Některé děti začínají v tomto věku sedět bez opory, nicméně vývoj této dovednosti probíhá od 6. do 9. měsíce. Vaše děťátko se může rovněž snažit zarývat prstíky a nožičky do podlahy, aby se odstrčilo, a dostalo se tak ke své oblíbené hračce.
Jak podpořit vývoj miminka? Co pro to můžu udělat?
6 měsíční miminka mají rádi pohyb, tudíž je nyní vhodná doba předkládat jim tahací melodické hračky nebo „hrací desky“ s bezpečnými tlačítky a dalšími prvky, které se dají ohýbat, otáčet a vydávají přitom zvuky. Můžete je připevnit na dětskou ohrádku nebo na kočárek, poskytnou tak Vašemu děťátku hodiny zábavy a učení. Nad přebalovací pult zavěste předměty v sytých základních barvách, aby mělo co zajímavého pozorovat.
Při hraní na zemi pokládejte hračky mimo jeho dosah, podpoříte tím jeho chuť se k nim převalit, doplazit či dolézt. Během koupání mu ve vaně nabízejte dětské džbánky, kyblíčky a konvičky, Vaše děťátko se bude jistě skvěle bavit naléváním, vyléváním a přeléváním vody. Jazykové dovednosti děťátka můžete rozvíjet tak, že mu budete pomalu a v krátkých větách říkat, co každý den zažíváte. Ukazujte mu různé předměty a gesta a přitom je pojmenovávejte. Když bude žvatlat, opakujte zvuky po něm. V tomto věku jsou vhodné také knihy, pohádky, písničky a říkanky s opakujícími se větami, protože opakování těchto zvuků pomáhá děťátku učit se nová slova.
V 6. měsíci mohou miminka umět:
- Zlepšovat jemnou motoriku a začít ohmatávat a otáčet v rukou malé předměty
- Vyslovovat kombinace samohlásek a souhlásek
- Reagovat na své jméno a rozpoznávat určitá slova
- Vyjadřovat nespokojenost, když jim vezmete hračku
- Zkoumat sebe sama a „mluvit“ na sebe do zrcadla
- Přenášet váhu na obě nohy
- Začínat pociťovat takzvanou separační úzkost, když je od Vás odloučené.
- Zkoumat své okolí tak, že si vkládá vše do úst. Je to z toho důvodu, že ústa mají více nervových zakončení a jsou proto mnohem citlivější než ostatní části těla. Děťátka používají ústa k tomu, aby se víc dozvěděla o světě kolem.
- Přesouvat se po bříšku z místa na místo
Pamatujte, že...
každé miminko je jedinečné a vyvíjí se vlastním tempem. Nemějte proto obavy, pokud všechny uvedené schopnosti Vaše miminko nedělá, dříve či později k tomu určitě dojde. Pokud máte o zdravotním stavu a vývoji dítěte jakékoli pochybnosti, poraďte se svým lékařem.
Co a v jakém množství by mělo půlroční dítě jíst? Přečtěte si v tomto článku.
Důležité upozornění: Kojení je pro vaše miminko to nejlepší. Tato výživa nenahrazuje mateřské mléko. Způsob použití a další informace na obalech a na www.nestlebabyandme.cz
Jak podpořit vývoj motoriky u 6měsíčního dítěte?
Pro podporu vývoje motoriky 6měsíčního dítěte můžete využít různé tahací hračky, „hrací desky“ s bezpečnými tlačítky a prvky, které se dají ohýbat a otáčet, a které vydávají zvuky. Položte hračky mimo dosah dítěte, abyste podpořili jeho snahu se k nim dostat. Během koupání nabídněte dětské kyblíky a konvičky pro zábavu s vodou.
Jaké jsou nejlepší hračky pro 6měsíční dítě?
Pro 6měsíční dítě jsou vhodné tahací melodické hračky, „hrací desky“ s bezpečnými tlačítky a prvky, které se dají ohýbat a otáčet a vydávají zvuky. Dětské džbánky, kyblíčky a konvičky pro hraní ve vaně mohou také přinést hodně zábavy.
Jaký je vývoj jazykových schopností u 6měsíčního dítěte?
V šestém měsíci může dítě začít vyslovovat kombinace samohlásek a souhlásek, reagovat na své jméno a rozpoznávat určitá slova.
Od uk. 6. měsíce
Od uk. 4. měsíce
Od uk. 4. měsíce
Od uk. 6. měsíce
Od uk. 4. měsíce