Arrow backLanguage
0-3 měsíců
Článek
Add this post to favorites

Vývoj dítěte nejen během jeho prvních 1000 dnů

Ohlédněte se za zdravými návyky, které jste své dítě už naučili. Vidíte, jak mu pomohly? A tím to nekončí, máte před sebou ještě spoustu společných zážitků.

5minut čtení Led 26, 2021

Prvních 1000 dní vašeho dítěte je období od jeho početí po druhé narozeniny. Až uplyne jednou tak dlouhá doba, bude vašemu drobečkovi téměř pět a zanedlouho ho budou čekat školní povinnosti. Pokud slavíte druhé narozeniny, jste téměř v polovině předškolního vývoje. Věříme, že díky vaší lásce a péči docílíte jeho báječných výsledků.

Jídlo, které prospívá dětskému mozku

Během prvních 1000 dnů prošlo vaše dítě neuvěřitelným vývojem a růstem – vnitřním i vnějším. Když se narodilo, jeho mozek měl jen čtvrtinovou velikost mozku dospělého. Ale v době, kdy dosáhne tří let, bude už z 80 % plně vyvinutý. Úžasné, že?! I nadále bude potřebovat zdravé tuky, které podporují vývoj jeho mozku. Proto dbejte na přísun potravin jako avokádo, vejce a tučné ryby (losos, tuňák).

Výživa pro zdravý růst je v těchto prvních letech klíčová. Proto je příchod jeho „mléčných zubů“ dokonale načasován. Očekávejte, že se jeho první stoličky a špičáky objeví během druhého roku a kompletní sada „dětských zubů“ do třetích narozenin. Než se tak stane, pokračujte v krájení jídla na malé kousky, abyste předešli fatálním následkům.

Dvakrát dva

Děti v prvních letech hodně rostou. Opravdu HODNĚ! Chvílema si budete říkat, kdy tohle skončí?! Možná jste slyšeli, že se dá odhadnout, jak vysoký bude váš potomek v dospělosti. Stačí ve dvou letech zdvojnásobit jeho výšku. I když tato metoda existuje už dlouhou dobu, neexistuje žádný výzkum, který by ukázal její přesnost. Spolehlivějším způsobem, jak sledovat růst vašeho dítěte, je použití růstového grafu.

Na růstu záleží

Někteří rodiče věří, že čím větší je dítě, tím lépe. Velké dítě však nemusí být nutně zdravější. Některé výzkumy ukázaly, že vyšší váha v kojeneckém věku a u batolat může pokračovat i v dětství. Jedna studie dokonce ukázala, že dítě s nadváhou do 18 měsíců mělo téměř šestkrát vyšší riziko nadváhy v šesti letech.

Míra obezity u dětí a dospívajících se zvýšila za posledních 40 let ve většině světových zemí. V roce 2016 bylo na celém světě obézních 50 milionů dívek a 74 milionů chlapců ve věku od 5 do 19 let. Jedná se o významný nárůst od roku 1975, kdy bylo obézních 5 milionů dívek a 6 milionů chlapců. Současná data dělají z obezity celosvětovou epidemii. Problém však nespočívá jen ve váze jako takové, ale spíše v látkách obsažených v dětských tělíčkách.

Na druhém konci spektra jsou děti s podváhou. V roce 2016 bylo na celém světě 75 milionů dívek a 117 milionů chlapců stejného věku, kteří měli mírnou nebo silnou podváhu. Přestože se program „Výživa prvních 1000 dnů“ (the First 1000 Days Nutrition Program) zaměřil na zdravý růst a prevenci nadváhy dětí, podváha zůstává velkým problémem v mnoha oblastech světa. Více o tom, jak předejít obezitě si můžete přečíst v našem dalším článku o bílkovině.

Mapování růstu

Růst je důležitým ukazatelem celkového zdraví. Proto se měří pokaždé při návštěvě pediatra. Růstové grafy se používají k mapování hmotnosti, délky i obvodu dětské hlavy a ke sledování změn v těchto měřeních v průběhu času. Naučte se v těchto grafech číst, ať máte přehled.

Chlapci a dívky mají každý svůj vlastní graf růstu, protože rostou mírně odlišným tempem. Když se díváte na graf, zaměřte se v průběhu času na rychlost růstu vašeho dítěte. Pět měření zanesených do grafu je užitečnějších než jen jedno. Data vám ukazují, jak rychle vaše dítě roste ve srovnání s křivkami v grafu. A pamatujte! Růst není jako známky ve škole – cílem není získat jedničku.

Křivky v grafu porovnávají růst vašeho dítěte s ostatními dětmi stejného věku. Podle Světové zdravotnické organizace je průměrná hmotnost 21měsíční holčičky 10,8 kg. Pokud to vykreslíte do růstového grafu, byla by na 50. percentilu, což znamená, že 50 % dívek v jejím věku váží více a 50 % dívek ve stejném věku váží méně. Pokud je toto případ i vašeho dítěte, pokračujte v kontrole délky a hmotnosti při zdravotních prohlídkách. Pokud máte obavy, promluvte si se svým lékařem.

Nemáte kopii růstových grafů: Můžete si je stáhnout na tomto odkazu

Růstové grafy v praxi

Představte si dvouletou dívku jménem Eliška. Její hmotnost a délka byly sledovány pomocí růstového grafu. Maminka Elišky psala do grafů její hodnoty: výšku a váhu. Jako novorozeně vážila 3,2 kg a měřila 49 cm. Do jejích prvních narozenin se její váha zvýšila na 9 kg a její délka byla 74 cm. V 18 měsících její váha stabilně vzrostla na 10,2 kg a výška na 81 cm a dnes váží zdravých 11,4 kg a měří 86 cm. Při pohledu na výše uvedené grafy to znamená, že Eliška se nachází na 50. percentilu pro délku i hmotnost. Pamatujte! Každé dítě je jiné. Když se nachází nad nebo pod průměrným 50. percentilem a váš lékař je s tím v pohodě, je vše v pořádku.

Na správné cestě

Pokud jste se řídili našimi radami v Programu výživy prvních 1000 dní, je vaše dítě na dobré cestě. Děkujeme, že jste mu dali ten nejlepší start do života. Vaším úkolem nyní je pokračovat v tom, co jste se naučili. A věřte, že to nejzajímavější vás ještě čeká.

 

Zdroje:

Reidy KC and Squatrito C. Programming long-term health: Nutrition and diet in toddlers. In: Early nutrition and long-term health, mechanisms, consequences and opportunities. Ed., Saavedra and Dattilo, Elsevier, 2017: 537-60.

Smego A, Woo JG, Klein J, et al. High body mass index in infancy may predict severe obesity in early childhood. J Pediatr 2017; 183:87-93.

Worldwide trends in body-mass index, underweight, overweight, and obesity from 1975 to 2016: a pooled analysis of 2416 population-based measurement studies in 128·9 million children, adolescents, and adults. Lancet 2017; 390:2627-42.

http://dx.doi.org/10.1016/S0140-6736(17)32129-3.

World Health Organization Child Growth Standards. Geneva, World Health Organization, 2006.

https://www.healthychildren.org/English/health-issues/injuries-emergenc…

(Accessed August 8 2018)

https://www.healthychildren.org/English/health-issues/conditions/Glands… (Accessed December 5 2018)

 

Naposledy revidováno: listopad, 2018

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

Naše značky