Arrow backLanguage
0-3 měsíce
Článek
Add this post to favorites

Pediatrické prohlídky od narození až do 18 měsíců

První lékařské vyšetření miminko čeká bezprostředně po porodu. Jakmile vás ale lékaři oba propustí z oddělení šestinedělí domů, máte návštěvy u dětského lékaře ve svých rukou.

3minuty čtení Říj 18, 2016

VŠECHNO JE JEDNOU POPRVÉ

Jedna z prvních věcí, kterou je třeba udělat po příchodu z porodnice domů, je kontaktovat dětského lékaře, ke kterému jste své miminko přihlásila ještě před jeho narozením. Domluvte se s ním na termínu vstupní prohlídky, která by se měla uskutečnit do tří dnů od propuštění z porodnice. Lékař vás určitě objedná tak, abyste se v čekárně nesetkali s nemocnými pacienty. Někteří pediatři dokonce dochází za novorozenci domů, nestyďte se na tuto možnost zeptat. Při první návštěvě pediatr založí zdravotní dokumentaci vašeho děťátka a poznamená si důležité kontaktní údaje. Bude po vás požadovat zprávu z porodnice a bude se zajímat i o rodinnou anamnézu. Pediatr vaše miminko zváží a změří, zjistí také obvod jeho hlavičky a hrudníku. Tyto údaje bude nadále sledovat i při dalších preventivních prohlídkách, protože dávají základní informaci o zdravotním stavu novorozence. Posoudí také zralost děťátka a stav jeho pokožky. Velkou pozornost bude dále věnovat i psychomotorickému vývoji a způsobu výživy dítěte.

NEZANEDBEJTE PRAVIDELNÉ PROHLÍDKY

V prvním roce a půl života absolvuje vaše děťátko několik preventivních prohlídek. Zpočátku budou častější, ale čím bude vaše dítě starší, tím delší budou intervaly mezi jednotlivými návštěvami ordinace. Druhá návštěva lékaře by se měla uskutečnit ve dvou týdnech věku dítěte, další potom v šesti týdnech a dále ve 3, 6, 8, 10, 12 a 18 měsících věku. Ve druhém týdnu se miminkům obvykle předepisuje vitamín D, který je důležitý pro posilnění kostí, vstřebávání ostatních vitamínů, pro správný vývoj nervové soustavy a imunity. Pediatr při každé prohlídce sleduje celkový psychomotorický vývoj dítěte. Zajímají ho jeho pohybové dovednosti, přičemž se nejprve zaměřuje na hrubou motoriku a v necelém roce věnuje vyšší pozornost i vývoji jemné motoriky. Vedle toho si zaznamenává hmotnostní přírůstky, délku dítěte, obvod jeho hlavičky a hrudníku i uzavírání velké fontanely na hlavičce. Lékař také pravidelně kontroluje zrak a sluch. Přibližně od osmi měsíců sleduje i prořezávání zoubků a kolem jednoho roku také vývoj řeči. Není důležité, aby vaše dítě přesně „zapadalo do tabulek“, v prvním roce života mohou být rozdíly mezi stejně starými dětmi poměrně velké. Pokud by se ale dítě nevyvíjelo tak, jak má, pediatr by to měl poznat a doporučit kontrolu u specialisty.

POZOR NA SPRÁVNÝ VÝVOJ KYČLÍ

Ještě než bude vašemu miminku jeden měsíc, odešle vás dětský lékař k ortopedovi. Ten provede sonografické vyšetření kyčelních kloubů a zkontroluje správné postavení kyčlí, délku končetin a odpor a stabilitu kyčelního kloubu v klidu a v pohybu. Sleduje také vývoj osifikačních jadérek v hlavici stehenní kosti. Druhá kontrola kyčlí následuje na konci šestinedělí. Další potom ve třech a případně v šesti měsících věku dítěte. Načasování jednotlivých kontrol u ortopeda se může měnit podle toho, jak rychle se kyčle vašeho děťátka vyvíjí.

(NE)POVINNÉ VČELIČKY

Pediatři často plánují společně s preventivními prohlídkami i očkování. Sledujte proto očkovací kalendář a nebojte se poradit s lékařem, jaká pro a proti jednotlivá očkování dětí přináší.

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.