Arrow backLanguage
Od narození
Článek
Add this post to favorites

Desatero správných základů do života

Když přivedete na svět nový život, je to velká věc. Co všechno obnáší ta správná péče o miminko? Mrkněte na naše desatero!

4minuty čtení Led 15, 2021

Když přivedete na svět nový život, je to velká věc. Co všechno obnáší ta správná péče o miminko? Mrkněte na naše desatero! Miluje vás od chvíle, kdy se poprvé podívalo na svět. Jste pro něj největším životním vzorem. Buďte proto svému děťátku oporou nejen v jeho v prvních měsících, ale i v následujících letech. Dejte mu do života desatero správných základů, díky kterým se ve světě rozhodně neztratí.

1. VÝCHOVA

Univerzální návod na to, jak se stát dobrou mámou nebo dobrým tátou neexistuje. Každý přistupuje k výchově svého děťátka po svém. Novopečení rodiče mohou dát na rady svých zkušenějších příbuzných a známých, nicméně mnohem důležitější je řídit se ve výchově vlastním instinktem. A hlavně se nestresovat.

2. VÝŽIVA

V prvním roce života dítěte tvoří podstatnou část mléko. Brzy poté ale nastane čas začít i s pevnou stravou, jejíž složení mají v rukou hlavně rodiče. Dbát by proto měli na vyvážený a pestrý jídelníček. Při stolování totiž není jediným cílem dítě zasytit. Už první lžičkou začíná také budování stravovacích návyků, které si pak s sebou člověk nese po celý život.

3. KOJENÍ

Kojení je nejpřirozenější způsob výživy miminek. Nejenže je pro ně mateřské mléko dokonalou potravou, ale má i blahodárný vliv na jejich psychický vývoj.

4. SILNÉ ZOUBKY

O mléčný chrup by se mělo pečovat už od prořezání prvního zoubku. Možná se zdá, že prvním zubům není potřeba věnovat tolik pozornosti, protože jsou pouze dočasné. Ve skutečnosti jsou však pro dítě velmi důležité. S jejich pomocí se učí mimo jiné jíst či vyslovovat. Dokonce mají vliv na další vývoj čelistí a budoucí stav druhých zubů. V neposlední řadě už na mléčném chrupu může dítě získat návyk se o zuby pravidelně starat.

5. LÁSKYPLNÁ PÉČE

Miminko od narození touží hlavně po kontaktu se svou maminkou. Láskyplná péče plná dotyků a pohlazení je to nejlepší, co mohou rodiče svému dítěti dát. Vynikajícím způsobem, jak se ještě více sblížit se svým dítětem, jsou baby masáže. Vyvolávají totiž pocit bezpečí, který si dítě uchová i do dalších let. Masáže také stimulují trávicí, dýchací a oběhový systém a pomáhají s rozvojem nervové soustavy.

6. SPRÁVNÝ SPÁNEK

Novorozenci mají mnohem vyšší potřebu spánku než dospělí. I tak se ale spánkový režim každého dítěte liší. Je proto důležité pozorně sledovat projevy únavy svého děťátka a zajistit mu optimální podmínky pro spánek. Ten totiž znamená nejen odpočinek, ale má také vliv na fyzickou i psychickou pohodu dítěte a současně působí na jeho zdravý vývoj.

7. ROZVOJ MOTORIKY

V prvním roce života udělá dítě obrovský pokrok, co se týče jeho schopností a pohybových dovedností. Motorický vývoj má sice své základní zákonitosti, každé dítě se však vyvíjí vlastním tempem a vyniká v jiné oblasti. Veškeré dovednosti zvládne samo až ve chvíli, kdy je na ně jeho tělo zcela připravené. Pokud je dítě zdravé, není potřeba mu nijak pomáhat, určitě je ale důležité být mu nablízku a ukazovat mu správnou cestu.

8. CHŮZE A PRVNÍ BOTIČKY

Jeden krůček, dva, tři, a najednou běhá jako o život. Jakmile začne dítě chodit, už není cesta zpět. Je potřeba vybrat pořádné a pohodlné boty, aby bylo pobíhání nejen zábavné, ale i zdravé. Výběrem správné obuvi lze předejít pozdější deformaci chodidel, která může způsobovat bolesti zad, šíje či hlavy. I tak je ale nejzdravější bosá chůze na přirozeném povrchu. Kamínky, tráva nebo písek totiž stimulují chodidla.

9. ZÁBAVA A HRY

Hry pro dítě představují nejen zábavu, ale slouží i k rozvoji jeho psychomotorických dovedností. Děťátko nejprve komunikuje se svým nejbližším okolím a snaží se navázat kontakt s maminkou, tatínkem nebo sourozenci. Jakmile se zvládne samo pohybovat z místa na místo, vydává se na průzkum okolního světa. Stačí mu dopřát dostatek podnětů a věnovat se mu ve chvílích, kdy o to žádá. Není potřeba nakoupit hromady hraček, v dětských očích je i mytí nádobí nebo věšení prádla obrovská legrace.

10. SOCIALIZACE

Začleňování člověka do společnosti probíhá po celý život. Základní hodnoty si člověk osvojuje už v prvních měsících života, a proto v tomto ohledu hraje rodina významnou roli. Poskytuje nezbytný základ norem a kulturních vzorců, které si dítě s sebou nese až do dospělosti. Zároveň mu pomáhá vyznat se ve složitém systému lidské společnosti. Pro dítě je nejdůležitější, aby mělo pocit bezpečí a vědělo, že se na své rodiče může kdykoliv spolehnout.

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

Naše značky