Arrow backLanguage
4-6 měsíců
Článek
Add this post to favorites

Vývoj v 5. měsíci – Zkoumání okolí

5 mesíční miminka začínají držet hračky v jedné ruce, pozorně si je prohlížejí, poté je přendávají do druhé ruky a ocucávají je.

3minuty čtení Říj 20, 2016

JAK PODPOŘIT VÝVOJ MIMINKA?

V pátém měsíci vývoje začnete pozorovat, jak Vaše děťátko zkoumá každou hračku tak, že s ní kroutí, třese, ocucává ji nebo s ní bouchá. Většina dětí zbožňuje hračky jako je panáček, který se vrátí zpátky do původní polohy, když ho někdo převrhne, nebo předměty, které mohou odtlačit nohou.

5 měsíční miminko má v tomto období oblíbené velké polštáře, po nichž dítě leze nebo se o ně vsedě opírá, dále měkké míčky na házení a mačkání a pískací hračky. Děťátka dále baví hračky různých tvarů, struktur a sytých barev. Obzory děťátka v tomto měsíci můžete rozšiřovat pravidelnými procházkami. Projděte se s ním v kočárku a zkoušejte pokaždé zvolit jinou trasu. Slunné dny se ideálně hodí k návštěvám parku, zoo nebo přírodní rezervace. Cílem je ukázat při procházce svému děťátku co nejvíce pestrobarevných a zajímavých věcí. Jakmile se začnou rozvíjet jeho vizuální schopnosti, zjistíte, že největším hitem jsou hry se zrcadlem. Podržte dítě před zrcadlem a ukazujte „máma“ a „mimi“. Knihy s černobílými obrázky vyjadřujícími různé výrazy obličeje jsou u děťátek v tomto věku také velice oblíbené.

V 5. MĚSÍCI MOHOU MIMINKA UMĚT:

  • S rostoucí jistotou sahat po větších předmětech, neboť se jim zlepšuje koordinace oka a ruky.
  • Udržet hlavičku při rovném sezení, protože krční svalstvo už dostatečně zesílilo.
  • Sedět delší dobu opřené a kratší dobu bez opěry – zádové svaly teprve sílí.
  • Překulit se z bříška na záda a ze zad zpátky na bříško.
  • Díky sílícím svalům zvednout v poloze na bříšku hrudník a opírat se při tom o ruce.
  • Napodobovat zvuky a gesta.
  • Opakovat rytmicky řadu slabik.
  • Žvatlat, aby upoutalo pozornost.
  • Pozitivně reagovat na různé zvuky.
  • Vydávat různé zvuky dle odlišných potřeb.

Pamatujte, že každé miminko je jedinečné a vyvíjí se vlastním tempem. Nemějte proto obavy, pokud všechny uvedené schopnosti Vaše miminko nedělá, dříve či později k tomu určitě dojde. Pokud máte o zdravotním stavu a vývoji dítěte jakékoli pochybnosti, poraďte se svým lékařem.

Jak podpořit vývoj motoriky u 5měsíčního dítěte?

​​​​​Vývoj motoriky u 5měsíčního dítěte můžete podpořit nabídkou různých hraček, které dítě může držet v ruce, ocucávat je, přendávat je z jedné ruky do druhé nebo s nimi bouchat. Velmi oblíbené jsou také hračky, jako je panáček, který se vrátí do původní polohy, když ho někdo převrhne, nebo předměty, které mohou děti odtlačit nohou. Velké polštáře pro lezení nebo opírání se o ně vsedě jsou také užitečné.

Jak mohu dítěti pomoci objevovat svět kolem sebe?

Děťátko můžete začít seznamovat se světem kolem sebe pravidelnými procházkami. Pokaždé zkuste zvolit jinou trasu a ukázat dítěti co nejvíce pestrobarevných a zajímavých věcí. Slunné dny jsou ideální pro návštěvy parku, zoo nebo přírodní rezervace.

Jaký je význam tummy time pro vývoj dítěte v tomto věku?

"Tummy time", neboli doba strávená na bříšku, je v tomto období důležitá pro rozvoj dítěte, protože podporuje sílení krčních svalů. Díky těmto svalům se dítě může v poloze na bříšku opřít o ruce a zvednout hrudník.

Jaké jsou nejlepší hračky pro 5měsíční dítě?

​​​​​​Mezi nejlepší hračky pro 5měsíční dítě patří hračky, které dítě může kroutit, třást, ocucávat nebo s nimi bouchat. Děti zbožňují panáčky, které se vrátí zpátky do původní polohy, když je někdo převrhne, nebo předměty, které mohou odtlačit nohou. Velké polštáře, měkké míčky na házení a hračky různých tvarů a struktur jsou také oblíbené.

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.