Arrow backLanguage
0-3 měsíců
Článek
Add this post to favorites

7 tipů pro výchovu dítěte s láskou a respektem

Přemýšlíte, jak budete vychovávat své miminko? Nechcete, aby bylo moc rozmazlené, ale přísná výchova se vám také nezamlouvá. Kudy vede zlatá střední cesta?

4minuty čtení Črv 3, 2017

Každý přistupuje k výchově vlastního děťátka po svém. Někteří se vydávají formou zákazů a příkazů, jiní naopak svému dítěti dovolí cokoli, pokud je tak spokojené a má radost. Nikdo však nedokáže posoudit, který přístup je opravdu správný. Důležité je řídit se ve výchově vlastním instinktem a hlavně se nestresovat. Naslouchejte svému dítěti, pečujte o něj s láskou, chovejte se k němu s respektem a věnujte mu svůj čas. Uvidíte, že to náležitě ocení. Podívejte se na sedm tipů, které vedou k výchově s láskou a respektem.

1. Buďte svému dítěti příkladem

Děti se od malička učí především tak, že napodobují své rodiče, kteří jsou pro ně největším vzorem. Jděte proto svému dítěti příkladem. Místo příkazů používejte více slova jako „děkuji“ nebo „prosím“, zdravte své známé i prodavačky v obchodech, pomáhejte si navzájem. Uvidíte, že své dítě potom nebudete muset nic takového učit. Slušné chování si přisvojí samo a bude ho používat naprosto automaticky.

2. Naslouchejte svému dítěti

I když je vaše dítě mnohem menší než vy a třeba ještě ani neumí mluvit, chovejte se k němu jako k sobě rovnému. Pokud má touhu vám něco sdělit, naslouchejte mu. Snažte se mu porozumět a pomoci ve chvílích, kdy vás nejvíce potřebuje. Získá tak ve vás důvěru a ani v pozdějším věku před vámi nebude chtít mít žádné tajnosti.

3. Milujte své dítě bez podmínek

Zapomeňte na věty typu: „Pokud se budeš takhle vztekat, tak tě s tatínkem nebudeme mít tolik rádi.“ Svému dítěti tak můžete velmi ublížit. Dítě nepochopí, že to říkáte jen proto, aby se konečně uklidnilo. Začne mít strach, že ho opravdu přestanete mít rádi, pokud udělá něco, co se vám nebude líbit. Místo toho mu raději častěji opakujte, jak ho milujete. Pak je pravděpodobnější, že brzy takovými slovy potěší i ono vás.

4. Veďte své dítě k samostatnosti

Důvěřujte svému dítěti a nechte ho řadu činností provádět samotné už ve chvíli, kdy o to poprvé projeví zájem. Chce si samo zavázat tkaničky, ale ještě to neumí? Nevadí. Ukažte mu, jak se to dělá, a nechte ho, ať to zkouší klidně pořád dokola. Jednou na to přijde a pak už vás nebude potřebovat. Stejné je to i s dalšími aktivitami. Nechte ho zalévat květiny, skládat oblečení do skříně, vynášet odpadky, platit v obchodě nebo si třeba objednat pití v restauraci. Posílíte tím jeho sebedůvěru.

odříhnutí

5. Nelžete a dodržte, co slíbíte

Slíbili jste svému dítěti, že mu k narozeninám koupíte horské kolo s přehazovačkou. Jenže jakmile dojde na nákup dárku, zjistíte, že takové kolo je příliš drahé a navíc z něj stejně brzy vyroste. Sáhnete proto po obyčejném kole a ospravedlníte si to tím, že jste o celé věci s dítětem mluvili už před půl rokem, takže si to stejně nemůže pamatovat. Vaše dítě však nezapomnělo. Na vysněné nové kolo se těší tolik, že na něj dost možná myslí každý den. O to větší zklamání pak na své narozeniny zažije a navíc ve vás ztratí důvěru. Snažte se proto dodržet vše, co svému dítěti slíbíte. A pokud svůj slib splnit nedokážete, vysvětlete mu proč. Vyrovná se s tím mnohem lépe než s pocitem, že mu jeho vlastní rodiče lžou.

6. Omlouvejte se za své chyby

Žádný učený z nebe nespadl a také vy se občas spletete. Nesnažte se před dítětem své chyby skrývat. Namísto toho mu ukažte, že se mu dokážete omluvit. Obvinili jste své dítě neprávem z toho, že vám rozbilo brýle nebo mobilní telefon? Řekněte mu, že vás to mrzí. Bude tak vědět, že vám na něm záleží. Příště se vám třeba i samo přizná, pokud něco provede.

7. Smějte se spolu

Užívejte si společný čas na maximum. Zkuste se ve chvílích, které chcete věnovat svému dítěti, oprostit od každodenních starostí. Nechte se vtáhnout do jeho světa a vychutnávejte si upřímnou dětskou radost. Čas, který spolu strávíte, už vám nikdy nikdo nevezme. Zůstanou vám navíc báječné vzpomínky a vaše děti jednou budou chtít být přesně takovými rodiči, jakými jste byli vy.

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

Naše značky