Arrow backLanguage
4-6 měsíců
Článek
Add this post to favorites

Vývoj dítěte v 6. měsíci – Plno energie

V 6.měsíci dítě posiluje svaly a má nadbytek energie. Může se stát, že se bude chtít samostatně pohybovat a bude se vzpouzet, když ho budete chtít vzít do náručí.

3minuty čtení Květen 29, 2020

Některé děti začínají v tomto věku sedět bez opory, nicméně vývoj této dovednosti probíhá od 6. do 9. měsíce. Vaše děťátko se může rovněž snažit zarývat prstíky a nožičky do podlahy, aby se odstrčilo, a dostalo se tak ke své oblíbené hračce.

Jak podpořit vývoj miminka? Co pro to můžu udělat?

6 měsíční miminka mají rádi pohyb, tudíž je nyní vhodná doba předkládat jim tahací melodické hračky nebo „hrací desky“ s bezpečnými tlačítky a dalšími prvky, které se dají ohýbat, otáčet a vydávají přitom zvuky. Můžete je připevnit na dětskou ohrádku nebo na kočárek, poskytnou tak Vašemu děťátku hodiny zábavy a učení. Nad přebalovací pult zavěste předměty v sytých základních barvách, aby mělo co zajímavého pozorovat.

Při hraní na zemi pokládejte hračky mimo jeho dosah, podpoříte tím jeho chuť se k nim převalit, doplazit či dolézt. Během koupání mu ve vaně nabízejte dětské džbánky, kyblíčky a konvičky, Vaše děťátko se bude jistě skvěle bavit naléváním, vyléváním a přeléváním vody. Jazykové dovednosti děťátka můžete rozvíjet tak, že mu budete pomalu a v krátkých větách říkat, co každý den zažíváte. Ukazujte mu různé předměty a gesta a přitom je pojmenovávejte. Když bude žvatlat, opakujte zvuky po něm. V tomto věku jsou vhodné také knihy, pohádky, písničky a říkanky s opakujícími se větami, protože opakování těchto zvuků pomáhá děťátku učit se nová slova.

masáž miminka

V 6. měsíci mohou miminka umět:

  • Zlepšovat jemnou motoriku a začít ohmatávat a otáčet v rukou malé předměty
  • Vyslovovat kombinace samohlásek a souhlásek
  • Reagovat na své jméno a rozpoznávat určitá slova
  • Vyjadřovat nespokojenost, když jim vezmete hračku
  • Zkoumat sebe sama a „mluvit“ na sebe do zrcadla
  • Přenášet váhu na obě nohy
  • Začínat pociťovat takzvanou separační úzkost, když je od Vás odloučené.
  • Zkoumat své okolí tak, že si vkládá vše do úst. Je to z toho důvodu, že ústa mají více nervových zakončení a jsou proto mnohem citlivější než ostatní části těla. Děťátka používají ústa k tomu, aby se víc dozvěděla o světě kolem.
  • Přesouvat se po bříšku z místa na místo

Pamatujte, že...

každé miminko je jedinečné a vyvíjí se vlastním tempem. Nemějte proto obavy, pokud všechny uvedené schopnosti Vaše miminko nedělá, dříve či později k tomu určitě dojde. Pokud máte o zdravotním stavu a vývoji dítěte jakékoli pochybnosti, poraďte se svým lékařem.

Co a v jakém množství by mělo půlroční dítě jíst? Přečtěte si v tomto článku.

Důležité upozornění: Kojení je pro vaše miminko to nejlepší. Tato výživa nenahrazuje mateřské mléko. Způsob použití a další informace na obalech a na www.nestlebabyandme.cz

Jak podpořit vývoj motoriky u 6měsíčního dítěte?

Pro podporu vývoje motoriky 6měsíčního dítěte můžete využít různé tahací hračky, „hrací desky“ s bezpečnými tlačítky a prvky, které se dají ohýbat a otáčet, a které vydávají zvuky. Položte hračky mimo dosah dítěte, abyste podpořili jeho snahu se k nim dostat. Během koupání nabídněte dětské kyblíky a konvičky pro zábavu s vodou.

Jaké jsou nejlepší hračky pro 6měsíční dítě?

Pro 6měsíční dítě jsou vhodné tahací melodické hračky, „hrací desky“ s bezpečnými tlačítky a prvky, které se dají ohýbat a otáčet a vydávají zvuky. Dětské džbánky, kyblíčky a konvičky pro hraní ve vaně mohou také přinést hodně zábavy.

Jaký je vývoj jazykových schopností u 6měsíčního dítěte?

V šestém měsíci může dítě začít vyslovovat kombinace samohlásek a souhlásek, reagovat na své jméno a rozpoznávat určitá slova.

Doporučené produkty
sinlac

Od uk. 4.měsíce

NESTLÉ Nemléčná kaše Sinlac Allergy 500 g
0
0/5
kapsička

Od uk. 4. měsíce

GERBER Organic kapsička hruška, jablko a banán 90 g
0
0/5
kapsička

Od uk. 4. měsíce

GERBER Organic kapsička hruška 90 g
5
5/5
GERBER Cereal kaše banánová 230 g

Od uk. 6. měsíce

GERBER Cereal mléčná kaše banánová na dobrou noc 230 g
5
5/5
GERBER Natural kapsička banán a jablko

Od uk. 4. měsíce

GERBER Natural kapsička banán a jablko 90 g
0
0/5
Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

Naše značky