Arrow backLanguage
Od narození
Článek
Add this post to favorites

Co dělat, když otec žárlí na dítě

Těšili jste se s partnerkou na narození dítěte a po porodu jste zjistil, že jste se ocitl na druhé koleji? Přečtěte si, jak se vypořádat se žárlivostí a přistupovat k celé věci mužně.

4minuty čtení Bře 22, 2023

Po narození dítěte může ve vztahu nastat krize. S podobnou situací se musí vypořádat mnoho párů. Miminko vám obrátí celý život vzhůru nohama a staré návyky padají. Bezesné noci a únava začínají být frustrující. Nedokážete se v tom všem zorientovat? Matka dítěte soustředí veškerou svou pozornost na novorozence a vy na něj začnete žárlit a sám nevíte, jak se s těmito extrémními emocemi vypořádat? Zjistěte, co máte dělat.

Krize vztahu po narození dítěte – co dělat?

Když do života dvou lidí vstoupí třetí osoba – dítě, vztah rodičů prochází určitou zkouškou. I když je narození miminka dlouho a netrpělivě očekávané, tváří v tvář každodenní všednosti života začne mnoho tatínků na dítě žárlit. Máte to také tak? Teď není nejlepší doba na to, abyste dával najevo, že jste alfa samec.

Nesnažte se soupeřit s bezmocným nemluvnětem o pozornost své partnerky ani nesoustřeďujte veškerou její pozornost na sebe. Když se cítíte odstrčený, zanedbávaný a žárlíte na své dítě, promluvte si o tom s jeho matkou. Vyjadřujte své emoce a jasně je sdělujte. Pouze upřímný partnerský rozhovor zajistí, že mezi vámi nebudou narůstat konflikty a nedorozumění, které mohou následně narušit rodinný klid. Musíte se mužně smířit s tím, že dítě je nyní středobodem vašeho vesmíru.

otecadite

Pomáhejte partnerce a buďte angažovaným tatínkem

První týdny po porodu a šestinedělí jsou pro ženu vyčerpávajícím obdobím. K tomu se přidává únava a bezesné noci u dítěte. Místo toho, abyste v sobě živili negativní emoce a žárlivost na své dítě, zapojte se do péče o něj.

Zregenerovaná a odpočatá maminka, která nemusí myslet na všední domácí práce v době, kdy dítě spí, bude mít více času na vás. Bude to výhodné pro všechny.

Důležité

Vaše situace je úplně jiná a je to matka dítěte, kdo vás odstrkuje od povinností spojených s péčí o novorozence? S tímto stavem se nesmiřujte. Omezený kontakt s dítětem může jen zvýšit žárlivost, pocity přehlížení a váš hněv. Promluvte si o tom v klidu a hledejte řešení, které bude přijatelné pro vás oba.

Povinnosti spojené s dítětem jsou pro vás oba novou situací, proto se nenechte odsunout na vedlejší kolej. Aktivně se zapojujte do života svého miminka. Pro začátek zkuste partnerku zbavit jednoduchých povinností, jako je nakupování, přebalování, koupání nebo procházky s dítětem, a začněte si s miminkem budovat jedinečné otcovské pouto. Pokud pracujete, snažte se o dítě postarat alespoň večer. Vše se dá naučit metodou pokusů a omylů a otcovský instinkt a pocit zodpovědnosti za dítě by měly rychle změnit žárlivost v bezmeznou lásku k miminku.

Budujte vztah s partnerkou a nenaléhejte na sex

Po porodu si nezapomeňte vážit maminky svého děťátka, vnímejte v ní znovu ženu a posilujte svůj vztah. Je velmi důležité, abyste i po narození dítěte neustále pečovali o vzájemné city a podporovali je. Využijte tyto chvíle na 100 % a prožívejte čas společným povídáním o něčem úplně jiném, než jsou rodičovské starosti. Dobrou náladu vám může navodit i společná ranní káva, výměna několika milých slov nebo prosté objetí a polibek.

Budování vztahu s otcem

Ukažte partnerce, že potřebujete něhu a blízkost, ale také sám iniciujte i malá gesta, kterými si můžete vzájemně projevovat lásku. Jsou vaše fyzické kontakty omezené, protože v noci mezi vámi spí vaše dítě? Zkuste se s partnerkou domluvit, aby se miminko od začátku učilo spát ve vlastní postýlce. Je to lepší řešení pro váš vztah a bezpečnější pro děťátko. V prvních měsících se vám bude hodit postýlka v ložnici, nástavec na postel nebo koš na spaní.

Důležité

Žena nemusí mít po porodu chuť na sex. Její tělo potřebuje čas na zotavení a rozbouřené hormony se musejí stabilizovat. V tomto období se může objevit baby blues, a dokonce i poporodní deprese. Matce batolete trvá nejméně šest týdnů, než se po těhotenství a vyčerpávajícím porodu dostane zpět do formy.

Zahrňte ji v tomto období něžnou péčí, aby se cítila krásná a milovaná. Časem se touha vrátí sama. Buďte trpěliví, nenaléhejte na sex a netlačte na ženu. Snažte se pochopit, že je přirozené, že se vaše partnerka o tyto záležitosti zajímá o něco méně. To, že se nechce nechat hladit, neznamená, že jste navždy  a druhé koleji a že se tato situace už nikdy nevrátí do normálu jako před těhotenstvím.

Pamatujte, že...

narozené dítě bude šťastné, když ho budete vychovávat v milující rodině. Zcela nová realita otcovství pro vás může být zpočátku tak plná absurdit, že nebudete vědět kudy kam.

Bojujte s žárlivostí vůči dítěti. Nehromaďte v sobě špatné emoce. Promluvte si s partnerkou, kdykoli máte pocit, že vám chybí zájem z její strany. Podívejte se na celou situaci i z druhé strany, zkuste se vžít do role maminky a sám zhodnoťte, zda se opravdu snažíte ulehčit jí – pak pro ni bude snazší zahrnout i vás a vaše potřeby do nového života.

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.