Arrow backLanguage
Těhotenství
Článek
Add this post to favorites

33. týden těhotenství

Právě se nacházíte ve 33. týdnu těhotenství. Vaše dítě je každý den o něco lépe vyvinuté a připravuje se na to, že už za necelých 10 týdnů přijde na svět. Do okamžiku, kdy se poprvé uvidíte s človíčkem, který Vám roste v břiše, už zbývá přibližně šest týdnů. Připadá Vám to neuvěřitelné?

3minuty čtení Květen 17, 2018

 

VÝVOJ DĚŤÁTKA

Váš malý podnájemník kolem sebe už nemá moc místa. Je jedině dobře, že se připravuje na cestu ven, která ho už brzy čeká. Nastavuje se do pozice, ve které se jeho hlavička nachází v nejužší části dělohy. 95 % novorozenců přichází na svět hlavičkou napřed v záklonu směrem doleva. Dítě doteď spolykalo spousty plodové vody. Jeho střeva se proto zaplňují hustou vazkou zelenou nebo černou hmotou zvanou mekonium neboli smolka, která vzniká z pevných částeček a různých zbytků nacházejících se v plodové vodě (jako jsou části buněk a kousky voskovitého mázku). Pokud vás to zajímá, tak právě smolka spustí po narození první pohyby střev.

VAŠE TĚLO

Udělala se Vám vepředu na břiše zvláštní čára? V posledním trimestru se objevuje svislá linie uprostřed břicha, která jako by ho rozdělovala na dvě poloviny. Říká se jí linea nigra a postupem času je pigmentace čím dál výraznější a čára tmavne. Nejviditelnější je těsně po porodu a po několika dalších týdnech zcela mizí. Další změnou je, že děloha v těle zabírá čím dál více místa, takže tlačí na pupík, který vystupuje dopředu. Pro mnoho žen to může být nepříjemné – jemná kůže se může odírat o oblečení. Pomoci může kapka zvláčňujícího oleje. Snad Vás alespoň trochu utěší, že po porodu se pupík vrátí zpět do původní polohy.

STRAVA

Pokud jste přibrala příliš a stydíte se za to, možná Vás napadlo, že byste mohla zkusit zhubnout. Pro dítě i Vaše tělo je důležité, aby byl hmotnostní přírůstek v posledním trimestru i během celého těhotenství dostatečný. Přírůstky vyšší než 0,5 kg týdně byste však určitě měla konzultovat se svým lékařem. Nadměrné přibírání v posledních týdnech těhotenství může souviset se zvýšeným krevním tlakem. Váš lékař bude vědět nejlépe, co je pro Vás dobré. Rozhodně byste se však neměla v průběhu těhotenství pokoušet hubnout bez odborného dohledu.

TIPY

V tomto období těhotenství už nejspíše můžete u pohybů dítěte vypozorovat určitou pravidelnost. Dítě střídá klidnější chvíle se slabými pohyby s chvílemi, kdy o sobě dává hodně vědět. Každé dítě je jiné a neexistuje žádný popis toho, jak by pohyby měly správně vypadat. Důležité je, aby se frekvence a charakter pohybů příliš neměnily – při déletrvajícím zeslabení či naopak zesílení pohybů dítěte je pak lepší vyhledat lékaře a nechat zkontrolovat, zda je vše v pořádku! Co se bude dít ve 34. týdnu?

Nástroje pro maminky

Recepty
recepty

Vyberte si vhodný recept

Chcete najít chutný a zdravý recept? Je to snadné.

Vyber jmena
výběr jména pro miminko

Průvodce dětskými jmény

Na jménech záleží, a proto pomáháme rodičům prozkoumat nová jména pro miminka, dokud nenajdou perfektní.

ovulacni kalkulacka
Kalkulačka

Ovulační kalkulačka

Využijte naší kalkulačky a spočítejte si své plodné dny.

tehotensky kalendar
Kalkulačka termínu porodu

Kalkulačka termínu porodu

Použijte kalkulačku termínu porodu, abyste měli vždy aktuální informace o svém porodu a zvládli se tak připravit na příchod vašeho miminka.

Rady pro rodice
ikona otaznik

Rady pro moderní rodiče

Čerpejte z mnoha rad moderním rodičům,které Vám usnadní Vaše rodičovství.