Arrow backLanguage
7-9 měsíců
Článek
Add this post to favorites

Vývoj dítěte v 8. měsíci – Zlepšování koordinace

Děťátko se už začíná skutečně samo pohybovat! Během pár týdnů se dítě možná začne pokoušet vzepřít se a samostatně stát nebo se zvednout do sedu z polohy vleže na bříšku.

3minuty čtení Říj 21, 2016

Jak podpořit vývoj děťátka:

Vaše děťátko bude trávit spoustu času poznáváním nových věcí a nebude k tomu docházet jen náhodou. Dítě je již schopno využívat své schopnosti k tomu, aby se učilo novým věcem. Je čím dál zručnější, a díky tomu už může být schopno se samo krmit. Dejte mu misku a lžičku, ale nebuďte rozzlobená, když se trochu ušpiní. Nedávné výzkumy dokonce naznačují, že pokud dítě necháte samostatně jíst, patlat se v jídle, zkoumat ho, brát do rukou a hrát si s ním, umožníte mu, aby se spoustu věcí naučilo. Takže se dobře bavte a sledujte, jak Vaše dítě poznává zábavný a nový svět jídla. Zde můžete nalézt vzorový jídelníček pro děti od 8. měsíce.

V 8. měsíci mohou děti umět:

  • Přitahovat si k sobě malé předměty a pak je zvedat. Zlepšuje se schopnost koordinace a celková zručnost.
  • Ručkama se dožadovat, abyste ho zvedla do náruče.
  • Při krmení se natahovat po lžičce.
  • Odvracet se, pokud už nemají hlad.
  • Žvatlat náhodné slabiky („di, ba, ma“).
  • Chápat význam slova „ne“. Ačkoli dítě už možná bude rozumět i jiným výrazům, slovo „ne“ je klíčové proto, že dítě si také uvědomuje, jakou reakci od něj očekáváte.
  • Chápat pojmy „dovnitř“ a „ven“. V tomto období si dítě začne poprvé uvědomovat prostorové vztahy. Například již umí skládat kostky do kyblíku a přitom chápe, že je následně může zase vyndat ven.
  • Pohybem jazyka měnit zvuk vyslovovaného slova.

Pamatujte, že každé miminko je jedinečné a vyvíjí se vlastním tempem. Nemějte proto obavy, pokud všechny uvedené schopnosti Vaše miminko nedělá, dříve či později k tomu určitě dojde. Pokud máte o zdravotním stavu a vývoji dítěte jakékoli pochybnosti, poraďte se svým lékařem.

Jaké jsou typické způsoby pohybu dětí v 8. měsíci?

V 8. měsíci mohou děti využívat různé způsoby pohybu. Některé děti používají metodu posouvání po zadečku, zatímco jiné se učí tradičnímu lezení. Některé děti lezou jen krátce a brzy se naučí chodit. Každé dítě je unikátní a má svou vlastní cestu objevování světa kolem sebe.

Jak podpořit vývoj dítěte v tomto období?

Pro podporu vývoje dítěte v tomto období je důležité poskytnout mu příležitosti k poznávání nových věcí. Dítě začíná projevovat schopnost učit se novým věcem a stává se čím dál zručnějším. V této fázi může být schopno samo se krmit, takže je vhodné mu dát misku a lžičku. Je normální, že se bude trochu umazávat, a je důležité nezlobit se kvůli tomu. Nedávné výzkumy naznačují, že nechat dítě samo jíst, hrát si s jídlem a objevovat ho mu pomáhá se učit. Je tedy dobré se bavit a sledovat, jak dítě objevuje zábavný a nový svět jídla

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

Naše značky