Arrow backLanguage
Těhotenství
Článek
Add this post to favorites

Příznaky těhotenství

Pro některé z nich to mohla být cesta i velmi dlouhá, plná zklamání a očekávání, ale když přijde ten den D, kdy se dozví tuto radostnou zprávu, vše je rázem zapomenuto.ují v tom, že těhotenství postupuje v pořádku a vše je tak, jak má být.

4minuty čtení Dub 19, 2021

Těhotenství je pro mnoho žen vysněným obdobím.  Nemohou se dočkat až konečně uvidí na těhotenském testu dvě čárky. 

Neexistuje žádný univerzální vzorec podle, kterého by každá žena jasně hned sama poznala, že je těhotná. Každé těhotenství je individuální a probíhá jinak. Některé maminky mají začátky těhotenství dokonce i bezpříznakové. Ovšem většina žen těhotenství na sobě pozná ještě dříve, než si udělá těhotenský test. První příznaky těhotenství na sobě ženy pozorují obvykle mezi 10. až 14. dnem od oplodnění vajíčka, tedy pár dní před očekávanou menstruací.

Vynechání menstruace

Nejjasnějším příznakem těhotenství je ale vynechání menstruace. Pokud mají ženy běžně pravidelnou menstruaci a najednou se opozdila je velká pravděpodobnost, že je žena těhotná.

Nevolnost

K častým raným příznakům těhotenství patří i ranní nevolnost, kterou trpí v prvním trimestru velká část budoucích maminek. K ranní nevolnosti se řadí i nechutenství nebo bolesti břicha. Pocity na zvracení mají ženy nejčastěji ráno, ale některé ženy trpí i večerními či odpoledními nevolnostmi. I když nevolnosti mohou být velmi nepříjemné, miminko nám hlásí, že těhotenství probíhá zdravě. Postupem času ranní nevolnosti ustupují a ve většině případů v druhém trimestru odeznívají. Ne všechny příznaky těhotenství jsou úplně příjemné, ale s pocitem, že v sobě nosíme nový život, se nám vše zvládá lehčeji.

Jaké jsou nejčastější příznaky těhotenství?

​​​​​​Nejčastější příznaky těhotenství zahrnují vynechání menstruace, ranní nevolnost, neobvyklou únavu, výkyvy nálady, implantační krvácení nebo bolesti v podbřišku, neobvyklé chutě, přecitlivělý čich, bolesti prsou a častější nutkání na močení.

Únava

V prvních dnech po oplodnění mohou být ženy neobvykle unavené, většinou to přisuzují nemoci nebo únavě z práce. V těhotenství se tvoří více hormonu progesteronu a ten způsobuje velkou únavu. Tělo nám dává tak vědět, že má hromadu práce a je potřeba ho poslechnout.

Výkyvy nálady

Často mívají maminky i výkyvy v náladě. Tyto emocionální vlny jsou naprosto běžné a normální. Společnost je na to naštěstí už velmi zvyklá a má pro těhotné velké pochopení a kapesník hned po ruce.

K raným příznakům těhotenství patří i tzv. implantační krvácení nebo bolesti v podbřišku. Některé ženy toto krvácení mohou zaměnit s menstruací, a proto objeví těhotenství až později. Bolest v podbřišku žena pocítí po oplodnění, až se začne vajíčko usazovat v děloze. Krvácení nebo špinění v začátku těhotenství tedy není vůbec nic neobvyklého, ovšem vždy je vhodné jakékoliv krvácení konzultovat s gynekologem.

Co způsobuje zvýšenou únavu při těhotenství?

​​​​​​Zvýšenou únavu při těhotenství způsobuje zvýšená produkce hormonu progesteronu.

Neobvyklé chutě

Dalšími příznaky těhotenství mohou být i neobvyklé chutě. Některá budoucí maminky potřebuje jíst kyselé okurky, jiná musí jíst každý den čokoládu apod. Nechutenství a neobvyklé chutě ovlivňuje hormon Choriogonadotropin, který vzniká po uhnízdění vajíčka. Nebraňte se těmto zvláštním chutím, ale určitě se nedoporučuje přejídání. Sice hodně maminek si přejídání omlouvá tím, že jí za dva, ale důležité je jíst vyváženou a pestrou stravu, která prospívá nejen mamince, ale i miminku. 

 

Jsou změny chutí příčinou těhotenství?

​​​​​Změny chutí nejsou příčinou těhotenství, ale jsou jedním z příznaků těhotenství. Hormon Choriogonadotropin, který vzniká po uhnízdění vajíčka, ovlivňuje nechutenství a neobvyklé chutě.

Přecitlivělý čich 

Příznakem těhotenství může být i přecitlivělý čich. Některé pachy těhotným nemusí být úplně příjemné, a dokonce začnou cítit i vůně, které dříve vůbec necítily. Změna čichu je způsobena rychle rostoucí hladinou hormonu estrogenu.

Budoucí maminky mohou poznat těhotenství i podle bolesti prsou. Mohou cítit brnění, pnutí nebo je mají více citlivé. Tento příznak se objevuje díky hormonům hCG a progesteronu, které tělo těhotné zaplaví po oplodnění vajíčka. Bradavky nastávajících maminek mohou tmavnout nebo bolet, to ovlivňují hormony zvané melanocyty. Veškeré tyto nepříjemnosti ale přebíjí pocit toho, že prsa se již chystají na budoucí kojení a dávají o sobě slyšet.

Postupem času se objevuje častější nutkání na močení. Zvyšuje se hladina hormonu hCG, roztahuje se děloha a ta tlačí na močový měchýř, což způsobuje častější potřebu chození na záchod.

Ať už jsou příznaky někdy nepříjemné, stačí si vždy pohladit rostoucí bříško a víme, že to za tento dar určitě stojí. Navíc nás tyto signály těla utvrzují v tom, že těhotenství postupuje v pořádku a vše je tak, jak má být.

Jak se stravovat a nepřejídat se během těhotenství?

Během těhotenství se doporučuje jíst vyváženou a pestrou stravu, která prospívá nejen mamince, ale i miminku. Nebraňte se zvláštním chutím, ale přejídání se nedoporučuje.

Nástroje pro maminky
Recepty
recepty
Vyberte si vhodný recept

Chcete najít chutný a zdravý recept? Je to snadné.

Vyber jmena
výběr jména pro miminko
Generátor jmen pro miminko

Na jménech záleží, a proto pomáháme rodičům prozkoumat nová jména pro miminka, dokud nenajdou perfektní.

ovulacni kalkulacka
Kalkulačka
Ovulační kalkulačka

Využijte naší kalkulačky a spočítejte si své plodné dny.

tehotensky kalendar
Kalkulačka termínu porodu
Kalkulačka termínu porodu

Použijte kalkulačku termínu porodu, abyste měli vždy aktuální informace o svém porodu a zvládli se tak připravit na příchod vašeho miminka.

Rady pro rodice
ikona otaznik
Rady pro moderní rodiče

Čerpejte z mnoha rad moderním rodičům,které Vám usnadní Vaše rodičovství.

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.