4-6 měsíců
Článek
Add this post to favorites

Vývoj dítěte v 6. měsíci – Plno energie

Šestý měsíc je obdobím, kdy děťátko posiluje svalíky a překypuje energií. Když budete chtít vzít dítě do náručí, může se Vám už stát že, se začne zaklánět a vzpouzet, a snažit se dostat na zem a samostatně se pohybovat.

3minuty čtení Květen 29, 2020

Některé děti začínají v tomto věku sedět bez opory, nicméně vývoj této dovednosti probíhá od 6. do 9. měsíce. Vaše děťátko se může rovněž snažit zarývat prstíky a nožičky do podlahy, aby se odstrčilo, a dostalo se tak ke své oblíbené hračce.

JAK PODPOŘIT VÝVOJ MIMINKA? CO PRO TO MŮŽU UDĚLAT?

Děti v tomto věku mají rády pohyb, tudíž je nyní vhodná doba předkládat mu tahací melodické hračky nebo „hrací desky“ s bezpečnými tlačítky a dalšími prvky, které se dají ohýbat, otáčet a vydávají přitom zvuky. Můžete je připevnit na dětskou ohrádku nebo na kočárek, poskytnou tak Vašemu děťátku hodiny zábavy a učení. Nad přebalovací pult zavěste předměty v sytých základních barvách, aby mělo co zajímavého pozorovat. Při hraní na zemi pokládejte hračky mimo jeho dosah, podpoříte tím jeho chuť se k nim převalit, doplazit či dolézt. Během koupání mu ve vaně nabízejte dětské džbánky, kyblíčky a konvičky, Vaše děťátko se bude jistě skvěle bavit naléváním, vyléváním a přeléváním vody. Jazykové dovednosti děťátka můžete rozvíjet tak, že mu budete pomalu a v krátkých větách říkat, co každý den zažíváte. Ukazujte mu různé předměty a gesta a přitom je pojmenovávejte. Když bude žvatlat, opakujte zvuky po něm. V tomto věku jsou vhodné také knihy, pohádky, písničky a říkanky s opakujícími se větami, protože opakování těchto zvuků pomáhá děťátku učit se nová slova.


Little Steps

V 6. MĚSÍCI MOHOU MIMINKA UMĚT:

  • Zlepšovat jemnou motoriku a začít ohmatávat a otáčet v rukou malé předměty
  • Vyslovovat kombinace samohlásek a souhlásek
  • Reagovat na své jméno a rozpoznávat určitá slova
  • Vyjadřovat nespokojenost, když jim vezmete hračku
  • Zkoumat sebe sama a „mluvit“ na sebe do zrcadla
  • Přenášet váhu na obě nohy
  • Začínat pociťovat takzvanou separační úzkost, když je od Vás odloučené.
  • Zkoumat své okolí tak, že si vkládá vše do úst. Je to z toho důvodu, že ústa mají více nervových zakončení a jsou proto mnohem citlivější než ostatní části těla. Děťátka používají ústa k tomu, aby se víc dozvěděla o světě kolem.
  • Přesouvat se po bříšku z místa na místo

Pamatujte, že každé miminko je jedinečné a vyvíjí se vlastním tempem. Nemějte proto obavy, pokud všechny uvedené schopnosti Vaše miminko nedělá, dříve či později k tomu určitě dojde. Pokud máte o zdravotním stavu a vývoji dítěte jakékoli pochybnosti, poraďte se svým lékařem.

Doporučené produkty

sinlac

Od uk. 4.měsíce

NESTLÉ Nemléčná kaše Sinlac Allergy 500 g

0
0 Recenze
kapsička
Nové

Od uk. 4. měsíce

GERBER Organic kapsička hruška, jablko a banán 90 g

0
0 Recenze
kapsička
Nové

Od uk. 4. měsíce

GERBER Organic kapsička hruška 90 g

0
0 Recenze
GERBER Cereal mléčná kaše banánová Dobrou noc
Nové

Od ukončeného 4. měsíce

GERBER Cereal mléčná kaše banánová na dobrou noc 230 g

0
0 Recenze
GERBER Natural kapsička banán a jablko
Nové

Od ukončeného 4. měsíce

GERBER Natural kapsička banán a jablko 90 g

0
0 Recenze

Důležité upozornění: Kojení je pro vaše miminko to nejlepší. Tato výživa nenahrazuje mateřské mléko. Způsob použití a další informace na obalech a na www.nestlebabyandme.cz

Naše značky