Arrow backLanguage
Od narození
Článek
Add this post to favorites

Průjem u kojenců a dětí – příčiny, následky a léčba

Ne každá řídká stolice musí znamenat průjem. Pokud se ale řídká stolice objevuje příliš často, je nutné reagovat. Zjistěte, jak rozpoznat průjem u kojenců a jak ho léčit. 

4minuty čtení Úno 22, 2023

Průjem u dítěte je velmi časté onemocnění. Jeho příznaky jsou častá, řídká a vodnatá stolice, v níž jsou někdy patrné nestrávené zbytky potravy, hlen, stopy krve nebo hnisu. Při průjmu u nemluvňat je stolice kyselejší, a proto může způsobit záněty zadečku miminka. Toto onemocnění může vést k nebezpečné dehydrataci, proto je užitečné vědět, jak rozpoznat příznaky průjmu a kdy je nutné navštívit lékaře.

Řídká stolice, nebo průjem?

Pokud je stolice vašeho dítěte řidší a vypadá jinak než obvykle, neměli byste se hned rozrušovat. Pokud si však všimnete, že stolice vašeho miminka je velmi řídká a vodnatá, měli byste rozhodně reagovat.

Buďte obzvláště ostražití v těchto případech:

  • dítě kaká častěji než dříve, každé 2–3 hodiny, 
  • ve stolici je vidět krev, hlen nebo hnis,
  • nemluvně je ospalé a nereaguje na vaši pozornost, 
  • jeho průjem doprovází zvracení po každém jídle, má popraskané rty a vysokou horečku,
  • batole má kruhy pod očima a je bledé.

Důležité

Neignorujte příznaky průjmu. Veškeré pochybnosti konzultujte se svým pediatrem, ať už se jedná o průjem u dítěte krmeného mateřským, nebo kojeneckým mlékem. Toto onemocnění může být virového nebo bakteriálního původu. Někdy je spojeno s potravinovou intolerancí (např. v reakci na kravské mléko nebo lepek). Průjem u kojenců, ať už je jeho příčina jakákoliv, způsobuje rychlý úbytek vody a minerálních solí. To s sebou nese riziko dehydratace kojence. Dlouhotrvající průjem může vést ke ztrátě hmotnosti kojence, a dokonce i ke zpomalení růstu.

Pro více informací a často kladené otázky ohledně potravinových alergií doporučujeme navštívit stránku alergienapotraviny.cz, kde naleznete zajímavé informace od alergologů a dalších odborníků, kteří chtějí sdílet a šířit pravdivé a vědecké informace o potravinové alergii.

Průjem u kojenců – příčiny

  • virová nebo bakteriální infekce (rotavirus, bakteriální úplavice),
  • infekce parazity (např. lamblie),
  • potravinová alergie (např. na bílkoviny kravského mléka), 
  • celiakie (viscerální onemocnění, nesnášenlivost lepku), 
  • dlouhodobé užívání nebo nesnášenlivost léků (např. antibiotik),
  • nízké množství laktázy ve střevech (enzym zodpovědný za trávení mléčného cukru),
  • prořezávání zoubků.

Řídká stolice u dítěte – jak se s tímto problémem vypořádat?

Zajímá vás, jak postupovat, když se u dítěte objeví řídká stolice? V této situaci je užitečné si zapamatovat několik pravidel, která vám pomohou bojovat s průjmem u vašeho miminka.

  • Podávejte kojenci tekutiny častěji než obvykle, hlavně vodu. 
  • Pokud vaše dítě již jí pevnou stravu, podávejte mu potraviny, které mají zahušťovací účinek, např. rýžovou kaši nebo rýži, vařenou mrkev, těstoviny, vařené ovoce (např. jablko), případně čaj ze sušených plodů.
  • Nezapomeňte si po každém přebalení umýt ruce, protože některé průjmy jsou nakažlivé. Za těchto okolností byste měli být obzvláště opatrní.
  • Po konzultaci s pediatrem můžete zvážit užití doplňku stravy BEBACARE FLORA obsahující probiotika L. rhamnosus, který napomáhá při akutním průjmu a podporuje střevní mikroflóru.
vařená mrkev

Důležité

Pokud u svého miminka zaznamenáte příznaky dehydratace, nedělejte si příliš velké starosti. Vše by se mělo rychle vrátit do normálního stavu. Řiďte se doporučeními pediatra. Hydratujte své dítě roztoky s více elektrolyty, které vám předepsal lékař. V ideálním případě podávejte dítěti lžičku roztoku každých 5 minut nebo co nejčastěji. Systematické zavodňování kojence malými dávkami tekutin mu pomůže k lepší hydrataci organismu.

Kojení a průjem u dítěte

Během průjmu pokračujte v kojení. Mateřské mléko je snadno stravitelné a poskytuje výživu i zdroj hydratace v jednom. Můžete si všimnout, že vaše dítě bude chtít častěji sát z prsu a částečně nebo úplně se vzdá jiné stravy. Nebraňte mu v tom. Po odeznění průjmu se vrátí k dřívějším stravovacím návykům.

Dehydratace při průjmu u dětí

  • Pokud zjistíte, že vaše dítě hubne (o více než 5 % své předchozí hmotnosti), okamžitě se poraďte se svým pediatrem.
  • Pokud chcete zkontrolovat, zda vaše dítě není dehydratované, proveďte test pevnosti kůže v oblasti jeho bříška. Pokud jemné štípnutí do kůže zanechá stopu, znamená to, že tělo ztratilo příliš mnoho vody.
  • Pokud se frekvence močení snížila nebo je moči málo a dítě pláče bez slz, může to být známkou dehydratace.
Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.