Arrow backLanguage
Těhotenství
Článek
Add this post to favorites

33. týden těhotenství - 33. tt

Právě se nacházíte ve 33. tt. Vaše dítě je každý den o něco lépe vyvinuté a připravuje se na to, že už za necelých 10 týdnů přijde na svět.

3minuty čtení Květen 17, 2018

 

VÝVOJ DĚŤÁTKA

Váš malý podnájemník kolem sebe už nemá moc místa. Je jedině dobře, že se připravuje na cestu ven, která ho už brzy čeká. Nastavuje se do pozice, ve které se jeho hlavička nachází v nejužší části dělohy. Jak poloha a postavení dítěte ovlivňuje typ porodu? To se dočtete v tomto článku. 95 % novorozenců přichází na svět hlavičkou napřed v záklonu směrem doleva. Dítě doteď spolykalo spousty plodové vody. Jeho střeva se proto zaplňují hustou vazkou zelenou nebo černou hmotou zvanou mekonium neboli smolka, která vzniká z pevných částeček a různých zbytků nacházejících se v plodové vodě (jako jsou části buněk a kousky voskovitého mázku). Pokud vás to zajímá, tak právě smolka spustí po narození první pohyby střev.

VAŠE TĚLO

Udělala se Vám vepředu na břiše zvláštní čára? V posledním trimestru se objevuje svislá linie uprostřed břicha, která jako by ho rozdělovala na dvě poloviny. Říká se jí linea nigra a postupem času je pigmentace čím dál výraznější a čára tmavne. Nejviditelnější je těsně po porodu a po několika dalších týdnech zcela mizí. Další změnou je, že děloha v těle zabírá čím dál více místa, takže tlačí na pupík, který vystupuje dopředu. Pro mnoho žen to může být nepříjemné – jemná kůže se může odírat o oblečení. Pomoci může kapka zvláčňujícího oleje. Snad Vás alespoň trochu utěší, že po porodu se pupík vrátí zpět do původní polohy.

STRAVA

Pokud jste přibrala příliš a stydíte se za to, možná Vás napadlo, že byste mohla zkusit zhubnout. Pro dítě i Vaše tělo je důležité, aby byl hmotnostní přírůstek v posledním trimestru i během celého těhotenství dostatečný. Přírůstky vyšší než 0,5 kg týdně byste však určitě měla konzultovat se svým lékařem. Nadměrné přibírání v posledních týdnech těhotenství může souviset se zvýšeným krevním tlakem. Váš lékař bude vědět nejlépe, co je pro Vás dobré. Rozhodně byste se však neměla v průběhu těhotenství pokoušet hubnout bez odborného dohledu.

TIPY

V tomto období těhotenství už nejspíše můžete u pohybů dítěte vypozorovat určitou pravidelnost. Dítě střídá klidnější chvíle se slabými pohyby s chvílemi, kdy o sobě dává hodně vědět. Každé dítě je jiné a neexistuje žádný popis toho, jak by pohyby měly správně vypadat. Důležité je, aby se frekvence a charakter pohybů příliš neměnily – při déletrvajícím zeslabení či naopak zesílení pohybů dítěte je pak lepší vyhledat lékaře a nechat zkontrolovat, zda je vše v pořádku! Co se bude dít ve 34. týdnu?

Jak se dítě vyvíjí ve 33. týdnu a jaké jsou jeho pohyby?

Ve 33. týdnu těhotenství se dítě aktivně vyvíjí. Jeho pohyby jsou stále poměrně silné, protože má dostatek prostoru k pohybu uvnitř dělohy. Jeho poloha může být různá, ale většina novorozenců přichází na svět hlavou napřed v záklonu doleva.

Co je linea nigra?

Linea nigra je tmavá svislá čára, která se může objevit uprostřed břicha během těhotenství. Tato linie rozděluje břicho na dvě poloviny. Postupem času se pigmentace této linie stává výraznější a tmavší. Nejvíce je viditelná těsně po porodu a postupně mizí několik týdnů po porodu.

Je vhodné snažit se v tomto období těhotenství zhubnout?

Během posledního trimestru těhotenství je důležité, aby byl přírůstek hmotnosti dostatečný pro správný vývoj dítěte a zdraví matky. Pokud jste hodně přibrala a máte obavy, je důležité to probrat se svým lékařem. Pokusy o hubnutí v tomto období by neměly probíhat bez odborného dohledu.

Jaká jsou nebezpečí spojená s nadměrným přibýváním na váze v posledním trimestru těhotenství?

Nadměrný přírůstek hmotnosti v posledních týdnech těhotenství může být spojen se zvýšeným krevním tlakem a dalšími komplikacemi. Proto je důležité probrat své obavy s lékařem. Ten bude schopen posoudit, co je pro vás nejlepší, a sledovat váš zdravotní stav a vývoj dítěte.

Nástroje pro maminky
Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.