkulačka

Využijte naší kalkulačky a spočítejte si své plodné dny.

tehotensky kalendar
Kalkulačka termínu porodu
Kalkulačka termínu porodu

Použijte kalkulačku termínu porodu, abyste měli vždy aktuální informace o svém porodu a zvládli se tak připravit na příchod vašeho miminka.

Rady pro rodice
ikona otaznik
Rady pro moderní rodiče

Čerpejte z mnoha rad moderním rodičům,které Vám usnadní Vaše rodičovství.

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.