Arrow backLanguage
4-6 měsíců
Článek
Add this post to favorites

Vývoj ve 4. měsíci – Nácvik komunikace

V tomto měsíci děťátko začíná komunikovat.  Bude snažit vytvářet všechny možné pronikavé zvuky, bude hlasitě výskat, pištět a smát se, a přitom bude dělat různé grimasy.

3minuty čtení Říj 21, 2016

Během tohoto cvičení uslyšíte, jak opakuje jeden typ zvuku pořád dokola. V tomto období bude děťátku docházet, že lidé a věci se dají pojmenovat, jako třeba „máma“ a „mlíčko“, což je zlomové stádium vývoje jazyka.

Jak podpořit vývoj miminka?

Chcete-li děťátku pomáhat v rozvoji jazykových dovedností, opakujte s ním každý den slova. Je to skvělý způsob, jak ho naučit nová slova. Opakujte jeho jméno, názvy oblíbených hraček a dalších předmětů, o něž děťátko jeví zájem. Další způsob, jakým můžete dítěti pomoct zlepšovat komunikační dovednosti je zařazení základních slov ze znakové řeči. Mnoho rodičů používá gesta při seznamování s tuhými jídly. Pokud tímto způsobem děťátko naučíte slova jako JÍST, PÍT a JEŠTĚ, nebudete se tolik stresovat tím, že Vám sice rozumí, ale nedokáže ještě mluvit. Chcete-li děťátku pomáhat v rozvoji pohybu, rozložte na zem čistou deku a sledujte, jak se po ní plazí. Některé děti dokážou zvednout hlavičku a ramínka, aby se mohly lépe rozhlédnout. Chcete-li mu pomoct připravit se na samostatné sezení, procvičujte s ním na zemi pozici sedu. Současně můžete rozvíjet jeho smyslové a motorické dovednosti pomocí hraček, které budou podněcovat jeho smysly, jako jsou například závěsné hrazdičky nebo pestrobarevné pískací hračky a měkké nepravidelné předměty s knoflíky, držátky a poutky. Protože se vyvíjí také zrak dítěte, jsou v tomto období vhodné kontrastní základní barvy. Ve 4. měsíci je také dobré předkládat dítěti umělohmotné ohebné dětské knížky, které může uchopit do ruky a držet. Nezapomeňte na očkování! Přehled očkování v jednotlivých měsících Vašeho miminka naleznete zde.

Ve 4. měsíci mohou miminka umět:

  • Výskat a smát se radostí.
  • Vydávat „prdlavé“ zvuky pusou.
  • Zkoušet vydávat nové zvuky.
  • Reagovat na Vás vydáváním zvuků.
  • Sledovat pohybující se předměty díky rozvíjející se spolupráci hlavy a krku.
  • Zvedat se za pomocí natažených rukou vleže na bříšku a rozhlížet se díky sílícím krčním svalům.
  • Sahat po hračkách a předmětech díky silnějším svalům na rukou.
  • Začít spát celou noc.

Pamatujte, že každé miminko je jedinečné a vyvíjí se vlastním tempem. Nemějte proto obavy, pokud všechny uvedené schopnosti Vaše miminko nedělá, dříve či později k tomu určitě dojde. Pokud máte o zdravotním stavu a vývoji dítěte jakékoli pochybnosti, poraďte se svým lékařem.

Jak podpořit vývoj komunikace u 4měsíčního dítěte?

​​​​​Podpořit vývoj komunikace u 4měsíčního dítěte můžete různými způsoby. Každý den opakujte se svým dítětem slova, jako je jeho jméno, názvy oblíbených hraček a dalších předmětů, o které projevuje zájem. Můžete také začít zařazovat základní slova ze znakové řeči, jako je "JÍST", "PÍT" a "JEŠTĚ", což mu může pomoci zlepšit jeho komunikační dovednosti, i když ještě nedokáže mluvit.

Jaké jsou nejlepší způsoby interakce s 4měsíčním dítětem?

Interagovat s 4měsíčním dítětem můžete různými způsoby. Opakujte se svým dítětem slova a základní znaky ze znakové řeči. Rozvíjejte jeho smyslové a motorické dovednosti pomocí hraček, které podněcují jeho smysly, jako jsou závěsné hrazdičky, pestrobarevné pískací hračky a měkké nepravidelné předměty s knoflíky, držátky a poutky. Navíc můžete dítěti předkládat ohebné dětské knížky, které může uchopit do ruky a držet.

Jaký je vývoj jazykových schopností u 4měsíčního dítěte?

Ve čtvrtém měsíci začíná dítě chápat, že lidé a věci se dají pojmenovat. Začne opakovat jeden typ zvuku dokola, což je zlomové stádium vývoje jazyka. Také bude vytvářet různé zvuky, výskat, pištět a smát se.

Doporučené produkty
sinlac

Od uk. 4.měsíce

NESTLÉ Nemléčná kaše Sinlac Allergy 500 g
0
0/5
GERBER Cereal kaše banánová 230 g

Od uk. 6. měsíce

GERBER Cereal mléčná kaše banánová na dobrou noc 230 g
5
5/5
GERBER Natural kapsička banán a jablko

Od uk. 4. měsíce

GERBER Natural kapsička banán a jablko 90 g
0
0/5
kapsička

Od uk. 4. měsíce

GERBER Organic kapsička hruška 90 g
5
5/5
kapsička

Od uk. 4. měsíce

GERBER Organic kapsička hruška, jablko a banán 90 g
0
0/5

Důležité upozornění: Kojení je pro vaše miminko to nejlepší. Tato výživa nenahrazuje mateřské mléko. Způsob použití a další informace na obalech a na www.nestlebabyandme.cz

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.