Arrow backLanguage
Od narození
Článek
Add this post to favorites

Klokánkování: jak pečovat o vaše předčasně narozené miminko

Co je to klokánkování a jak vám může pomoci v péči o předčasně narozené miminko? Zjistěte výhody klokánkování, od pomoci při problémech s krmením předčasně narozeného dítěte, až po vytváření vazby mezi otcem a dítětem díky kontaktu kůže na kůži.

5minut čtení Lis 4, 2022

Pro novopečené rodiče je chvíle, kdy poprvé drží své miminko v náručí, jedním z nejmimořádnějších okamžiků. Kontakt kůže na kůži mezi maminkou a dítětem je navíc nesmírně důležitý pro navázání prvního pouta a může také pomoci, pokud se potýkáte s problémy krmení předčasně narozeného dítěte – podporuje totiž kojení
Pokud se vaše dítě narodilo předčasně (před 37. týdnem) nebo mělo nízkou porodní váhu (méně než 2 500 g), pak prvních několik dní a týdnů po porodu pravděpodobně probíhalo jinak, než jste si představovali. Předčasně narozená miminka musejí obvykle zůstat v nemocnici na jednotce intenzivní péče pro novorozence (NJIP), kde jsou pod speciálním dohledem několik týdnů či dokonce měsíců. Právě klokánkování může pomoci toto stresující a emocionálně náročné období rodičům překonat a strávit více času s jejich předčasně narozeným miminkem. 


Co je klokánkování? 

Klokánkování je metoda, při které se předčasně narozené dítě přikládá přímo na tělo – kůží na kůži. Podobně jako klokani nosí svá mláďata ve vaku, i vy si své nahé miminko (kromě plenky a možná čepičky) položíte na holý hrudník. K zajištění dítěte se často používají šátky či zavinovačky. Se vším vám navíc poradí proškolený tým zdravotníků.
Metoda klokánkování vznikla v Jižní Americe jako alternativní přístup k péči o předčasně narozené děti, které neměly přístup k inkubátorům na jednotce intenzivní péče. Nošení dětí na holém těle má pro vaše miminko mnoho pozitivních přínosů, které přetrvávají i po propuštění z novorozenecké jednotky intenzivní péče. 


Jaké jsou přínosy klokánkování pro vašeho malého hrdinu?

Když je dítě přivinuté kůží na kůži, cítí teplo
Přínos: Tato metoda pomáhá udržovat stabilní teplotu předčasně narozeného miminka a je skvělá pro vytvoření vazby mezi rodičem a dítětem.
Vyzkoušejte: Pohodlně se posaďte a požádejte sestru, aby vám pomohla přenést nahé miminko na holý hrudník bříškem dolů a do vzpřímené polohy. Použijte deku, zavinovačku nebo kus oblečení, abyste byli oba v teple a přitulení. 


Dítě cítí vaši vůni
Přínos: Klokánkování příznivě působí na laktaci. Klokánkované děti se častěji kojí, protože jsou v blízkosti vašich prsou a cítí vůni vašeho mateřského mléka.
Vyzkoušejte: Zapomeňte na parfém – dítěti se líbí vaše přirozená vůně a agresivní parfém by mohl jeho jemnou pokožku podráždit. Pokud je vám to příjemné, sundejte si podprsenku, aby se vaše miminko mohlo přisát ke kojení kdykoli pocítí hlad, nebo mu zkuste nabídnout bradavku na „nácvik sání“, pokud je ještě brzy.


Dítě uslyší váš hlas
Přínos: Zvuk vašeho hlasu je uklidňující, pomáhá dítěti usnout a spát déle – stejně jako v děloze.
Vyzkoušejte: Zpívejte svému miminku, povídejte si s ním, nebo mu nahlas předčítejte – klidně všechna ta blahopřání k narození dítěte, která jste pravděpodobně ještě nestihli otevřít, nebo seznam úkolů na celý den. Vhodné je cokoli!


Dítě vnímá tlukot vašeho srdce
Přínos: Tlukot srdce reguluje dýchání dítěte a zpomaluje i jeho srdeční tep. Vaše miminko se uvolní a bude připraveno ke spánku.
Vyzkoušejte: Udělejte si pohodlí, dojděte si na toaletu a nachystejte si základní věci, jako je voda, nějaká zdravá svačina a telefon, abyste si mohli užít společné chvíle a nemuseli vstávat.


Dítě je fyzicky s vámi
Přínos: Tohle je přínos také pro vás samotné – většina rodičů má radost, že svému miminku pomáhá a jsou součástí zdravotnického týmu, který se o ně stará.
Vyzkoušejte: Experimentujte s šátkem, abyste si mohli užívat kontakt kůže na kůži a zároveň měli volné ruce k jiným činnostem. Zdravotnický tým vám poradí, kdy je vaše dítě pro tuto metodu dostatečně velké.


Jak vhodně krmit své předčasně narozené dítě?

Zdravotnický tým vypracuje plán krmení pro vaše dítě. Ten bude zahrnovat mateřské mléko. Je bohaté na živiny a pomáhá vašemu dítěti správně růst, zároveň obsahuje protilátky posilující imunitu a chrání jej před infekcemi. Vzhledem k tomu, že střeva vašeho předčasně narozeného dítěte nejsou ještě plně vyvinutá, je to pro něj nejsnadněji stravitelná potrava. 
Mateřské mléko je třeba obohatit, aby splňovalo zvýšené nutriční požadavky předčasně narozeného dítěte a umožnilo mu správný vývoj a růst. Zdravotníci vám doporučí plán, který bude zahrnovat obohacování mateřského mléka, nebo jeho doplňování umělou výživou speciálně určenou pro předčasně narozené děti.
Nemusíte se cítit provinile, když mateřské mléko doplňujete nebo obohacujete. Předčasně narozené děti potřebují více energie, bílkovin, některých mastných kyselin, vitaminů a minerálů než donošené děti. Pomáháte tak nejlépe svému malému hrdinovi dohnat to, čeho by se mu dostalo během posledních týdnů těhotenství.


Když nastanou problémy s krmením

Někdy je navázání prvního kontaktu kůží na kůži s miminkem složitější. Všechny předčasně narozené děti nejsou vždy dostatečně silné na to, aby sály z prsu hned. Toto období může být pro novopečené maminky velmi emotivní a váš zdravotnický tým vás při něm bude provázet a podporovat. Budou vám nápomocni, abyste mohla své dítě krmit vlastním výživným mateřským mlékem. To může znamenat, že se pokusíte odstříkávat mateřské mléko, které pak vašemu děťátku podají přes hadičku. Více se dočtete v našem článku Odstříkávání a uchovávání mateřského mléka. 

Nebojte se, pokud mléko nepřijde okamžitě. Někdy to může chvíli trvat. Pravidelným přikládáním dítěte na hrudník prostřednictvím klokánkování si můžete pomoci. Když dítě během klokánkování nacvičuje sání vašich bradavek, bude snazší přejít na kojení, až bude připravené. Nezapomínejte v tomto období na sebe. Mějte dostatek jídla, vody a odpočinku a snažte se každých několik hodin odstříkávat mléko. Buďte trpělivá a důvěřujte svému tělu – zvládnete to!

klokankovani2

 

Tatínkové, zkuste klokánkování taky!

Klokánkování není jen pro maminky. Tatínkové a další členové rodiny sice nemohou kojit, ale i tak si prostřednictvím klokánkování užijí první speciální momenty a seznámí se s miminkem. Pro vaše děťátko je uklidňující, když si na klokánkování navykne co nejdříve. 

V závislosti na tom, jak se vy a váš malý hrdina cítíte, můžete klokánkování věnovat několik hodin denně. Zeptejte se svého zdravotnického týmu, kdy je vhodné začít klokánkovat. V prvních dnech vám zdravotníci pomohou miminko správně vyjmout z inkubátoru a poradí, jak manipulovat s hadičkami.

dite v naruci
Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.