Arrow backLanguage
0-3 měsíců
Článek
Add this post to favorites

Složení mateřského mléka – znáte ho?

Vaše děťátko je pro vás tím nejcennějším. A aby každé miminko zdravě rostlo a aby se správně vyvíjela jeho imunita, vytvořila příroda úžasnou tekutinu - mateřské mléko.

3minuty čtení Říj 12, 2018

Nenahraditelnou a nenapodobitelnou složku, kterou vědci na celém světě zkoumají již desítky let. Víte proč je mateřské mléko tak důležité a jakou roli sehrává v prvních měsících života Vašeho dítěte? Na začátku života potřebuje Vaše dítě speciální ochranu, protože imunitní systém není u novorozenců ještě plně vyvinut. Proto v prvních 6ti měsících je kojení velmi důležité. Mateřské mléko je komplexní sloučenina, která je zdrojem všech složek, které jsou nezbytné pro růst, vývoj a imunitu. Jeho složení se přizpůsobuje věku dítěte a mění se i vlivem vnějších podmínek. Víte, jaké složky mateřské mléko obsahuje? Pojďme se na jeho složení podívat zblízka.

Mateřské mléko není jen výživou

Mateřské mléko je všeobecně uznáváno jako nejvhodnější výživa pro kojence a přináší jim řadu výhod.  Složení mateřského mléka sestává z bílkoviny, laktózu, tuky a další cenné látky. Obecně lze, říci, že obsahuje bioaktivní a nutriční složky. Již na konci 19. století, bylo zjištěno, že kojené děti mají mnohem vyšší šanci na přežití a nižší výskyt průjmů a jiných chorob1. O několik let později se ukázalo, že mateřské mléko není jen pouhou výživou. Byla objevena řada jeho bioaktivních složek a mezi nimi byly popsány prebiotickými oligosacharidy mateřského mléka (HMO). Později se prokázalo, že právě tyto prebiotikcé oligosacharidy HMO sehrávají důležitou roli v podpoře imunitních funkcí dítěte.

Nutriční složka mateřského mléka

K nutriční složce mateřského mléka řadíme bílkoviny, sacharidy a tuky, tedy látky, které organismus využívá pro svůj růst a vývoj. Hlavním sacharidem mateřského mléka je laktóza a pochází z ní 40-45% celkového energetického příjmu dítěte. Bílkoviny jsou základními stavebními kameny života. Skládají se z aminokyselin, z nichž má každá specifickou funkci pro vývoj vašeho dítěte. Miminko totiž roste velmi rychle a v jeho těle se děje spousta změn v krátké době. S přibývajícím věkem se jejich množství v mateřském mléku snižuje.

Bioaktivní složka mateřského mléka dítě chrání a posiluje imunitu

Bioaktivní složka stojí za podporou imunitních funkcí dítěte a je, mimo jiné, tvořena složenými cukry - prebiotickými oligosacharidy. Pro prebiotické oligosacharidy mateřského mléka se používá anglický termín HMO, to znamená „Human Milk Oligosaccharides“. Tyto probiotikcé oligosacharidy se přirozeně vyskytují jen mateřském mléce. Bylo zjištěno, že jich v něm existuje kolem 200 různých struktur, ale asi jen 10 z nich tvoří 75% všech prebiotických oligosacharidů. Právě tato bioaktivní složka mateřského mléka byla v posledních letech jedním z hlavních témat klinického výzkumu.

Jakou roli hrají HMO?

Již bylo prokázáno, že existuje rozdíl mezi střevní mikroflórou kojených a nekojených dětí. HMO hrají ve složení baktérií významnou roli. HMO ve střevech stimulují růst zdravé střevní mikroflóry, blokují průnik a rozmnožování patogenů, posilují funkce střevní bariéry a tím chrání organismus před škodlivými patogeny a posilují přirozenou imunitu dítěte. Je dobré vědět, že mateřské mléko je nezbytnou součástí pro zdravý a správný vývoj dítěte. Složení mateřského mléka je vytvořené přírodou a nelze ho jednoduše nahradit.  

Zdroje:

1ESPGHAN Committee on Nutrition, Agostoni C, Braegger C et al. Breast-feeding: a commentary by the ESPGHAN Committee on Nutrition. J Pediatr Gastroenterol Nutr. 2009;49(1):112-25. 2Ruhaak L, Stroble C, Underwood M, Lebrilla C. Detection of milk oligosaccharides in plasma of infants. Anal Bioanal Chem. 2014;406(24):5775-84. 3Bode L. Human milk oligosaccharides: every baby needs a sugar mama. Glycobiology. 2012;22(9):1147-62.

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.