7-9 měsíců
Článek
Add this post to favorites

Vývoj dítěte v 8. měsíci – Zlepšování koordinace

Děťátko se už začíná skutečně samo pohybovat! Některé děti používají typicky dětskou metodu posouvání po zadečku, jiné zvolí tradiční lezení. Některé děti lezou jen krátce a hned se naučí chodit. Každé dítě je prostě jedinečné, stejně tak jako jeho cesta objevování světa kolem. Během pár týdnů se dítě možná začne pokoušet vzepřít se a samostatně stát nebo se zvednout do sedu z polohy vleže na bříšku.

2minuty čtení Říj 21, 2016

JAK PODPOŘIT VÝVOJ DĚŤÁTKA:

Vaše děťátko bude trávit spoustu času poznáváním nových věcí a nebude k tomu docházet jen náhodou. Dítě je již schopno využívat své schopnosti k tomu, aby se učilo novým věcem. Je čím dál zručnější, a díky tomu už může být schopno se samo krmit. Dejte mu misku a lžičku, ale nebuďte rozzlobená, když se trochu ušpiní. Nedávné výzkumy dokonce naznačují, že pokud dítě necháte samostatně jíst, patlat se v jídle, zkoumat ho, brát do rukou a hrát si s ním, umožníte mu, aby se spoustu věcí naučilo1. Takže se dobře bavte a sledujte, jak Vaše dítě poznává zábavný a nový svět jídla.

V 8. MĚSÍCI MOHOU DĚTI UMĚT:

  • Přitahovat si k sobě malé předměty a pak je zvedat. Zlepšuje se schopnost koordinace a celková zručnost.
  • Ručkama se dožadovat, abyste ho zvedla do náruče.
  • Při krmení se natahovat po lžičce.
  • Odvracet se, pokud už nemají hlad.
  • Žvatlat náhodné slabiky („di, ba, ma“).
  • Chápat význam slova „ne“. Ačkoli dítě už možná bude rozumět i jiným výrazům, slovo „ne“ je klíčové proto, že dítě si také uvědomuje, jakou reakci od něj očekáváte.
  • Chápat pojmy „dovnitř“ a „ven“. V tomto období si dítě začne poprvé uvědomovat prostorové vztahy. Například již umí skládat kostky do kyblíku a přitom chápe, že je následně může zase vyndat ven.
  • Pohybem jazyka měnit zvuk vyslovovaného slova.

Pamatujte, že každé miminko je jedinečné a vyvíjí se vlastním tempem. Nemějte proto obavy, pokud všechny uvedené schopnosti Vaše miminko nedělá, dříve či později k tomu určitě dojde. Pokud máte o zdravotním stavu a vývoji dítěte jakékoli pochybnosti, poraďte se svým lékařem.

Naše značky