Arrow backLanguage
0-3 měsíců
Článek
Add this post to favorites

Znáte základní pohybové dovednosti dítěte?

V prvním roce života udělá dítě obrovský pokrok, zejména co se týče jeho schopností a pohybových dovedností. Které jsou ty nejdůležitější? Motorický vývoj sice má své základní všeobecně platné zákonitosti, každé dítě se však vyvíjí vlastním tempem a vyniká v jiné oblasti.

5minut čtení Črv 3, 2017

Zdravý vývoj svého potomka můžete podpořit například správným nošením nebo různými hrami. Zcela nevhodné jsou naopak pomůcky jako pasivní chodítka, hopsadla nebo neergonomická nosítka, které zbytečně přetěžují pohybový aparát. Dítě by si kvůli nim už v raném věku mohlo zafixovat špatné pohybové vzorce, které jsou častou příčinou bolestí zad, hlavy a kloubů, nebo jiných zdravotních potíží v dospělosti. Děti zvládnou veškeré pohybové dovednosti samy až ve chvíli, kdy je na ně jejich tělo zcela připravené jak po fyzické, tak i po psychické stránce. Nenechte se proto stresovat tím, že vaše dítě ještě nesedí, ačkoli kamarádčin syn už začal dokonce chodit a přitom je o dva týdny mladší. Stejně tak nevadí, že ještě neleze, ale pouze „péruje“ na kolínkách. Brzy na vše samo přijde a vy budete ještě ráda vzpomínat na chvíle, kdy vaše dítě zůstalo ležet přesně tam, kam jste ho před několika minutami položila.

Podívejte se na deset základních pohybových dovedností, které si vaše děťátko v prvních 18 měsících svého života pravděpodobně zvládne osvojit.
 

1. PASENÍ KONÍKŮ, NEBOLI TAKZVANÉ PRVNÍ VZPŘÍMENÍ

Pokládejte své miminko na bříško už od narození. Nejprve stačí jen několikrát za den na pár minut. Jakmile posílí správné svaly a zvládne zapojit i horní končetiny, bude se mu v této poloze líbit. Pasení koníků, kdy dítě symetricky drží své tělo, dokáže se podepřít rukama a dojde tak k napřímení páteře, by dítě mělo zvládnout do konce čtvrtého měsíce.

2. DRUHÉ VZPŘÍMENÍ

Když má dítě dostatečně silné zádové a šíjové svaly, vzpřimovače páteře a břišní svaly, zvládne druhé vzpřímení. Obvykle k tomu poprvé dojde mezi čtvrtým a osmým měsícem života. V této poloze na bříšku se opírá o dlaně natažených paží. Pokud chcete své miminko motivovat k lezení, můžete před něj položit hračku, ke které se bude muset natáhnout.

3. OTOČENÍ ZE ZAD NA BŘÍŠKO A ZPĚT

Dítě se nejprve otočí ze zad na bok a teprve potom na bříško. Tento pohyb zvládne do konce šestého měsíce, o něco později se naučí otáčet i zpět. Zpočátku děti často používají k otáčení pouze jednu stranu, protože je to pro ně snazší. Je dobré je proto motivovat k přetáčení i na druhý bok, aby nevznikaly vývojové asymetrie.

4. PÉROVÁNÍ NA KOLÍNKÁCH

Mezi pátým a osmým měsícem děti zjistí, že nemusí zůstávat ležet na podložce, ale mohou se samy dostat i výše. Pokud to vaše dítě bude bavit, cvičte s ním na aerobním míči (overballu) nebo ho v poloze na bříšku houpejte na velkém gymnastickém míči. Můžete před něj položit hračku, na kterou se bude snažit z míče dosáhnout. Zajímavý předmět zkuste umístit i na nízkou poličku nebo vyšší podložku, aby se pro něj dítě muselo natáhnout směrem nahoru.

5. LEZENÍ

Lezení je pro zdravý vývoj pohybového aparátu velmi důležitým bodem. Dochází při něm k propojování pravé a levé mozkové hemisféry, čímž se podporuje dobrá soustředěnost dítěte a koordinace jeho pohybů. Současně se touto aktivitou posílí svaly, které pak udržují správné postavení těla. V ideálním případě by se váš drobeček měl mezi šestým a devátým měsícem buď z druhého vzpřímení, nebo ze šikmého sedu, dostat na kolínka a začít lézt.

6. SAMOSTATNÝ SED

Pokud si dítě samo neumí sednout, neposazujte ho, ani ho nepřitahujte do sedu. Nevhodný je i pasivní sed, kdy se dítě přitahuje samo v kočárku, autosedačce, nebo lehátku. Nejprve je totiž potřeba, aby posílilo svaly otáčením se, lezením nebo šikmým či překážkovým sedem. Dopřejte mu proto co nejvíce času v poloze na bříšku, aby se v budoucnu vyhnulo zdravotním potížím se zády. Přímý sed obvykle děti zvládnou až mezi sedmým a desátým měsícem.

7. STOJ S OPOROU

Jakmile se vaše děťátko poprvé postaví, otevře se mu svět ze zcela jiné perspektivy. Má radost z toho, že najednou dosáhne i na předměty, které pro něj dříve byly až příliš vzdálené. Dejte však pozor, aby se dítě při stoupání nepřitahovalo za ruce, ale dostávalo se do této pozice s nákrokem jedné nožky, která je v koleni pokrčená. Jedná se o takzvanou pozici rytíře.

8. CHŮZE DO STRAN OKOLO NÁBYTKU

Okolo jednoho roku věku se vaše dítě vydá na průzkum poprvé po svých. Pokud se ale při chůzi zpočátku přidržuje nábytku, nejedná se o samostatnou chůzi, ale o chůzi do stran, při které teprve posiluje svaly k tomu, aby se konečně mohlo samo rozběhnout. Nevoďte ho proto za ruce. Jeho vývoj tím neurychlíte a navíc mu můžete uškodit tím, že přetěžujete jeho pohybový aparát činností, na kterou ještě není zralé.

9. POSTAVENÍ SE VE VOLNÉM PROSTORU

Poprvé se děti samy postaví mezi dvanáctým a šestnáctým měsícem. Je pravděpodobné, že budou v tomto období hodně padat. Nechytejte je, pouze z jejich dosahu odstraňte nebezpečné předměty, o které by se mohly uhodit. Malé děti jsou na pády připravené. Navíc se potřebují naučit spoléhat samy na sebe a přijít na způsob, jak se nejbezpečněji dostat ze stoje zpět dolů.

10. SAMOSTATNÁ CHŮZE DOPŘEDU

Tolik očekávané první krůčky jsou konečně tady! Máte obrovskou radost a zároveň vám přibývají starosti s výběrem prvních botiček. Poradíme vám, jak na to. Přečtěte si článek Jak správně vybrat botičky pro děti.

PŘI POCHYBNOSTECH ZAJDĚTE KE SPECIALISTOVI

Pokud je dítě zdravé, není potřeba mu nijak pomáhat, určitě je ale důležité být mu nablízku a ukazovat mu správnou cestu. Vy se svým dítětem trávíte nejvíce času, takže si nejsnáze všimnete případných odchylek ve vývoji. Pokud máte jakékoli pochybnosti o tom, že se vaše dítě vyvíjí správně, informujte svého pediatra. Ten vašemu dítěti případně doporučí vyšetření u specialistů, jako jsou neurolog nebo fyzioterapeut. Čím dříve se zjistí příčina problémů s pohybovým aparátem, tím dříve ji lze odstranit a předejít tak potížím v pozdějším věku.

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.