INSTINKTIVNÍ CUCÁNÍ
Pojďme si o dudlících trochu popovídat. Mnoho rodičů, a zejména prvorodičů, má o jejich používání pochybnosti. A spoustu dotazů: mám ho dítěti dát při každém pláči? Musím ho nosit stále u sebe? Kdy je nejlepší čas dudlík odstavit a jak na to, aby to pro dítě nebyla rána? Odpovědi na tyto otázky se často liší, ale pravda je taková, že dudlík k dětství prostě patří. Už od starověku. A přesně tak stará je i rodičovská touha po uklidnění a utišení svých dětí.
Dudlík se anglicky řekne „pacifier“, což odráží jeho hlavní účel: uklidnit dítě. A vám naopak pomůže dítě zpacifikovat a dodá mu při úzkosti pocit jistoty. Sací pohyby používané při cucání dudlíku, jsou vrozeným uklidňujícím reflexem a něčím, co děti instinktivně dělají už uvnitř matčiny dělohy. Dudlík má tedy v životě dítěte velmi specifický účel a podle pediatrů by se mu rodiče neměli vyhýbat. Avšak i jeho užívání by mělo mít nějaká pravidla a měl by se používat jen v určitých situacích. Takže si neberte za vzor zrovna Maggii ze Simpsnů. Dudlíky také brání dětem v cucání vlastních prstů, což může z dlouhodobého hlediska způsobit poškození křehkého patra v pusince, a to s dudlíkem rozhodně nehrozí.
NEJTĚŽŠÍ JE ŘÍCT: SBOHEM DUDLÍKU
Mnoho rodičů se domnívá, že čím dřív se dítě odnaučí dudlík používat, tím rychleji dospěje a osamostatní se. Ale to nemusí být pokaždé pravda! Pokud zajdete na běžnou prohlídku ke stomatologovi, kolem třetích narozenin vašeho dítěte, nejspíš vám doporučí dudlík odložit kvůli budoucí deformaci dětského patra. Pediatři se naopak domnívají, že s dudlíkem se má končit podle individuálních potřeb vašeho dítěte.
Pokud je totiž dítě lehce úzkostnější nebo citlivější, je v pořádku mu nechat dudlík poněkud déle. A kromě toho, hodně dětí nakonec dudlík samo odloží a na uklidnění si najdou nové hračky a vychytávky. Takže když to vezmeme kolem a kolem – dudlík je rozhodně dobrý pán, ale musí se používat s rozumem a jen při konkrétních příležitostech.