Od narození
Článek
Add this post to favorites

Zařaďte do jídelníčku železo pro růst a vývoj dětí

Děti v prvních měsících života rostou raketovou rychlostí. Obzvlášť pro kojence a batolata má zásadní význam pro správný vývoj železo.

3minuty čtení Led 15, 2021

Proč je právě železo životně důležitá minerální látka? K čemu ho děti tak nezbytně potřebují a kde ho vezmou? Ať už si na tyto otázky odpovíte jakkoliv, nakonec se vždy dostanete k vyvážené stravě. Ta tvoří pevný základ pro tělesný růst a rozvoj psychomotorických schopností dětí, na kterém se pak dá velmi dobře stavět.

CO SE STANE, KDYŽ ŽELEZO CHYBÍ?

Železo je nenahraditelnou minerální látkou. V lidském těle se většina železa vyskytuje jako součást hemoglobinu, tedy klíčové složky červených krvinek, jež zajišťuje přenos kyslíku, a v podobě myoglobinu - červeného barviva, zatupujícího u některých svalů funkci hemoglobinu, zásobujícího kyslíkem svaly. Železo se také podílí na ochraně organismu, a tudíž je nezbytné pro imunitu. V neposlední řadě hraje významnou roli u kognitivních funkcí, jako je vnímání, schopnost učit se či udržet pozornost. Velkou dávku železa v každé misce najdete kupříkladu v kaších z pečlivě vybraných obilovin GERBER Natural. Jakmile je nedostatek železa v těle, mluví se o tzv. chudokrevnosti, neboli anémii, a dochází především ke snížení obranyschopnosti organismu. U dětí často dochází ke zhoršení vnímání jejich okolí, mívají problémy s pamětí a učením. Nedostatek železa může dokonce u kojenců a batolat způsobit opoždění celkového psychomotorického vývoje, což má nepříznivý vliv na jejich budoucí život.

 

Gerber kaše

 

KDYŽ UŽ MLÉKO NESTAČÍ

Příroda má všechno naštěstí velmi dobře zařízené a děti se už rodí s dostatečnou zásobou železa pro první měsíce života. Tu získaly od maminky během těhotenství nebo kojením. Pokud děti nejsou kojené, doplňují železo z náhradní kojenecké výživy obohacené o železo. Ve chvíli, kdy kojenci mléko přestává stačit a na řadu přichází první příkrmy, máte starost o dostatek železa ve svých rukou. Doporučený denní příjem u zdravých dětí od 4-11 měsíců je 8 mg na den. Měli byste dbát na to, abyste vašemu děťátku zajistili vyváženou stravu. Vyplatí se sledovat složení potravin, které mu podáváte. Jedině tak budete mít přehled o tom, jaké vitamíny a minerály vaše dítě dostává. Vstřebávání železa do těla navíc můžete podpořit přísunem dostatečného množství vitamínu C. Tuto kombinaci železa s vitamínem C najdete v kaších z celozrnných obilovin GERBER Organic. Vezměte také v úvahu, že nedostatek železa může mimo jiné způsobit i brzké zavedení kravského mléka, které ho obsahuje méně než mateřské mléko či kojenecká výživa obohacená o železo.

 

Gerber kaše

 

ŽELEZO NENÍ JEN ŠPENÁT

Pokud si v souvislosti s železem vybavíte hlavně Pepka námořníka, který každou chvíli spořádá plechovku špenátu, nechte se vyvést z omylu. Špenát sice železo skutečně obsahuje, ale rozhodně není jeho jediným zdrojem. K mání je celá řada potravin, které určitě zachutnají i vašemu dítěti, pokud mu je podáte v atraktivní formě. Dobře vstřebatelné je železo obsažené v mase a rybách, či v jiných druzích zeleniny, jako je například petrželová nať, pažitka, zelí, brokolice nebo zelená listová zelenina. Sáhnout můžete i po ovoci jako jsou švestky, broskve, meruňky nebo borůvky. Železo se rovněž vyskytuje v celé řadě luštěnin a obilovin. Právě kaše jsou vhodnou volbou, neboť jsou důležitým zdrojem cereálií a vlákniny. Miminko se zároveň prostřednictvím kaše může seznámit s lepkem. Sáhněte však po takových, které neobsahují mnoho rafinovaného bílého cukru.

Náš tip:

Dopřejte svým dětem kaši z pečlivě vybraných celozrnných obilovin bez přidaného cukru* s drobnými kousky sušených švestek a jablek.  Zabijete tím dvě mouchy jednou ranou. Děti si pochutnají a přitom snadno doplní své zásoby železa.

Gerber kaše

VYVÁŽENÁ STRAVA JE ZÁKLAD

Dbejte zejména na to, aby byl jídelníček dítěte pestrý a vyvážený. Potraviny, ze kterých připravujete příkrmy pro svého potomka, vybírejte pečlivě. Pak by se nemělo stát, že bude trpět nedostatkem železa. V období rychlého růstu je však spotřeba železa opravdu vysoká, dbejte tedy na zmíněnou doporučenou dávku. Pokud přesto u svého dítěte zpozorujete některý z projevů anémie, upozorněte svého pediatra.

*Obsahuje pouze přirozeně se vyskytující cukry.

Doporučené produkty

kaše
Nové

Od uk. 6. měsíce

GERBER Natural mléčná kaše pšenično-ovesná malina a banán 220 g

0
0 Recenze
kaše
Nové

Od uk. 6. měsíce

GERBER Natural mléčná kaše pšenično ovesná jablko a švestka 220 g

0
0 Recenze
kaše
Nové

Od uk. 6. měsíce

GERBER Organic nemléčná kaše s příchutí sušenky 200 g

0
0 Recenze
kaše
Nové

Od uk. 6. měsíce

GERBER Organic nemléčná kaše s příchutí vanilky 200 g

3
3/5

Naše značky