Arrow backLanguage
Těhotenství
Článek
Add this post to favorites

36. týden těhotenství - 36. tt

Právě se nacházíte ve 36. tt. Odteď do okamžiku příchodu na svět bude dítě přibírat asi 220 g týdně. Měří už celých 47 cm a váží 2,7 kg! Více o tomto týdnu se dočtete dále.

3minuty čtení Květen 17, 2018

VÝVOJ DĚŤÁTKA

Děťátko už je docela baculaté a teoreticky by se obešlo bez pupeční šňůry. A co automatický, nepřetržitý přísun výživy, která k němu skrz pupeční šňůru proudí? Po narození bude dítě získávat výživu z pravidelných dávek mateřského mléka. Brzy si zvykne, že v době mezi jídly musí vydržet. Stejně tak po porodu přestává placenta vykonávat funkci plic. Poté, co dítě poprvé zakřičí, se plodová voda v dýchacích cestách vstřebá a od prvního samostatného nadechnutí bude všechno fungovat tak, jak má.

VAŠE TĚLO

Vaše bříško je nyní tak velké, že je pro Vás těžké se předklonit, když si chcete zavázat boty. Možná si zvyknete nosit takové, do kterých jen jednoduše vklouznete. Nebojte se požádat partnera, aby Vám při oblékáním pomohl. Pro člověka, který je po dlouhou dobu jen pozorovatelem, je vždycky příjemné, když se může aktivně zapojit. Obecně platí, že Vám v této době prospěje, když budete trochu více odpočívat. S velkým břichem jsou i snadné úkony docela únavné a mohou způsobovat bolesti zad. Možná máte ochotné přátele nebo rodiče, kteří Vám trochu pomohou s domácností a nákupy nebo Vám občas uvaří jídlo. Pokud Vám není dobře, vždycky můžete požádat o pomoc a podporu, které Vám ostatní mohou poskytnout jako dárek k narození děťátka.

STRAVA

Stravu byste měla chápat jako prostředek, kterým lze dosáhnout lepší duševní rovnováhy a zmírnit stres. Snažte se jíst hodně čerstvého ovoce a zeleniny, čerstvých ryb a kvalitních sacharidů. Některé pokrmy jsou z hlediska obsahu živin bohatší než jiné. Například hořčík, který pomáhá držet pod pokličkou každodenní stres, je obsaženo v některých minerálních vodách (je to uvedeno na obalu), v hořké čokoládě, ve slunečnicových a dýňových semíncích. Vitamín B6, který je důležitý pro správné fungování nervového systému, je obsažen v sójových bobech, pivovarských kvasnicích, banánech, ořeších a celozrnných potravinách. Aminokyselina Tyrosin obsažená v mléčných výrobcích a bílém mase spouští žádoucí řetězovou reakci, která je základem pro tvorbu řady hormonů a dalších látek zmírňujících stres. Také nezapomínejte, že potěšení spojené s konzumací oblíbeného jídla způsobuje uvolňování endorfinů, které vyvolávají pocit pohody a euforie. Takže na něm není nic špatného!

TIPY

Pro některé rodiče je hledání vhodného jména pro dítě příjemná zábava, zatímco pro jiné představuje třecí plochu. Ale nemusí tomu tak být! Inspiraci najdete všude – v knihách o jménech (které vedle tradičních jmen často zahrnují i jména mýtická a exotická), v rodinných kronikách, v oblíbených filmech. Při výběru jména můžete použít například následující metodu. Každý z partnerů sepíše seznam oblíbených jmen. Pokud se některé jméno objevuje na obou seznamech, … kdepak, to by bylo moc jednoduché! Jedna malá rada: Do výběru jména nezapojujte příliš mnoho kamarádů a příbuzných. Pokud při každém návrhu slyšíte reakci typu „Jé, tak se jmenovala tetina čivava“, může to být poněkud únavné. Co se bude dít ve 37. týdnu?

Nástroje pro maminky
Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.