Arrow backLanguage
Těhotenství
Článek
Add this post to favorites

25. týden těhotenství - 25. tt

Právě se nacházíte ve 25. tt. Za tři týdny Vám končí druhý trimestr. Blížíte se k cílové rovince! 

3minuty čtení Květen 17, 2018

 

VÝVOJ DĚŤÁTKA

Teď už si možná někdy říkáte, jestli děťátko v děloze nemá hodiny salsy. Vzhledem k tomu, jaké v bříšku předvádí psí kusy a jak se ve svém malém příbytku občas pohybuje ze strany na stranu, tu a tam se zcela nevyhnutelně dotkne nebo přímo udeří do děložní stěny (jako obvykle připomínáme, že není důvod k obavám, je-li Vaše maličké klidné a Vy nic takového necítíte – neexistují dvě stejné děti!). Dotýká se Vás a tlačí svýma nohama i rukama, hlavou nebo dokonce i zády. Občas bývá hodně neklidné. Hlaďte si bříško, ať ví, že Vám na něm záleží. Ucítí to a možná k Vám dokonce vztáhne ruku, bude-li mít dostatečně vyvinutý hmat. Tyto klidné smyslové zážitky Vám pomohou se víc sblížit s tou maličkou bytostí, která uvnitř Vás roste.

VAŠE TĚLO

Věděla jste, že máte v bříšku malého snílka? Vědci totiž zjistili, že se dětem v děloze zdají sny. Zaznamenali, že se v určitých fázích spánku nenarozeným děťátkům pohybují za víčky oči podobně jako dospělým. Vyspala jste se dobře? Některé budoucí maminky totiž v tomto období těhotenství někdy sužují noční můry. To je bohužel úplně normální, protože naše obavy a problémy nás provázejí i ve snech. Hlavně nezapomínejte na to, že věštecké sny se objevují jenom v pohádkách. Berte své starosti jako pozitivní signál. Zlý sen ve skutečnosti znamená, že jste na cestě stát se dobrou matkou. Maličké se ještě ani nenarodilo a Vy už jste o něj celá strachy bez sebe!

STRAVA

Poslouchejte hlas svého srdce. A svoje chutě. Některé ženy tvrdí, že se raději svým chutím nepoddávají, protože třeba mají pocit, že by se jejich malé mohlo zlobit, kdyby si daly kari. Nesmysl Děťátko kari jíst nebude, pouze ho pozná podle aromatických částic v plodové vodě. Molekul, chcete-li. A taky bude vnímat potěšení, které jste z jídla měla. Takže se nebojte a používejte bylinky a koření dle libosti. Můžete jíst všechno, co Vám chutná. Jediné, co bychom Vám snad doporučili, je, abyste se mírnila s chilli. Papričky by mohly pálit jak vás, tak i děťátko!

TIPY

Otékají Vám kotníky? Máme tu pro vás pár rychlých rad, jak jim můžete ulevit. Existují dva způsoby a každý je úplně jiný. Buď se posaďte a dejte si nohy nahoru. Nebo vstaňte a jděte na procházku! Zvednete-li nohy do zvýšené polohy, snížíte tím tlak na chodidla a kotníky. Chůzí zase podpoříte správný oběh krve v lýtkách a rozložení tekutin v těle. Pokud by Vám však začaly otékat tváře anebo ruce, okamžitě navštivte svého lékaře. Tyto příznaky totiž mohou poukazovat na takzvanou těhotenskou preeklampsii, což je zvýšený krevní tlak, v těhotenství poměrně běžná záležitost, ale zároveň ji nesmíte podcenit. Co se bude dít ve 26. týdnu?

Jakým vývojem prochází dítě ve 25. týdnu těhotenství?

Ve 25. týdnu těhotenství prochází dítě v děloze významným vývojem. Zdá se, že je velmi aktivní, a někdy se může zdát, že má lekce tance. Nohama, rukama, hlavou a dokonce i zády se dotýká děložních stěn a tlačí na ně. Pokud je hmat dítěte dostatečně vyvinutý, může reagovat na dotek a může se dokonce snažit dotknout ruky, kterou má na bříšku.

Je vhodné jíst v těhotenství kořeněná jídla?

V těhotenství je vhodné jíst kořeněná jídla, pokud si to žena přeje. Nemusí se obávat, že by to mohlo dítě rozčílit. Dítě koření jíst nebude, ale dokáže je rozpoznat prostřednictvím aromatických částic v plodové vodě. Jediné varování spočívá v tom, že by těhotná žena měla být opatrná s chilli papričkami, protože by mohly pálit ji i dítě.

Jaké jsou způsoby zmírnění otoků kotníků v těhotenství?

Pokud jsou kotníky v těhotenství oteklé, existují dva způsoby, jak tento stav zmírnit. Prvním z nich je sedět a zvedat nohy, což sníží tlak na chodidla a kotníky. Druhým způsobem je procházka, která podpoří správný krevní oběh v lýtkách a rozvod tekutin v těle. V případě otoků obličeje nebo rukou je však důležité navštívit lékaře, protože tyto příznaky mohou poukazovat na preeklampsii.

Nástroje pro maminky
Recepty
recepty
Vyberte si vhodný recept

Chcete najít chutný a zdravý recept? Je to snadné.

Vyber jmena
výběr jména pro miminko
Generátor jmen pro miminko

Na jménech záleží, a proto pomáháme rodičům prozkoumat nová jména pro miminka, dokud nenajdou perfektní.

ovulacni kalkulacka
Kalkulačka
Ovulační kalkulačka

Využijte naší kalkulačky a spočítejte si své plodné dny.

tehotensky kalendar
Kalkulačka termínu porodu
Kalkulačka termínu porodu

Použijte kalkulačku termínu porodu, abyste měli vždy aktuální informace o svém porodu a zvládli se tak připravit na příchod vašeho miminka.

Rady pro rodice
ikona otaznik
Rady pro moderní rodiče

Čerpejte z mnoha rad moderním rodičům,které Vám usnadní Vaše rodičovství.

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.