Proč je právě železo životně důležitá minerální látka? K čemu ho děti tak nezbytně potřebují a kde ho vezmou? Ať už si na tyto otázky odpovíte jakkoliv, nakonec se vždy dostanete k vyvážené stravě. Ta tvoří pevný základ pro tělesný růst a rozvoj psychomotorických schopností dětí, na kterém se pak dá velmi dobře stavět.
CO SE STANE, KDYŽ ŽELEZO CHYBÍ?
Železo je nenahraditelnou minerální látkou. V lidském těle se většina železa vyskytuje jako součást hemoglobinu, tedy klíčové složky červených krvinek, jež zajišťuje přenos kyslíku, a v podobě myoglobinu - červeného barviva, zatupujícího u některých svalů funkci hemoglobinu, zásobujícího kyslíkem svaly. Železo se také podílí na ochraně organismu, a tudíž je nezbytné pro imunitu. V neposlední řadě hraje významnou roli u kognitivních funkcí, jako je vnímání, schopnost učit se či udržet pozornost. Velkou dávku železa v každé misce najdete kupříkladu v kaších z pečlivě vybraných obilovin GERBER Natural. Jakmile je nedostatek železa v těle, mluví se o tzv. chudokrevnosti, neboli anémii, a dochází především ke snížení obranyschopnosti organismu. U dětí často dochází ke zhoršení vnímání jejich okolí, mívají problémy s pamětí a učením. Nedostatek železa může dokonce u kojenců a batolat způsobit opoždění celkového psychomotorického vývoje, což má nepříznivý vliv na jejich budoucí život.
KDYŽ UŽ MLÉKO NESTAČÍ
Příroda má všechno naštěstí velmi dobře zařízené a děti se už rodí s dostatečnou zásobou železa pro první měsíce života. Tu získaly od maminky během těhotenství nebo kojením. Pokud děti nejsou kojené, doplňují železo z náhradní kojenecké výživy obohacené o železo. Ve chvíli, kdy kojenci mléko přestává stačit a na řadu přichází první příkrmy, máte starost o dostatek železa ve svých rukou. Doporučený denní příjem u zdravých dětí od 4-11 měsíců je 8 mg na den. Měli byste dbát na to, abyste vašemu děťátku zajistili vyváženou stravu. Vyplatí se sledovat složení potravin, které mu podáváte. Jedině tak budete mít přehled o tom, jaké vitamíny a minerály vaše dítě dostává. Vstřebávání železa do těla navíc můžete podpořit přísunem dostatečného množství vitamínu C. Tuto kombinaci železa s vitamínem C najdete v kaších z celozrnných obilovin GERBER Organic. Vezměte také v úvahu, že nedostatek železa může mimo jiné způsobit i brzké zavedení kravského mléka, které ho obsahuje méně než mateřské mléko či kojenecká výživa obohacená o železo.
ŽELEZO NENÍ JEN ŠPENÁT
Pokud si v souvislosti s železem vybavíte hlavně Pepka námořníka, který každou chvíli spořádá plechovku špenátu, nechte se vyvést z omylu. Špenát sice železo skutečně obsahuje, ale rozhodně není jeho jediným zdrojem. K mání je celá řada potravin, které určitě zachutnají i vašemu dítěti, pokud mu je podáte v atraktivní formě. Dobře vstřebatelné železo je obsažené v mase a rybách, či v jiných druzích zeleniny, jako je například petrželová nať, pažitka, zelí, brokolice nebo zelená listová zelenina. Sáhnout můžete i po ovoci jako jsou švestky, broskve, meruňky nebo borůvky. Železo se rovněž vyskytuje v celé řadě luštěnin a obilovin. Právě kaše jsou vhodnou volbou, neboť jsou důležitým zdrojem cereálií a vlákniny. Miminko se zároveň prostřednictvím kaše může seznámit s lepkem. Sáhněte však po takových, které neobsahují mnoho rafinovaného bílého cukru.
Náš tip:
Dopřejte svým dětem kaši z pečlivě vybraných celozrnných obilovin bez přidaného cukru* s drobnými kousky sušených švestek a jablek. Zabijete tím dvě mouchy jednou ranou. Děti si pochutnají a přitom snadno doplní své zásoby železa.
VYVÁŽENÁ STRAVA JE ZÁKLAD
Dbejte zejména na to, aby byl jídelníček dítěte pestrý a vyvážený. Potraviny, ze kterých připravujete příkrmy pro svého potomka, vybírejte pečlivě. Pak by se nemělo stát, že bude trpět nedostatkem železa. V období rychlého růstu je však spotřeba železa opravdu vysoká, dbejte tedy na zmíněnou doporučenou dávku. Pokud přesto u svého dítěte zpozorujete některý z projevů anémie, upozorněte svého pediatra.
*Obsahuje pouze přirozeně se vyskytující cukry.
Proč je železo důležité pro správný vývoj dětí?
Železo je důležitou minerální látkou pro správný vývoj dětí. V lidském těle se většina železa nachází v hemoglobinu, který je součástí červených krvinek a zajišťuje přenos kyslíku v těle. Železo také hraje roli v ochraně organismu a je nezbytné pro imunitní systém. Má také vliv na kognitivní funkce, jako je vnímání, učení a pozornost.
Jaký je doporučený denní příjem železa pro děti?
Doporučený denní příjem železa pro zdravé děti ve věku od 4 do 11 měsíců je 8 mg. Je důležité zajistit, aby děti měly vyváženou stravu, která obsahuje potraviny bohaté na železo.
Jaké potraviny obsahují železo a jak je můžeme zapojit do jídelníčku dětí?
Dobrými zdroji železa jsou maso, ryby, zelenina (např. petrželová nať, pažitka, zelí, brokolice, zelená listová zelenina), ovoce (švestky, broskve, meruňky, borůvky), luštěniny a obiloviny. Vhodnou volbou jsou také kaše z celozrnných obilovin, které jsou zdrojem cereálií a vlákniny. Potraviny bohaté na železo lze zapojit do jídelníčku dětí například přípravou příkrmů z masa, ryb, zeleniny, ovoce, luštěnin a celozrnných obilovin. Důležité je sledovat složení potravin a zajistit dětem vyváženou stravu. Kombinace železa s vitamínem C, který zvyšuje vstřebávání železa, je také výhodná.
Co se stane, když děti nemají dostatek železa?
Když děti nemají dostatek železa, mohou se objevit projevy chudokrevnosti, což zahrnuje sníženou obranyschopnost organismu a problémy s vnímáním, pamětí a učením. U kojenců a batolat může nedostatek železa zpomalit celkový psychomotorický vývoj.
Od uk. 6. měsíce
Od uk. 6. měsíce