Arrow backLanguage
Od ukončeného 6. měsíce
Článek
Add this post to favorites

Jak správně vybrat botičky pro děti

Jeden krůček, dva, tři, a najednou běhá jako o život. Nechat ho běhat bosky nebo pořídit botičky? A jaké by měly být? Poradíme vám! 

3minuty čtení Črv 25, 2017

Jakmile dítě udělá svých prvních několik krůčků, začnete přemýšlet nad tím, jestli ho nechat běhat naboso, pořídit mu pevnou obuv, nebo naopak zvolit ohebnější a pružnější boty. Ve svém okolí slýcháte spoustu zaručených rad, až vám z toho jde hlava kolem. Zachovejte klid, s výběrem botiček není kam spěchat. Nejprve počkejte, až vaše dítě získá potřebnou stabilitu. Chůze je pro člověka nejpřirozenější pohyb. Každé zdravé dítě dříve nebo později chodit začne.Nezáleží na tom, jestli svůj první krůček udělá v deseti měsících nebo až v roce a půl. Vývoj chůze u dítěte souvisí s dozráváním centrální nervové soustavy, napřimováním těla a schopností koordinace pohybů a rovnováhy. Nejlepší způsob, jak se postarat o zdravý vývoj svého dítěte, je nechat mu volný prostor k pohybu.

NECHTE DĚTI BĚHAT BOSKY

Nejzdravější je samozřejmě bosá chůze na přirozeném povrchu. Dítě se naučí správně našlapovat, čímž získává potřebnou stabilitu. Kamínky, písek nebo tráva navíc stimulují chodidla a při pohybu se zpevňují svaly a šlachy kolem kotníku. V určitých situacích jsou však botičky nezbytné, a to zejména při chůzi na venkovních rovných a tvrdých površích. Je proto důležité vybrat pohodlné boty, aby bylo pro děti pobíhání nejen zábavné, ale i zdravé. Výběrem správné obuvi lze předejít pozdější deformaci chodidel, která může způsobovat bolesti zad, šíje či hlavy.

PODÍVEJTE SE NA 10 TIPŮ, JAK SI PORADIT S VÝBĚREM BOTIČEK PRO VAŠE DÍTĚ

  1. Boty svému dítěti pořiďte až ve chvíli, kdy se skutečně naučí chodit. Pokud dítě zatím převážně leze nebo jen obchází nábytek, může trénovat bosky, v protiskluzových ponožkách nebo kožených capáčkách.

  2. Před nákupem obuvi změřte svému dítěti délku chodidla. Vždy je potřeba ve stoje změřit pravou i levou, protože se jejich velikost může lišit. Pokud si nejste jistí, zda jste měření provedli správně, požádejte o pomoc pracovníky v prodejně s dětskou obuví.

  3. Bota musí padnout do délky i do šířky. Doporučuje se pořizovat obuv s nadměrkem o velikosti 1-1,5 cm. Jedná se o prostor v přední části boty, který umožňuje volný pohyb prstů při chůzi a zároveň slouží jako rezerva pro další růst nožky.

  4. Boty by si dítě mělo vyzkoušet už při nákupu. Pokud se v nich po prodejně projde, snáze poznáte, jestli mu padnou. Tím, že zmáčknete špičku boty, bohužel nic nezjistíte. Dítě reflexně pokrčí prsty, takže dokonce hrozí, že mu pořídíte příliš malé boty v domnění, že mu skvěle sedí.

  5. Nekupujte boty o číslo větší jen proto, aby vydržely déle. Příliš velká bota je pro dítě stejně nezdravá jako malá. Při chůzi totiž noha klouže dopředu a může docházet k deformaci prstů. Potenciální deformaci eliminujete například barefoot obuví.

  6. Vybírejte obuv vyrobenou z prodyšných materiálů. Ideální je přírodní useň, která se zvládne přizpůsobit tvaru nožičky a zároveň dokáže absorbovat vlhkost.

  7. Dejte přednost obuvi s vyjímatelnou stélkou ze savého materiálu. Takové boty mají nejen lepší prodyšnost, ale zároveň můžete průběžně kontrolovat, zda z nich vaše dítě už nevyrostlo. Stačí stélku z boty vyndat a dítě na ni postavit.

  8. Každý člověk našlapuje jinak, proto raději pořiďte svému dítěti na chození nové boty, které nejsou sešlapané od někoho jiného.

  9. Zapomeňte na žabky nebo pantofle. Pro děti, které při chůzi ještě nemají dostatečnou jistotu, je tento typ obuvi zcela nevhodný. Starším dětem se naopak gumové pantofle mohou hodit třeba k moři nebo bazénu.

  10. Drahá obuv nemusí být vždy ta nejkvalitnější, i dobré boty se dají pořídit za zajímavou cenu. Nenechte se zlákat módními trendy a hleďte spíše na funkčnost obuvi. Boty by dětské nožičce měly poskytovat dostatečnou oporu a ochranu. Pro pohodlnou chůzi a zdravý vývoj nohou je navíc nezbytná měkká a co nejpružnější obuv v místech, kde se noha při pohybu ohýbá.

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

Naše značky