KONTRAKCE ANO, ALE FALEŠNÁ
Každá maminka ví, že kontrakce jsou signálem blížícího se dne D, kdy miminko přijde na svět. Pokud je však řeč o poslíčcích, i když se mohou ohlásit výrazně nebo i bolestivě, o porod se nejedná.
JAK SE PROJEVUJÍ?
Způsobuje je nepravidelné stahování a následné uvolňování děložní svaloviny. To maminka obvykle pocítí náhlým ztuhnutím bříška, které doprovází nepříjemný pocit v oblasti podbřišku, někdy i v oblasti bederní páteře. Je důležité si uvědomit, že každá žena může poslíčky vnímat jiným způsobem. Některé pocit připodobňují k menstruační bolesti, jiné mají pocit tlaku, jako kdyby je někdo v oblasti bříška silně mačkal nebo stáhnul. Jsou i takové, které falešné kontrakce nevnímají a dalším jsou tyto kontrakce vlastně svým způsobem příjemné. Nestrachujte se tedy ničím dopředu!
KDY JE OČEKÁVAT?
Falešné kontrakce se mohou objevovat již v polovině těhotenství, tedy přibližně kolem 20. týdne. Vzácně i dříve. Ze začátku se poslíčci projevují velmi jemně, takže je spousta maminek jednoduše nezaznamená. Sílit začínají až na přelomu druhého a třetího trimestru těhotenství. Nejvýrazněji se projeví koncem těhotenství. Přibližně v době, kdy se miminko v děloze otáčí, aby zaujalo polohu hlavou dolů a připravilo se na porod. To už poslíčky zaregistruje většina žen. Doprovází je často bolest a spoustu maminek to vystraší. Není nutné panikařit. Určitě však průběh sledujte a ve chvíli, kdy si nejste jistá, nebojte se obrátit na svého lékaře a zeptat se!
JAK NA NĚ?
Je dobré vědět, že poslíčci se často objevují a sílí na intenzitě po zvýšené fyzické námaze. Pro maminku by měli být jasným signálem, aby zvolnila tempo. Připravili jsme pro vás „první pomoc“, jak poslíčky zahnat:
- Sedněte si nebo lehněte a chvíli zůstaňte v klidu, nic nedělejte.
- Pokud jste naopak dlouho ležela, zkuste se pomaličku zvednout a projít.
- Vyzkoušejte dýchání, které jste se učila na předporodním kurzu. Berte to jako trénink.
- Napijte se vody. Těhotná žena by měla za den vypít 2,5 – 3 litry.
- Někdy pomáhá, když si dá maminka malou svačinku. Ideální jsou na „zobání“ sušené plody, oříšky nebo třeba piškoty.
- Máte dost hořčíku? Poraďte se s lékařem, zda vám doporučí jeho množství doplnit.
- Dojděte si na toaletu. Není to vtip, plný močový měchýř může být spouštěčem tuhnutí.
- Dejte si teplou sprchu.
NESTYĎTE SE ZEPTAT!
Když se nepravidelné stahy objevují příliš často (až 5 x za hodinu, až 10 x za den), nebo se jejich intenzita stále stupňuje, máte pocit, že se začínají objevovat pravidelně, nebo jen máte strach, rozhodně kontaktujte svého ošetřujícího gynekologa a poraďte se s ním. V případě, že nepravidelné kontrakce doprovází například velmi silné bolesti, krvácení nebo jiné nezvyklé příznaky, je nutné podstoupit okamžitě odborné vyšetření! Poslíčci nejsou sami o sobě nebezpeční, objevují se zcela běžně a nemusíte se jich bát. Naslouchejte však svému tělu a nestyďte se poradit odborníků.