Arrow backLanguage
7-9 měsíců
Článek
Add this post to favorites

Vývoj dítěte v 9. měsíci – Rozvoj komunikace

Tento měsíc je důležitý pro vývoj sociálních a řečových dovedností. V tomto období děti milují slovní hry a říkanky. Dítě už ví, jak se jmenuje a zná význam řady slov.

3minuty čtení Říj 21, 2016

Dítě se učí, že díky komunikaci může získat, co si přeje, například oblíbenou hračku nebo jídlo. Bude rozumět gestu „pojď sem“, aniž by při tom muselo slyšet slova. V tomto věku se z něj také stává expert na žvatlání. Některé děti začínají opakovat jeden a ten samý zvuk stále dokola. Který je slyšet nejčastěji právě u Vás?

JAK PODPOŘIT VÝVOJ DĚŤÁTKA:

Protože je tento měsíc velmi důležitý pro vývoj řeči, pochvalte dítě pokaždé, když se pokusí mluvit. Nadále mu zpívejte, opakujte mu jednoduché a zvučné říkanky, pouštějte hudbu a mluvte na něj. Na žvatlání reagujte úsměvem a odpovězte mu na ně. Nechte dítě, aby si říkalo o různé věci pomocí zvuků a gest. Opakujte pojmenování pro různé věci, aby se dítě naučilo nová slova. Podpoříte tím vývoj verbálních i neverbálních komunikačních dovedností.

V 9. MĚSÍCÍ MOHOU DĚTI UMĚT:

  • Reagovat na jednoduché pokyny, například „Dej mamince hračku“.
  • Otáčet se v kruhu, díky pokročilejší schopnosti koordinace a stále silnějším svalům.
  • Umí například najít hračku pod dekou nebo přijít na to, jak dát kostku do krabice a zase ji vyndat.
  • Dítě začíná chápat, že komunikace mu může pomoci řešit problémy a přání.
  • Poznat se v zrcadle.
  • Manipulovat malými předměty, jako jsou zrnka hrachu nebo obilných vloček a uchopovat je mezi palec a ukazováček.
  • Naschvál házet hračky na zem, aby mohlo pozorovat, jak padají, a potom je hledat. Dítě je zvědavé, jakým způsobem může ovlivňovat předměty ve svém okolí.
  • Instinktivně se pohupovat v rytmu hudby.
  • Ukazovat a dotýkat se věcí ukazováčkem – je to známkou rostoucí zvědavosti.
  • Mít poněkud neklidný spánek, což může být způsobeno tím, že se mu začínají zdát sny.

Pamatujte, že každé miminko je jedinečné a vyvíjí se vlastním tempem. Nemějte proto obavy, pokud všechny uvedené schopnosti Vaše miminko nedělá, dříve či později k tomu určitě dojde. Pokud máte o zdravotním stavu a vývoji dítěte jakékoli pochybnosti, poraďte se svým lékařem.

Přečtěte si článek o vývoji dítěte v 10ti měsících.

Jak se rozvíjí řeč a komunikace ve věku 9 měsíců dítěte? 

​​​​​​Děti v tomto věku začínají rozumět, že díky komunikaci mohou získat, co si přejí. Rozumějí gestu „pojď sem“ bez potřeby slyšet slova a začínají opakovat jeden a ten samý zvuk dokola. Stávají se také odborníky na žvatlání a učí se, jak se pomocí zvuků a gest požadovat různé věci.

Jak podpořit vývoj řeči a komunikace dítěte v 9. měsíci?

​​​​​​​Pokud chcete podpořit vývoj řeči a komunikace vašeho dítěte, je důležité ho chválit, když se pokusí mluvit. Měli byste na něj zpívat, opakovat jednoduché a zvučné říkanky, pouštět hudbu a mluvit na něj. Na jeho žvatlání byste měli reagovat úsměvem a odpovědět mu. Opakováním pojmenování různých věcí pomůžete dítěti naučit se nová slova, což podpoří rozvoj jak verbálních, tak neverbálních komunikačních dovedností.

Jaké dovednosti by mělo dítě ve věku 9 měsíců zvládat?

​​​​​​V devíti měsících by děti měly být schopné reagovat na jednoduché pokyny, otáčet se v kruhu, najít hračku pod dekou, pochopit, jak dát kostku do krabice a zase ji vyndat. Také by měly začínat chápat, že komunikace jim může pomoci řešit problémy a přání, poznat se v zrcadle a manipulovat malými předměty, jako jsou zrnka hrachu nebo obilné vločky. Děti také začínají instinktivně se pohupovat v rytmu hudby, ukazovat a dotýkat se věcí ukazováčkem, a mohou mít poněkud neklidný spánek, což může být způsobeno tím, že se jim začínají zdát sny.

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

Naše značky